Son Dakika Haberleri: Avusturya'da Türk Filmleri Haftası

Avusturya'da Türk Filmleri Haftası

6 gün önce

Başkentin önemli sanat merkezlerinden Urania Sinema Salonu'nda gerçekleştirilen film haftası kapsamında, 11'i uzun metrajlı olmak üzere 16 film sinema severlerle buluşacak.

Avusturya'da Türk Filmleri Haftası, System.String[]

Başkentin önemli sanat merkezlerinden Urania Sinema Salonu'nda gerçekleştirilen film haftası kapsamında, 11'i uzun metrajlı olmak üzere 16 film sinema severlerle buluşacak.


Viyana YEE Müdür Vekili Halil İbrahim Doğan,  kısa filmlerin enstitünün konferans solunda gösterileceğini, başta ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan'a ait filmler olmak üzere uluslararası film festivallerinden çeşitli ödüller almış uzun metrajlı filmlerin ise Urania'da sanat severlerin beğenisine sunulacağını söyledi.


Doğan, başkentin ortasından gecen Viyana Kanalı'nın yanına, rasathane olarak 20'inci yüzyılın başlarında inşa edilen Urania'nın sanat ve kültürel etkinlikler açısından önemli bir buluşma yeri olduğunu kaydederek, yönetmen Tayfun Pirselimoğlu'nun "Yol Kenarı" adlı filmiyle Türk Filmleri Haftası'na başladıklarını söyledi.


YEE'nin, yaptığı etkinliklerle dünyanın bir çok kentinde Türk dili ve kültürünü tanıtıcı faaliyetlerini zenginleştirerek, sürdüreceğini vurgulayan Doğan, "Özellikle Avrupa'da sanat ve müziğin önemli noktalarından Viyana'da ülkemizin yetiştirdiği Nuri Bilge Ceylan gibi kıymetli bir yönetmeni Avusturyalı sinemaseverlerle buluşturacak olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz." değerlendirmesinde bulundu.


Doğan, film haftası kapsamında sanatseverlerin, ünlü yönetmene ait "Ahlat Ağacı", "Bir Zamanlar Anadolu" ve "Kış Uykusu" gibi ödüllü filmleri izleme imkanı bulacağını, düzenlenecek söyleşiyle de Ceylan'ı yakından tanıyacaklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: Hürriyet

Haber Yayın Tarihi: 03.12.2019 03:27 

YORUMLAR


Cesur elbisesiyle gündeme gelen oyuncu Melisa Şenolsun, küvette poz verdi
Hande Yener müzikteki 20'inci senesini iç çamaşırsız pozuyla kutladı Fitch: Türk bankalarında kredi kalitesi baskı altında olmaya devam ediyor Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vatandaşlara önemli çağrı: Gelin dövizden kendi paramıza dönelim