Ayanoğlu, Vaftiz Günü Törenine Katıldı - Son Dakika

Ayanoğlu, Vaftiz Günü Törenine Katıldı

09.01.2012 14:15
Ayanoğlu, Vaftiz Günü Törenine Katıldı, System.String[]

Mardin Metropliti Saliba Özmen ve Adıyaman Metropoliti Melik Ürek Patrik'e de ayinde eşlik etti.

Lübnan'da bulunan Süryani Katolik Patriği Mor İngnatius Yusuf III.Yunan, Hz. İsa'nın vaftiz günü olarak kabul edilen 6 Ocak günü nedeniyle Cumhuriyet alanında bulunan Meryem Ana Kilisesinde düzenlene ayine katıldı. Vaftiz Bayramına Mardin ve çevresinde yaşayan Süryaniler katıldı. Hz.İsa'nın vaftiz edilişi kilisede canlandırıldı. Mardin Metropliti Saliba Özmen ve Adıyaman Metropoliti Melik Ürek Patrik'e de ayinde eşlik etti. Ayine katılanlara şaraba banılmış ekmek ikram edildi.

Meryemana kilisesi kabul salonunda düzenlenen bayramlaşma törene Vali Turhan Ayvaz, Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu ve çok sayıda davetli katıldı. Vali Turhan Ayvaz Mardin'in Süryani vatandaşlarla daha fazla anlam bulduğunu, çok dinliliğin ve çok dilliliğin tarihi kentin kültürel yapısına daha fazla değer kattığını söyledi. Vali Ayvaz "Mardin kültürde ve inançta medeniyetlerin il çıkış yeridir.Tarihi kent Süryani vatandaşlarımızın varlığıyla bütünleşip daha da zenginleşti ve anlam buldu. Bu bakımdan dışarıda bulunan Süryani vatandaşlarımızın dada sık aralıklarla gelmelerini istiyoruz. Katolik Patriğini daha sık görmek istiyoruz" dedi.

Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu ise Süryani vatandaşlarla aynı ortamda yaşadıklarını hatırlatarak "Burada bulunan ve il dışına çıkan Süryanı hemşehrileirmizle aynı sokaklarda oynadık. Çocukluğumuz beraber geçti. Mardin'in en güzel özelliği de budur. Bayramın kentimize ve milletimize hayırlara vesile olmasını diliyorum. Süryanı katolik dostlarımızın bayramlarını kutluyorum" dedi.

Ortadoğu Süryani Katolik Patriği Mor İngnatius Yusuf III.Yunan ise, Mardin'in tarihi değerleriyle, kültürel dokusuyla ve bir çok medeniyeti tarih boyunca bünyesind e barındırmasıyla dünyanın parlayan bir yıldızı olduğunu söyledi. Patrik III:Yunan"Dışarıda yaşayan Süryanilerin çoğunun Mardin'de hatıraları var. Çünkü çocuklukları burada geçti. Bir çoğunun hala evleri ayakta duruyor. 6 Ocak Hz. İsa Mesih'in vaftiz günüdür. Biz de bu günü bayram olarak kutluyoruz. Vaftız bayramının inananlara ve ortadoğu ülkelerine barış ve huzur getirmesi için dua ettik. Mardin'de bayramı kutlamanın ayrı bir anlamı var bizim için. Mardin dünyanın parlayan yıldızıdır" şeklinde duygularını dile getirdi.

Ayanoğlu, Vaftiz Günü Törenine Katıldı

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Ayanoğlu, Vaftiz Günü Törenine Katıldı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

MAK Danışmanlık'tan çarpıcı analiz: 18 yıllık AK Parti iktidarında muhalefetin topyekün sahaya indiğini ilk kez görüyoruz İtalya Kupası maçında kural hatası yapan Roma'ya hükmen mağlubiyet cezası verildi Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 15 Şubat'tan sonra kapsamlı bir telafi programına hazırlanıyoruz Reklam teklifi alan Aleyna Tilki gözünü yükseklere dikti: Tarkan ya da Ajda Pekkan oynarsa düşünürüm Bakan Soylu'nun annesine küfreden şüpheli "Cumhurbaşkanı'na Hakaret"ten tutuklandı İngiltere Başbakanı Johnson: Yeni mutasyon öncekinden daha öldürücü Twitter, Trump'ın fotoğrafını paylaşıp intikam çağrısı yapan Hamaney'in hesabını askıya aldı Tokat'ta 10 kişide koronavirüsün mutasyona uğramış hali görüldü