Ayakkabı / Yaz Yılın İlk Fuarı Açıldı - Son Dakika

Ayakkabı / Yaz Yılın İlk Fuarı Açıldı

05.01.2012 15:41
Ayakkabı / Yaz Yılın İlk Fuarı Açıldı, System.String[]

8 Ocak'a kadar sürecek fuarda yaz sezonunun modellerini görülebilecek. Fuar, sadece profesyonel ziyaretçilere açık olacak.

"Ayakkabı/ Yaz – 31. İzmir Ayakkabı, Çanta ve Aksesuarları Fuarı" açıldı. 146 firmanın katıldığı fuara yurtiçinden ve yurtdışından çok sayıda alıcının gelmesi bekleniyor.

Kültürpark Fuar Alanı'nda gerçekleşen, ayakkabı ve çanta sektörünün 31. kez buluştuğu fuara İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, Kongo Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshidimba, Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, İzmir Emniyet Müdürü Ali Birkay, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, Kongo Büyükelçilik Müsteşarı Agustin Nkutu Nzemba ve Fahri Konsolosu Mehmet Timuroğlu, EGEAYSAD- Ege Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Erdal Durmaz, İzmir Ayakkabıcılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Güzel ve sektör temsilcileri katıldı.

Açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, ayakkabı sektöründe geçmiş yıllara oranla çok daha iyi bir durumda olunduğuna dikkat çekerek, "Kaliteden şaşmayıp markalaşma konusunda ısrarlı olarak sektörün hak ettiği yerlere gelmesini sağlamak mümkün. Sektör bunu başaracak kapasiteye sahip" dedi. Büyükşehir Belediyesi olarak fuarcılığa büyük destek verdiklerini belirten Dr. Aydoğan, "Tanıtım için elimizden geleni yapıyoruz. Ayakkabı sektörünün önü açık, hep beraber destek verirsek çok daha ileri gidecektir" diye konuştu.

"Kayıt dışına çözüm bulunmalı"

İzmir Valisi Cahit Kıraç da sektörün sorunlarının çözümü konusunda her türlü çalışmayı yaptıklarını söyledi. Kayıt dışıyla ilgili olarak "Buradan Vergi Dairesi Başkanı'nı göreve çağırıyorum: Kayıt dışını mutlaka engellememiz gerekmektedir" diyen Vali Kıraç, "fuarcılığın olimpiyatı" olarak nitelendirdiği EXPO 2020 adaylığına da değinerek, "Sivil toplum örgütü ilgililerini birer EXPO fahri elçisi kabul ediyoruz. Hep birlikte İzmir'i tanıtalım, gayret gösterelim" diye konuştu.

EGEAYSAD- Ege Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Erdal Durmaz, 2011'de ayakkabı ihracatının dolar bazında yüzde 12.8 arttığını, ancak ithalatın da yüzde 32.8 yükseldiğini söyleyerek, "İthalattaki bu artışı engellemeli ve ithal mallarla rekabet için markalaşma yolunda çaba sarf etmeliyiz" dedi.

İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Tahsin Güzel konuşmasında, dünyada yaşanan ekonomik krize dikkat çekerek, "Ülke olarak dünyada yaşanan krizlerden güçlenerek çıkıyoruz. Ama kayıt dışı, Türkiye'nin kanayan yarası durumunda. Bizim sektörde, iddia ediyorum ki, yüzde 64 oranında kayıt dışı çalışan var. Bununla mücadele etmek için hep birlikte işbirliği yapmalıyız. Namuslu, vergisini veren, ülke sevdalısı insanlar bu yüzden çok ciddi sıkıntılar yaşıyor" diye konuştu.

Sadece profesyonellere açık

İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz da, Türkiye'nin ayakkabı ihracatının 450 milyon dolar olduğunu ve 15 ülkeye ihracat yapıldığını vurgulayarak, bu rakamları çok daha yukarılara çekmek istediklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından Kongo Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshidimba, Vali Kıraç, Başkan Vekili Dr. Aydoğan ve sektör temsilcileri, açılış kurdelesini kesip hep birlikte fuarı dolaştı ve katılımcı firma stantlarını inceledi.

Sadece profesyonel ziyaretçiye açık olan Ayakkabı/ Yaz 2012'de bay – bayan – çocuk ve spor ayakkabı modelleri ile terlik, çanta, bavul, cüzdan ve kemer tasarımları sergileniyor. 15 bin metrekarelik alanda düzenlenen ve 10.00 – 19.00 saatleri arasında açık kalacak fuara, yurtdışından Tayvan, yurtiçinden İzmirli ayakkabıcıların yanı sıra Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Gaziantep, İstanbul, Kocaeli, Konya, Manisa ve Trabzon'dan firmalar katılıyor.

Ayakkabı Yaz ve Ayakkabı Kış olmak üzere yılda iki kez gerçekleştirilen İzmir Ayakkabı, Çanta ve Aksesuarları Fuarları İZFAŞ, İzmir Ayakkabıcılar Odası, Ege Ayakkabı Sanayicileri Derneği (EGE-AYSAD) ve sektör temsilcilerinin destekleri ile gerçekleştiriliyor.

Ayakkabı / Yaz Yılın İlk Fuarı Açıldı

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Ayakkabı / Yaz Yılın İlk Fuarı Açıldı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Futbol yorumcusu Sinan Engin'in koronavirüs testi pozitif çıktı Gözü dönen şahıs, önce ayrıldığı nişanlısı ve annesini sonra kendini öldürdü Salgın nedeniyle Sakarya'daki tüm hastanelerde acil olmayan ameliyatlar durduruldu Ünlü model Emily Ratajkowski çırılçıplak hamilelik pozu verdi MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Karşılıklı boykot uygulayan Türkiye ve Fransa'nın ekonomik ilişkileri ne boyutta? Dikkat çeken rakamlar Azerbaycan milletvekili Paşayeva'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına destek: Fransız mallarının boykotuna başlıyoruz Azerbaycanlı öğretim görevlisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazdı: Bizi öldürün ama onlara bırakmayın