Son Dakika Haberleri: Aydın Kuşadası'nda Faytonların Faaliyetlerine Son Verildi

Aydın Kuşadası'nda Faytonların Faaliyetlerine Son Verildi

1 ay önce

Kuşadası'nda faytonların faaliyetlerine son verildiAydın'ın Kuşadası ilçesinde faytonların faaliyetlerine son verildiği bildirildi.

Kuşadası'nda faytonların faaliyetlerine son verildi

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde faytonların faaliyetlerine son verildiği bildirildi.

Kuşadası Belediye Başkanı CHP'li Ömer Günel, Twitter hesabından yayınladığı mesaj ile ilçe sınırları içerisinde fayton faaliyetlerinin durdurulduğunu açıkladı. Kararın hayvan hakları savunucularının talepleri üzerine alındığı belirtildi. Sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Günel, yaklaşık 8 yıl önce faaliyetlerine başlayan ve şehir içinde belirlenen güzergahta kısa gezi turu yapan faytonların artık çalışmayacağını belirtti. Başkan Günel, alınan kararı Twitter hesabından Bir hayvansever ve belediye başkanı olarak Kuşadası'nda fayton faaliyetlerinin son bulduğunu kamuoyu ile paylaşmaktan mutluluk duyuyorum notuyla paylaştı.

Yaptığı paylaşım binlerce retweet ve beğeni ile desteklenen Günel, Hayvanlara yapılan zulme sessiz kalmayacağımı, her bir hemşehrimin hakkını nasıl koruyor ve kolluyorsam hayvanlarımızın da haklarına ve canlarına sahip çıkacağımı açıklamıştım. Seçim sürecinde faytonlar konusunu gerek hayvanseverler gerekse fayton sahipleri ile pek çok kez konuştuk. Yüzyıllardır insanların en sadık dostları ve yardımcıları olan atlarımızın şehir içinde, asfalt üstünde yaşamalarının ve çalışmalarının doğalarına aykırı olduğunu, hijyen açısından sağlıksız olduğunu değerlendirdik dedi.

73. Nolu Motorlu, Motorsuz Taşıtlar kooperatifi Başkanı Ümit İpek (50), İlçede 17 adet fayton bulunuyor. Bu faytonların 5'i çalışıyordu, diğerleri dinleniyordu. Kamuoyunda bazı yanlış yorumlar oldu. Atların güneşte koşulduğu, eziyet edildiği algısı yaratıldı. Konuyla ilgili belediye başkanını yanıltılar. Biz güneşli ve sıcak havalarda atları asla koşmuyoruz. Biz atlarımızı, 'ben hayvanseverim' diyen insanlardan daha çok değer vererek seviyoruz. Bizim çalışma saatlerimiz 18.00 ila 01.00 arasındadır. Güneş olmayan saatlerde çalışıyoruz dedi. İlçede 70 atın bulunduğunu, 40 kişinin çalıştığını söyleyen İpek, Bunların aileleriyle birlikte yaklaşık 200 kişi ekmek yiyor. Belediye başkanımızın almış olduğu karar, inşallah düzeltilecektir. 200 kişiyi mağdur etmeyeceğini düşünüyorum. Fayton Kuşadası'nın bir tanıtım yüzüdür dedi. İpek, tekrar izin çıkmazsa ilerleyen süreçte eylem yapabileceklerini söyledi.
Aydın Kuşadası'nda Faytonların Faaliyetlerine Son Verildi
Haber Yayın Tarihi : 15.05.2019 05:50 Kaynak: DHAİki pazarcıyı vuran emekli polisin ifadesi ortaya çıktı: Şarjör doluydu sadece 5'ini kullandım Dünyanın en ilginç mesleklerinden birini Erzurum'da yapıyor Tunceli'de ters laleler jandarma korumasında