Ayaklarıyla Resim Yapan Ayşe, Kol Nakli Bekliyor - Son Dakika

Ayaklarıyla Resim Yapan Ayşe, Kol Nakli Bekliyor

Adıyaman'da 5 Yaşındayken Tarlada Kollarını Buğday Helezona Kaptıran 24 Yaşındaki Ayşe Işık, Yıllardır Ayaklarıyla Yaptığı Resimleri, Elleriyle Yapabilmek İçin Kol Nakli Bekliyor

Ayaklarıyla Resim Yapan Ayşe, Kol Nakli Bekliyor, System.String[]

Vahide Yanık - Adıyaman'da 5 yaşındayken tarlada kollarını buğday helezona kaptıran 24 yaşındaki Ayşe Işık, yıllardır ayaklarıyla yaptığı resimleri, elleriyle yapabilmek için kol nakli bekliyor.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 26 Eylül 2010'da Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından Türkiye'de ilk kez Cihan Topal'a yapılan çift kol nakli, kolları olmayan engelliler için umut oldu. Kolları olmadığı için resimlerini ayaklarıyla yapan Ayşe Işık da, kol naklinin başarılı olması üzerine Akdeniz Üniversitesi'ne başvurarak yüzlerce hasta gibi tetkik yaptırdı. Yapılan incelemede Işık'ın sol koluna yüzde 100, sağ koluna da daha düşük ihtimalle de olsa nakil yapılabileceği belirlendi. Bunun üzerine yaşadığı İstanbul'a dönen Işık, özel bir şirketin bünyesinde evinde operatörlük hizmeti verirken, Doç. Dr. Ömer Özkan'dan gelecek iyi haberi bekliyor.

Ayşe Işık yüzlerce kol nakli bekleyen engelli gibi Sağlık Bakanlığı'ndan kol naklinin önünü açacak mevzuatı çıkarmasını isterken, diğer yandan da organ bağışlarının artmasını ümit ediyor. Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 yaşında kollarını kaybettiğini belirtirken, kendi çabası ile yıllardır ayaklarıyla resim yaptığını söyledi. Kollarına kavuşmak istediğini ifade eden Işık, şöyle konuştu:

'Cihan Topal'a yapılan kol nakli benim gibi bir çok engelli için umut oldu. Akdeniz Üniversitesi'ne başvurduğumda yapılan tahlillerde kol nakli yapılabileceği belirtildi. Ömer Özkan, nakil için Sağlık Bakanlığı'nın mevzuat çıkarması ve organ bağışının artması gerektiğini söyledi. Hayatıma yeni bir ışık doğdu. Sağlık Bakanlığı mevzuat engelini kaldırarak benim gibi bir çok engelliyi hayata bağlansın. Bakanlık ilgili düzenlemeyi bir an önce yapmasını umutla bekliyorum.' Resim yapmanın kendisi için bir tutku olduğunu, ayaklarıyla yaptığı resimlerin beğenildiğini anlatan Işık, 'Ellerimle resim yapmak istiyorum ama ayaklarımı da unutmak istemiyorum' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün resmini de yapan Işık, resimlerinde kendini ve doğayı anlatıyor. Işık, hayalimdeki mesleğin resim öğretmenliği olduğuna da işaret ederek, 'Öğretmen olamasam da resimden kopamadım' diye konuştu.

Yaptığı resimleri sergilerde sanatseverlerin beğenisine sunan Ayşe Işık, resimlerden elde ettiği gelirle engellilere de destek olmak istediğini kaydetti. 10'un üzerinde resim sergisi açan Ayşe Işık, yüzlerce resim çalışmasıyla engelleri aştığını gösteriyor.

- 150'NİN ÜZERİNDE BAŞVURU-

Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Özkan da AA muhabirine yaptığı açıklamada, kol nakliyle ilgili 150'nin üzerinde başvuru olduğunu, yüz nakli için de başvuranlar olduğunu bildirdi. Özkan, 'Nakiller için mevzuatı bekliyoruz. Organ Nakli Merkezi bünyesinde yüz ve kol nakliyle ilgili alt birim oluşturuyoruz. Tabi ki nakillerde verici de önemli. Bunun için organ bağışının artması lazım' dedi.

(VHD-ŞEN-OSM) - ANTALYA

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 8 Ağustos günü koronavirüs nedeniyle 16 kişi vefat etti, 1172 yeni vaka tespit edildi Milli futbolcu Enes Ünal, eşiyle Bodrum'da tatilin tadını çıkarıyor İki grup arasında çıkan silahlı kavganın ortasında kalan Çınar, hayatını kaybetti Haluk Levent, yanarak kül olan bölgeyi ağaçlandırma sözünü tutamayınca özür diledi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: "Ben Türkmenim" diyen herkese vatandaşlık verilecek Galatasaray, Babel ve Belhanda'yı gönderilecekler listesine koydu Hastanede ortalık bir anda karıştı! Kadın güvenlik görevlisi, uyardığı ziyaretçinin saldırısına uğradı beIN SPORTS, Melih Şendil'in cinsiyetçi yorumlarını kınayan bir açıklama yaptı Kısıtlamalar geri mi geliyor? Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü yanıt verdi Samsun'da vaka sayısı artınca Valilik yeni tedbirler aldı: Düğün süreleri 2 saate düşürüldü, toplu asker uğurlamaları yasaklandı Beyrut'taki patlamanın yarattığı şok dalgasının etkisi dronla görüntülendi Birleşik Arap Emirlikleri, Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan anlaşmaya destek verdi Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Alexander Sörloth'un menajeriyle görüştü: Bize teklif getirme Meteoroloji, 9 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısında bulundu Talihsiz aile tatillerinin ilk saatinde soyuldu