Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda Dereceye Giren Eserler Sergide - Son Dakika

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda Dereceye Giren Eserler Sergide

5 yıl önce

Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenen 32'nci Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda dereceye giren karikatürler, Bodrum'daki Milta Marina A.Ş. Osmanlı Tersanesi Sanat Galerisi'nde sergilenmeye başlandı.

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda Dereceye Giren Eserler Sergide, System.String[]

Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenen 32'nci Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda dereceye giren karikatürler, Bodrum'daki Milta Marina A.Ş. Osmanlı Tersanesi Sanat Galerisi'nde sergilenmeye başlandı.


Dünyanın bir numaralı karikatür yarışması olarak nitelendirilen, serbest konulu 32'nci Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'na 66 ülkeden 787 karikatürist 2 bin 289 eserle katıldı. Jürinin yaptığı ön eleme sonucu 46 ülkeden 205 sanatçının 237 karikatürü finale kaldı. Muğla'nın Bodrum İlçesi'ndeki Işıl Milta Club Tatil Köyü'nde geçen pazertesi günü, finale kalan eserler değerlendirildi. Arnavut karikatürist 50 yaşındaki Agim Sulaj birinciliğe, İran'dan Mohsen Nouri Najafi ikinciliğe, yine İran'dan Jalal Pirmarzabad üçüncülüğe değer görüldü. Başarı ödülleri de Alberto Morales Ajubel (İspanya), Angel Boligan (Küba), İshimaru Hide (Japonya), Frank Hoffmann (Almanya), Moacir Knorr Gutterres (Brezilya), Musa Gümüş (Türkiye), Cemalettin Güzeloğlu (Türkiye), Jose Antonio Garci Nieto (Meksika), Didier Pizzi (Fransa),Saman Torabi (İran), Jugoslav Vlahovic (Sırbistan), Mikhail Zlatkovsky'a (Rusya) verildi.


KOKTEYLLE SERGİLENMEYE BAŞLANDI


Yarışmada dereceye giren karikatürler dün akşam, Bodrum'daki Milta Marina A.Ş. Osmanlı Tersanesi Sanat Galerisi'nde gerçekleştirilen kokteylle sergilenmeye başlandı. Sergi açılış kokteyline, Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, Bodrum Belediye Başkan Vekili Hüseyin Özalın, yarışma jürisinin Başkanı Yunan karikatürist Michael Kountouris, jüri üyeleri Ercan Akyol, Latif Demirci, Selçuk Demirel, Bayram Hajizadeh (Azerbaycan), Piyale Madra, Godfrey Mwampembwa (Tanzanya), Tan Oral, Yuko Shimizu (Japonya) ve Jen Sorensen (ABD) ile sanatseverler katıldı.


ESERLER DÜNYA SORUNLARINA AYNA TUTUYOR


Serginin açılış konuşmasını Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, yaptı. Bugüne kadar yarışmada 80 bin karikatürün değerlendirildiğini belirten Fetvacı, şunları söyledi:


"Katılımcı ve eser sayısının her yıl giderek arttığı yarışmamızda, çok kaliteli çizgiler çok değişik ülkelerden geliyor. Bu hepimiz için çok önemli. Jüri de bu konuya sık sık vurgu yaptı. Bu yıl dereceye giren karikatüristler zengin ile yoksul ülkeler arasında gittikçe artan uçurumu; Akdeniz'de yaşanan göçmen dramlarını, Meksika sınırındaki göçmenleri, Asya denizinde yok olan binlerce göçmen ve onların sorunlarını dile getirdi. İlk 15 karikatür arasında bunlar yer aldı. Bu karikatür yarışması her yıl dünyanın sorunlarına ayna tutuyor. Biz de buna olanak sağladığımız için gurur duyuyoruz. Bu yarışmanın çok önemli özelliklerinden birisi de; jüri üyeleri. Jüri üyelerinin bilgisi ve saygınlığı her yıl bu yarışmayı biraz daha yukarıya çıkartıyor" dedi.


KARİKATÜRÜN GELİŞİMİNE SUNDUĞU KATKIYA VURGU


Jüri Başkanı Yunan Karikatürist Michael Kountouris, "İlk olarak yaklaşık otuz yıl önce ve daha sonraları bu yarışmaya birçok kez yarışmacı olarak katıldım. Bu kez jüri başkanı olarak davet edilmem beni onurlandırdı ve gururlandırdı. Yarışmadaki eserlerin çok kaliteli ve çok farklı ülkelerden olması yarışmanın estetiği ve yüksek kalitesini ortaya koyuyor. Karikatür sanatının sadece ülkesinde değil dünyada gelişmesinde önemli rol oynayan bu yarışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu yıl da eserlerin kalitesinin yüksek olması, biz jüriyi çok zorladı. Ama sonunda en iyileri yine sanatseverlerle buluşturmayı başardık" dedi.


27 HAZİRAN'A KADAR GEZİLEBİLECEK


Konuşmaların ardından Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, jüri üyelerine katkıları için birer plaket vererek teşekkür etti. Yarışmada ödül kazanan karikatürlerin 27 Haziran 2015 tarihine kadar sergileneceği belirtildi. - Muğla

Haber Yayın Tarihi: 18.06.2015 01:05 Kaynak: DHASon Dakika

7 il 9 sahada petrol aranması için Bakanlık ruhsat verdi
Suriye Lirası değer kaybetti! Esed, döviz kullanımına hapis cezası getirdi Katar, Libya'nın doğusunda petrol üretiminin durdurulmasını şiddetle kınadı

Son Dakika Haberleri