Son Dakika Haberleri: Avusturya'da Irkçı "Kimlikçiler Hareketi" 1 Milyon Avrodan Fazla Bağış Topladı

Avusturya'da Irkçı "Kimlikçiler Hareketi" 1 Milyon Avrodan Fazla Bağış Topladı

7 gün önce

Avusturya'da ırkçı, mülteci ve Müslüman karşıtı "Kimlikçiler Hareketi", 2018 yılında aralarında ordu mensupları, siyasetçiler, yazarlar ve profesörlerin de bulunduğu geniş bir kesimden 1 milyon 130 bin avro (7 milyon 378 bin 900 Türk lirası) yardım topladı.

Avusturya'da Irkçı
Avusturya'da ırkçı, mülteci ve Müslüman karşıtı "Kimlikçiler Hareketi", 2018 yılında aralarında ordu mensupları, siyasetçiler, yazarlar ve profesörlerin de bulunduğu geniş bir kesimden 1 milyon 130 bin avro (7 milyon 378 bin 900 Türk lirası) yardım topladı.


Die Presse gazetesinde yer alan bir haberde, "Kimlikçiler Hareketi" üyeleri ve bu oluşuma ait 3 dernek ve bir işletme hakkındaki mali ceza davası duruşmasında, ırkçı oluşum üyeleriyle yan kuruluşlarının hesap işlemleri ve yapılan yardımların gün yüzüne çıkartıldığı bildirildi.


Haberde, ırkçı gruba düzenli bağışta bulunan kişilerin listesinin de ortaya çıkartıldığı belirtilerek, aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisinden (FPÖ) siyasi isimler başta olmak üzere çok sayıda doktor, avukat, üniversite profesörü, ordu ve polis mensubunun da listede yer aldığı ifade edildi.

"İslam uzmanından" ırkçılara bağış


Özellikle Avusturya kamuoyunun yakından tanıdığı, Suriye asıllı "İslam Uzmanı" olarak televizyon programlarına katılan Laila Mirzo'nun da ırkçı oluşuma aylık yardımda bulunanlar listesinde adının yer alması dikkati çekti.


İslam ve Müslümanlara yönelik olumsuz görüşleriyle bilinen Mirzo'nun ırkçı, mülteci ve Müslüman karşıtı bir gruba finansal destekte bulunması, Avrupa'da kimi Orta Doğu kökenli isimlerin Müslümanlara karşı bilinçli olarak kullanıldığı yorumlarına yol açtı.

Haberde, ırkçı gruba yapılan bağışların özellikle ülkenin Steiermark eyaletinden geldiği vurgulanırken, oluşumun 2018'de 1 milyon 130 bin avro (7 milyon 378 bin 900 Türk lirası) bağış geliri elde ettiği belirtildi.


Söz konusu verilerin, yalnız Avusturya'daki hesaplardan elde edildiğinin altı çizilen haberde, oluşumun Polonya ve Macaristan'da da hesaplarının olduğu ifade edildi.


Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde iki camiye terör saldırısı düzenleyerek 50 Müslüman'ı katleden terörist Brenton Tarrant'ın Avusturya'daki Neonazi Kimlikçiler Hareketi Sözcüsü Martin Seller ile arasındaki ilişkinin ortaya çıkartılmasının ardından Başbakan Sebastian Kurz, koalisyon ortağı aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisine (FPÖ) bu oluşumla arasına mesafe koyması çağrısında bulunmuştu.


FPÖ'lü çok sayıda siyasetçinin Kimlikçilerle ilişkisine tepki gösteren Kurz, Neonazi faaliyetlere tahammül gösterilmeyeceğini, söz konusu grubun lağvedilmesi için yasal yolların araştırıldığını açıklamıştı.
Haber Yayın Tarihi : 17.04.2019 02:15 Kaynak: AADolar, Güne Hareketli Başladı! İşte Son Durum 17 Farklı Suçtan Aranan 3 Çocuk Annesi Kadın, Kıskıvrak Yakalandı Bugün Toplanması Beklenen Meclis'e Sadece Bir Milletvekili Geldi Kaza Yapan Sürücü, Kendisini Görüntüleyen Bir Kişiye, "Ben Ölüyor Muyum" Diye Sordu