Son Dakika Haberleri: Ay'a İlk Ayak Basan Astronot Öldü

Ay'a İlk Ayak Basan Astronot Öldü

7 yıl önce

Ay'a ilk ayak basan kişi olarak tüm dünyada tanınan astronot Neil Armstrong, 82 yaşında hayata veda etti.

Ay'a ilk ayak basan kişi olarak tüm dünyada tanınan astronot Neil Armstrong, 82 yaşında hayata veda etti.

Armstrong'un ailesi tarafından yapılan yazılı açıklamada 3 Ağustos'ta kalp ameliyatı geçiren astronotun yaşadığı bazı komplikasyonlar nedeniyle öldüğü bildirildi.

Ay'a 20 Temmuz 1969'da Apollo 11 uzay aracının komutanı olarak giden Neil Armstrong yaptığı telsiz konuşmasında "Benim için küçük, insanlık için dev bir adım" sözleri ile hafızalarda yer edinmişti. Ay'a inme anını yaklaşık 600 milyon insanın seyrettiği ifade edilirken tarihte şu ana kadar en fazla izlenen görüntü olarak hafızalarda kaldı.

1951 Kuzey Kore'ye karşı donanmaya ait savaş uçağı kullanan Armstrong tercübeli bir pilot olarak biliniyordu.

Başkan Barack Obama astronotun ölümü ile ilgili yayınladığı mesajında Armstrong için ulusal kahraman ifadesini kullandı. Obama "O ve onun arkadaşları aya indikleri zaman sadece kendilerinin değil bütün ulusun özlemlerini taşıdılar. Onun başarısı insanlık tarihinde hiç unutulmayacak bir başarı olarak hatırlanacaktır." dedi.

Ohio doğumlu olan Armstrong'un nerede öldüğü ise açıklanmadı."Bir Askerle Birlikteyim" Sözü, 3 Çocuk Annesi Kadının Sonu Oldu Ölüyle Selfie Çeken Mezarcı Hakkında Dava Açıldı

Türkiye'nin Önde Gelen Giyim Devi Konkordato İstedi