Aydın Tabip Odası Başkanı Atay Açıklaması - Son Dakika

Aydın Tabip Odası Başkanı Atay Açıklaması

12.01.2012 12:21
Aydın Tabip Odası Başkanı Atay Açıklaması, System.String[]

"Vatandaşın sağlık güvencesi prim ödeme ile mümkün hale geldi.

Aydın Tabip Odası Başkanı Eralp Atay,

"Vatandaşın sağlık güvencesi prim ödeme ile mümkün hale geldi. Bir hak olan sağlık hizmeti 'paran kadar sağlık' anlayışına dönüştü" dedi.

Eralp Atay, gazetecilere yaptığı açıklamada, Genel Sağlık Sigortası'nın 5510 sayılı kanunla zorunlu hale getirildiğini belirterek, sosyal güvencesi olmayan vatandaşların 31 Ocak 2012 tarihine kadar il sınırlarının içindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapmadıkları takdirde mağdur olacaklarını söyledi.

Yasada yapılan düzenlemelerin başta yoksullar olmak üzere bütün vatandaşların sağlık hakkı için çok ciddi tehdit oluşturduğunu ileri süren Atay, başvuru yapmayanların 212.76 lira prim ödemek zorunda kalacaklarını ve bu primi ödemedikleri sürece sağlık hizmetlerinden yararlanamayacaklarını kaydetti.

Sağlık hizmetlerini prim ödeme koşuluna bağlayan Genel Sağlık Sigortasının milyonlarca vatandaşı kapsam dışında bırakacağını ve vatandaşların sağlık hizmetine ulaşımını engelleyeceğini iddia eden Atay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Vatandaşımızın sağlık güvencesi prim ödeme ile mümkün hale geldi. Bir hak olan sağlık hizmeti 'paran kadar sağlık' anlayışına dönüştü. Sağlık bütün vatandaşlar için doğuştan kazanılmış bir haktır ve toplumun bütün kesimlerine eşit ve ücretsiz sağlık hizmeti ancak ve ancak genel vergilerle finanse edilen kamusal bir sağlık hizmeti ile verilebilir."

- AYDIN

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Aydın Tabip Odası Başkanı Atay Açıklaması - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Alkol alıp yaşlı annesinin evini yaktı, kenarda durup film izler gibi yangını izledi Korona tedavisinde çığır açacak araştırma! Herkesin evinde olan Aspirin virüsün düşmanıymış Hagi mi, Alex mi? Fenerbahçe efsanesi Emre Belözoğlu, klişe soruda herkesi ters köşeye yatırdı Polis memuru, komşusunu 5 kurşunla öldürdü İran lideri Hamaney, Macron'un tavrını "ahmakça" olarak nitelendirdi Medipol Başakşehir, Şampiyonlar Ligi'ndeki ikinci maçında PSG'ye boyun eğdi Karabağ'da ateşkesi bozan Ermenistan'dan intikam alındı! Azerbaycan, hedefleri SİHA'larla böyle vurdu Erdoğan'dan Bahçeli'nin başlattığı askıda ekmek kampanyasına ilginç yorum: Ya böyle bir şey var mı Türkiye'de