Son Dakika Haberleri: Avustralya Günü Kutlamalarla Başladı, Protestolarla Sona Erdi

Avustralya Günü Kutlamalarla Başladı, Protestolarla Sona Erdi

3 yıl önce

Avustralya'da her yıl resmi törenlerle kutlanan 26 Ocak Avustralya Günü kutlamalarla başladı, ülkenin yerli halkı Aborjinlerin protestolarıyla sona erdi.

Avustralya Günü Kutlamalarla Başladı, Protestolarla Sona Erdi, System.String[]
Avustralya'da her yıl resmi törenlerle kutlanan 26 Ocak Avustralya Günü kutlamalarla başladı, ülkenin yerli halkı Aborjinlerin protestolarıyla sona erdi.

Avustralya'da her yıl resmi törenlerle kutlanan Avustralya Günü, bu sene de renkli görüntülere sahne oldu. Ülke genelindeki kutlamalara milyonlarca kişi katıldı.

Melbourne'deki törenlerde 90 farklı etnik kökenden Avustralyalı, hem kendi ülkelerinin hem de Avustralya'nın bayraklarıyla yürüdü. Türkleri temsilen törenlere katılan Karadeniz Kültür Derneği üyeleri, geleneksel kıyafetleriyle göz doldurdu.

"Avustralya Günü değil İşgal Günü"

Avustralya'nın yerli halkı Aborjinler ve destekçileri, "İşgal Günü" ilan ettikleri Avustralya Günü'nde ülke genelinde protesto gösterileri düzenledi.

Melbourne'de protestoların adresi Victoria parlamentosunun önü oldu. Avrupalı yerleşimcilerin 26 Ocak 1778'de kıtaya ayak bastıktan hemen sonra yerli halka soykırım yaptıklarını belirten Aborjinler, parlamento binasından şehir merkezine yürüdü.

Yürüyüş sırasında protestocular, "Avustralya Günü değil İşgal Günü", "Tarihi değiştirin", "Her zaman Aborjin ülkesiydi, hep böyle kalacak", "Soykırım ile gurur duyulmaz" pankartları taşıdı ve sloganlar attı.

Şehir merkezinde ana kavşağı yaklaşık iki saat trafiğe kapatan protestocular, Avustralya hükümetinin Aborjinlere yönelik uygulamalarını eleştiren konuşmalar yaptı.

Aborjin Direnişi Savaşçıları grubundan Muriel Spearum, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllardaki en geniş katılımlı protestolardan birini düzenlediklerini söyledi.

Avustralya'nın yerli halkı olarak haklarını alana kadar mücadeleye devam edeceklerini belirten Spearum, "Her zaman burada olacağız. Hiçbir zaman savaşmayı bırakmayacağız. Bu topraklar bizim, Aborjinlerin toprakları." dedi.

İngilizlerin Avustralya'ya ilk ayak bastıkları 26 Ocak, ülke genelinde her sene resmi tatil ilan edilerek Avustralya Günü olarak törenlerle kutlanıyor. Öte yandan yerli halk Aborjinler ve çok sayıda Avustralyalı bu günün Avustralya Günü olarak kutlanmasına karşı çıkıyor.
Haber Yayın Tarihi : 26.01.2017 10:37 Kaynak: AABakan Soylu, "Yarın Eyvah Para Etmez" Deyip Uyardı: Türkiye'ye Saldırabilirler İki Anket Şirketi İstanbul'daki Son Durumu Açıkladı Suriyeli Sığınmacının "Kafa Kesmek İstiyorum" Sözleri Büyük Tepki Çekti