Aydın Ticaret Odası'ndan Kiev Çıkarması - Son Dakika

Aydın Ticaret Odası'ndan Kiev Çıkarması

18.02.2012 17:29
Aydın Ticaret Odası'ndan Kiev Çıkarması, System.String[]

Aydın Ticaret Odası (AYTO) Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu ve oda üyeleri, Ukrayna'nın başkenti Kiev'e dört günlük bir ziyaret gerçekleştirdi.

Aydın Ticaret Odası (AYTO) Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu ve oda üyeleri, Ukrayna'nın başkenti Kiev'e dört günlük bir ziyaret gerçekleştirdi.

Türkiye Kiev Büyükelçiliği, Ticaret Odası ve Sanayi Odaları'nın yanı sıra, moda fuarında da incelemelerde bulunan heyet, yarın akşam yurda dönüyor.

Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu'nun başkanlığındaki heyette Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Metin Alp Alpargün, Meclis Başkanı Mustafa Parmaksız, Genel Sekreter Allattin Arslan ve yönetim kurulu üyelerinden Selçuk Bölük, Mustafa Vatansever, Kemal Alper, Mehmet Nihat Bilge ve Mesut Mersinlioğlu yer aldı.

Kiev'i ziyaret eden AYTO heyeti, resmi görüşmeler gerçekleştirmek üzere üç gruba ayrılarak Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliği, Kiev Ticaret Odası ve Sanayi Odası'na resmi ziyarette bulundular.

Ticaret Başmüşaviri Mehmet Ali Erkan'ın da hazır bulunduğu ziyarette Urkayna'da yatırım imkanları ve ikili ticaret konuları görüşüldü.

Göreve yeni başlayan Büyükelçi Mehmet Samsar, AYTO Meclis Başkanı Mustafa Parmaksız ve Genel Sekreter Alaattin Arslan ve meclis üyelerinin sorularını dinleyerek, en fazla rahatsızlığın vize ile ilgili olduğuna dikkat çekti. Büyükelçi Samsar, bu sorunun önümüzdeki aylarda kesin olarak çözüleceği mesajını verdi.

Öte yandan görüşmelerde çeşitli plaket ve Aydın yöresine ait hediyelerin verilmesi sırasında, AYTO Genel Sekreteri Alaattin Arslan, Kiev Ticaret Başmüşaviri M. Ali Erkan'a da bir sürpriz yaparak, Erkan'ın daha önce görevde bulunduğu Kopenhag ziyaretindeki fotoğraf ve haberlerin bulunduğu, AYTO'nun çıkardığı dergiyi hediye etti.

Büyükelçilik ve oda ziyaretlerinin ardından AYTO heyeti, Kiev'de düzenlenmekte olan Moda Fuarı'nı gezmek ve incelemelerde bulunmak üzere, fuarda bir araya gedi.

Başkan Dokuzlu, Türkiye'den gelen ve burada yerleşik bulunan firmaları ziyarette bulunarak, ticaretleri ve durumları hakkında bilgi aldı.

Başkan Dokuzlu yaptığı açıklamada, "Kiev Moda FUarı'nı ziyaretimizin amacı, üretim ve ihracat yapan üyelerimizi buraya getirerek ufuklarını açmak, farklı modelleri ve çalışma tarzını yerinde görmelerini sağlamak. Türkiye'nin hedefinde ihracatı artırmak vardır. Bu hedefte üzerimize düşeni yapmak vardır. ve bu amaca ulaşmak için biz de bölgesel olarak kendi üzerimize düşen görevi yapmak durumundayız diye düşünüyorum" dedi.

Dokuzlu, "Tam olarak 28 tane tekstilci üyemizle beraber Avrupa'nın kalbi sayılabilecek Ukrayna'nın başkenti Kiev'deki fuardayız. Bu fuarda yer almak üzere stand açan arkadaşlarımız var, dolaşan üyelerimiz var. Bunlar son derece memnun. 30-35 ayrı firmanın standı var. Türkiye'den katılımcılar var, Türkiye'den ziyaretçiler var. İhracatı zorlamak, ihracatı artırmak bu tür imkanlarla mümkündür diye düşünüyoruz. Ben Türkiye'den sorumlu mercilerin, sorumlu odaların ihracatçılarını ve üyelerini bu tür fuarlara iştirak etmeleri gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Dokuzlu ayrıca, "Fuar münasebetiyle Kiev'de Büyükelçiliğimizi, Ticaret Müşavirliğimizi ve Kiev Sanayi Odası'nı ziyaret ettik. Yarın da Ukrayna Türkiye İşadamları Derneği'ni ziyaret edeceğiz. Sonraki bir şehir turundan sonra ülkemize dönmeyi planlıyoruz.

İhracat Fuarlarndan geçer. Fuar olmadan ihracat çok zorlaşır. Fuar fuar dolaşmak gerekir. Alıcıların size gelmesini beklemek yerine sizin onları dolaşmanız ve bu tür fuarlarda boy göstermeniz gerekmektedir. Bizim 10 yıldır görmediğimiz büyük bir ekonomik buhrandan geçen bir ülkedir Ukrayna. Çok kısa bir süre önce de büyük bir kriz patlaması yaşadılar. Bu sıkıntılardan dolayı Ukrayna fuarlarının geçen yıllara oranla çok canlı olmadığını düşünmekle birlikte yine de bir büyük bir potansiyeli vardır diye düşünüyorum. Önümüzdeki yıllarda daha da canlanacağını düşünüyorum. Firmalarımızın da bu fuarlara iştirak ederek bu canlılıkta payı olacağı inancını taşıyorum" dedi.

Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Metin Alp Alpargun, "Aydın Ticaret Odası olarak üyelerimizle ve konfeksiyon üreticileriyle beraber, Kiev Moda Fuarı'nı gezme fırsatı yakaladık. Tabi Türkiye'de tekstil çok ileri, Pamuğun anavatanı olarak Türkiye'de çok daha çeşitli ve fazla ürünler yapılıyor. Buraya pazar araştırması yapmak üzere geldik. Bazı ürünlerden feyz alırız diye düşündük. Bir de belki ikili ilişkiler kurma fırsatı da yakalarız diye arzu ettik. Faydalı olduğunu düşünüyoruz. Teşekkür ederiz" diye konuştu.

Işıker Tekstil'den Yüksel Işıker ise, "Fuar çok yararlı oldu. İnsanın ufku genişliyor. Değişik insanlarla görüşüyor, model görüyor, kumaş görüyor. Ticari ilişkilerimiz açısından fuara katılımın çok farklı olacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı. - AYDIN

Aydın Ticaret Odası'ndan Kiev Çıkarması
Aydın Ticaret Odası'ndan Kiev Çıkarması
Aydın Ticaret Odası'ndan Kiev Çıkarması
Aydın Ticaret Odası'ndan Kiev Çıkarması

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Aydın Ticaret Odası'ndan Kiev Çıkarması - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Futbol yorumcusu Sinan Engin'in koronavirüs testi pozitif çıktı Gözü dönen şahıs, önce ayrıldığı nişanlısı ve annesini sonra kendini öldürdü Salgın nedeniyle Sakarya'daki tüm hastanelerde acil olmayan ameliyatlar durduruldu Ünlü model Emily Ratajkowski çırılçıplak hamilelik pozu verdi MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Karşılıklı boykot uygulayan Türkiye ve Fransa'nın ekonomik ilişkileri ne boyutta? Dikkat çeken rakamlar Azerbaycan milletvekili Paşayeva'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına destek: Fransız mallarının boykotuna başlıyoruz Azerbaycanlı öğretim görevlisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazdı: Bizi öldürün ama onlara bırakmayın