Avustralya ve Yeni Zelanda liderleri, "Çin ile işbirliği" mesajı verdi - Son Dakika

Avustralya ve Yeni Zelanda liderleri, "Çin ile işbirliği" mesajı verdi

07.02.2023 11:31
Avustralya ve Yeni Zelanda liderleri, "Çin ile işbirliği" mesajı verdi

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ile Yeni Zelandalı mevkidaşı Chris Hipkins, bir araya gelerek Çin ile işbirliğinin yanı sıra bölgesel konuları görüştü.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ile Yeni Zelandalı mevkidaşı Chris Hipkins, bir araya gelerek Çin ile işbirliğinin yanı sıra bölgesel konuları görüştü.

Hipkins, selefi Jacinda Ardern'in ocak ayındaki sürpriz istifasının ardından ilk yurt dışı ziyaretini Avustralya'ya yaptı.

Avustralya Başbakanı Albanese ve Hipkins, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Hipkins, ülkesinde başbakanlar değişse de dış politika pozisyonlarının değişmediğini belirterek, "Hükümetin dış politikası, Başbakan Ardern dönemindekiyle aynı." dedi.

Çin'in Güney Pasifik'teki baskılarından endişe duyup duymadığına ilişkin soruya Hipkins, "Çin, Yeni Zelanda için son derecede önemli bir ortak, çok önemli bir ticaret ortağı ve diğer alanlarda da ortak." yanıtını verdi.

Hipkins, Çin ile yaşanan anlaşmazlıkları dile getirmeye devam edeceklerini ancak Pekin ile ilişkiyi güçlendirmek için çaba göstermeyi sürdüreceklerini kaydetti.

Albanese ise Avustralya'nın ulusal çıkarları için Çin ile iyi ticari ve ekonomik ilişkileri yeniden tesis etmenin önemine dikkati çekerek, "Çin konusundaki tavrımız net. Elimizden geldiğince işbirliği yapacağız, gerektiğinde fikir ayrılığına düşeceğiz ve ulusal çıkarlarımızı gözeteceğiz." dedi.

Albanese hükümeti, önceki hükümetin 9 yıllık iktidarında zarar gören Avustralya-Çin ticari ilişkilerini yeniden inşa etmeye çalışıyor.

Çin ve Avustralya ticaret bakanları dün ilişkileri normalleştirme amacıyla bir araya gelmişti.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Çin'de 'Geleceğin Kenti' Altıncı Kuruluş Yıl Dönümünü Kutladı Çin'de 'Geleceğin Kenti' Altıncı Kuruluş Yıl Dönümünü Kutladı Çin'in Fotovoltaik Sektörü İlk İki Ayda Güçlü Büyüme Kaydetti Çin'in Fotovoltaik Sektörü İlk İki Ayda Güçlü Büyüme Kaydetti Çin'de Sigorta Varlıkları Şubat'ta İstikrarlı Büyüme Kaydetti Çin'de Sigorta Varlıkları Şubat'ta İstikrarlı Büyüme Kaydetti

Son Dakika Güncel Avustralya ve Yeni Zelanda liderleri, 'Çin ile işbirliği' mesajı verdi - Son Dakika


Advertisement