Camiye dönüştürülen Ayasofya'da fresklerin üstü kesinlikle kapatılmayacak - Son Dakika

Camiye dönüştürülen Ayasofya'da fresklerin üstü kesinlikle kapatılmayacak

Danıştay'ın kararıyla 86 yıl sonra camiye dönüştürülen Ayasofya için en merak edilen sorulardan biri fresk ve süslemelerin sıva ile kapatılıp kapatılmayacağı oldu. Kültür Bakanlığı yetkilileri kesinlikle sıvayla kapatılmayacağının altını çiziyor ancak namaz kılınan yerde insan sureti olmasının caiz olmadığı düşüncesiyle formül aranıyor.

Danıştay'ın kararı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Ayasofya Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığından Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek camiye dönüştürüldü. Ayasofya'nın cami olması kararı toplumun bir kesimi tarafından coşkuyla karşılanırken bir kesimi tarafından da eleştirildi. Kararı destekleyenler ve desteklemeyenler iki zıt kutba ayrılmışken Ayasofya'nın dönüştürülme sürecinde en merak edilen şeylerden birisi tarihi süslemeler, motifler ve freskler oldu.

Konuyla ilgili bilgi veren Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri fresklerin asla kapatılmayacağını söyledi.

FRESKLER İÇİN FORMÜLLER GÜNDEMDE

Namaz kılınan yerde insan sureti olmasının caiz olmadığı düşüncesinden hareketle fresklerin üstüne perde çekmek, namaz vakitlerinde ışık yöntemi ile kapatmak gibi farklı formüller gündemde. Gravürlerden ve fotoğraflardan tespit edildiği kadarıyla Osmanlı döneminde fresklerin üstünün açık olduğu, 1850 Fossati onarımlarında dökülmelere karşı fresklerin üstünün örtüldüğü tespit edildi.

KESİNLİKLE KAPATILMAYACAK

Dolayısıyla Osmanlı döneminde cami olarak varlığını sürdürürken fresklerin üstü açıktı ve bir sakınca oluşturmuyordu. Buradan hareketle fresklerin üstlerinin örtülmemesi de bir alternatif olarak sunuluyor. Hürriyet'ten Ömer Erbil'in haberine göre yetkililer, kesinlikle sıvayla kapatılmayacağının altını çiziyor.

Camiye dönüştürülen Ayasofya'da fresklerin üstü kesinlikle kapatılmayacak

Son Dakika

Barcelona ve Bayern Münih Şampiyonlar Ligi'nde adlarını çeyrek finale yazdırdı İstanbul'da pozitif vaka yoğunluğunun yüksek olduğu ilçelerde kısıtlama olabilir Trabzonspor, Anders Tronsden ile 4 yıllık sözleşme imzaladı "Kişiye özel" ilan için Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ'a soruşturma açıldı Oyuncu Afra Saraçoğlu, K-Pop dansıyla izleyenleri kendinden geçirdi Beyrut'ta güvenlik güçleri ile protestocular arasında çatışma çıktı: 1 polis memuru öldü, 238 kişi yaralandı Rocky'nin yıldızı Dolph Lundgren 38 yaş küçük nişanlısıyla tatilde Trabzonspor, Anders Trondsen ve Plaza Castillo'yu KAP'a bildirdi Juventus, Sarri'den boşalan teknik direktörlük koltuğuna Pirlo'yu oturttu Son Dakika: Türkiye'de 8 Ağustos günü koronavirüs nedeniyle 16 kişi vefat etti, 1172 yeni vaka tespit edildi Belediyenin ortağı olduğu şirketin malzemelerini çalışanlar çaldı Karabük'te bir köyde 7 koronavirüs vakası görüldü, 578 kişi karantinaya alındı Milli futbolcu Enes Ünal, eşiyle Bodrum'da tatilin tadını çıkarıyor Şarkıcı Lara, geçirdiği estetik operasyonları sonucu tanınmaz hale geldi Haluk Levent, yanarak kül olan bölgeyi ağaçlandırma sözünü tutamayınca özür diledi