Son Dakika Haberleri: Aydınlı Group, Rusya'da 23'üncü Mağazasını Kremlin'in Dibinde Açtı

Aydınlı Group, Rusya'da 23'üncü Mağazasını Kremlin'in Dibinde Açtı

8 yıl önce

Türk tekstil ve hazır giyim markalarının Rusya'da mağazalaşma süreci hızlandı.

Aydınlı Group, Rusya'da 23'üncü Mağazasını Kremlin'in Dibinde Açtı, System.String[]

Türk tekstil ve hazır giyim markalarının Rusya'da mağazalaşma süreci hızlandı. Avrupa borç krizi, ABD piyasalarında yaşanan olumsuz beklentilere karşın Rusya'da ekonomik süreçle ilgili olumlu beklentiler her geçen gün artıyor. Petrol ve doğalgazdan yıllık 400 milyar dolar gelir elde edilen ülkenin, önümüzdeki yıllarda ortalama yüzde 4 büyümesi öngörülüyor. Bünyesinde Cacharel ve US. Polo markalarını bulunduran Aydınlı Group, Rusya'da 23'üncü mağazasını açtı.


Moskova'nın en pahalı alış veriş merkezlerinden biri olarak bilinen Kremlin'in yanı başında Manej alışveriş merkezinde US. Polo mağazası açan Aydınlı Group'un Rusya'da hedefi yıl sonunda 35 ve 2015 sonunda da 75 mağazaya ulaşmak.


2011'i Rusya'da bir önceki yıla göre yüzde 70 büyüyerek kapatan Aydınlı Group, 2012'de de en az yüzde 55 büyüme öngörüyor. Aydınlı Group Rusya Genel Müdürü Emre Duru, 2010'da yaşanan kısmi durgunluğa rağmen piyasanın toparlandığını ve perakende sektöründe kaliteli ve marka üretimi yapanların pazarda başarısız olmasının neredeyse imkansız olduğunu söyledi. Rusya'nın geleceğinden emin olduklarını kaydeden yetkili, gelecek yıllarda Rusya'da herhangi bir kriz beklemediklerini vurguladı.


Kazandıklarını Rusya'da yatırıma dönüştürdüklerini ve Rusya vatandaşlarına önemli istihdam imkanı sağladıklarını kaydeden Duru, "Rusya'da US Polo mağazalarımıza ağırlık veriyoruz. Erkek giyimin yanı sıra, bayan ve çocuk da var. US Polo mağazalarımız daha hızlı bir şekilde gelişiyor. Cacharel klasik erkek giyim. Rusya'ya özgü üretimlerimizle kendi kalite ve tecrübemizi birleştirdik. Türkiye'deki başarımızı Rusya'ya da taşıdık." dedi.


RUSYA PAZARI HENÜZ DOYGUNLUĞA ULAŞMIŞ DEĞİL


Türkiye'de tekstil sektörünün gerek yerli ve gerekse yabancı markaların çokluğu nedeni ile büyük oranda doygunluğa ulaştığını ifade eden Duru, Rusya'da piyasanın büyüme açısından müsait olduğunu söyledi. Rusya'da da çok sayıda uluslar arası marka olmasına rağmen 140 milyon nüfusun yaşadığı pazarda hala boşluk olduğuna dikkat çeken yetkili, "İkinci önemli konu ise karlılık Türkiye'ye göre daha fazla. Kira giderleri, eleman masrafları da çok fazla, ancak aynı oranda cirolar da yüksek. Biz burada servis ve hizmet sektörünün çok zayıf olması nedeni ile önemli bir artı yakalamış oluyoruz. Türk firmaları olarak hizmet sektöründe insani diyaloglara çok önem verdiğimiz için bu sektörde şansımız daha yüksek. Kalıcı ve uzun vadeli yatırımlarla yapılan çalışmaların karşılığını da görüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.


RUSYA'DA BAŞARININ SIRRI MAĞAZALAŞMAKTAN GEÇİYOR


Manej'da US Polo'nun açılışına katılan Türkiye Moskova Büyükelçiliği Ticaret Başmüvari Atilla Kızılarslan Türk markalarını başarıları nedeni ile kutladı. Türk firmalarına mağazalaşmayı tavsiye ettiklerini, tüketicinin eline geçene kadar oluşan katma değere ortak olmanın önemine vurgu yaptıklarını ifade eden Kızılarslan, "Sadece depoculuk ve ticaretle gerçek kar elde edilmiyor. Kaliteli ürün, mağazalaşma ve başarılı istihdamla firmalarımız çok güzel noktalara gelebiliyor. Açılışını yaptığımız Aydınlı Group'da da bu başarıyı görüyoruz ve kendileri ile gurur duyuyoruz. Firmalarımıza şiddetli bir şekilde Rusya'da mağazalaşmalarını ve ticari karlara ortak olmalarını öneriyoruz" dedi.


RUSYA'NIN GELECEĞİ PARLAK


Dünyada yeni bir kriz beklentisi yönünde söylentiler olduğunu, ancak bu krizin de bir türlü gelemediğini ifade eden Kızılarslan, Rusya'nın kriz olsa da olmasa da yaşadığı tecrübelerle önünün her zaman açık olduğunu ifade etti. Makro değerleri ve mikro bazda yapılanması ile Rusya'nın önünün açık olduğunu ve hiçbir sıkıntısının olmadığını belirten Başmüşavir, "Rusya'ya gelen Türk firmalarımız öylesine kalkıp gelmemeli. Hukuki altyapıya önem vermeleri gerekiyor. Rusya kanunlarına uygun hareket çok önemli. Müşavirlik hizmetlerinden azami derecede yararlanmalarını tavsiye ediyorum. Aceleci olmadan, tren kaçıyor heyecanına kapılmadan sakin bir şekilde yatırım yapmalarını tavsiye ediyorum" şeklinde konuştu.


Şu ana kadar Rusya'da yatırım ve iş yapanlardan pasaportunu alıp Türkiye'ye dönen firmayı neredeyse görmediklerini vurgulayan Kızılarslan, "Rusya tecrübesini kazanan burada kalıyor. Gümrüklerde ve diğer bazı konularda kısmı sıkıntılar bir dönem yaşanmış olabilir. Ancak genelde şu an Türk firmalarından gelen herhangi bir sorun yok" değerlendirmesinde bulundu.


RUS ÜNLÜLER DE AydınLI MARKASI GİYİYOR


Açılışa katılan World Fashion TV'nin Rusya genel yayın yönetmeni Ekaterina Odintsova da Aydınlı Group'un Rusya'ya taşıdığı US Polo'nun ülkede artık çok konuşulan bir marka haline geldiğini ifade etti. Bu kalitede ürünlerle US Polo'nun hak ettiği bir yer edindiğine değinen Odintsova, "Markanın günlük ve diğer birçok farklı amaç için ürettiği koleksiyonları var. Ben de büyük bir zevkle bu markadan giyiniyorum. Bence marka Rusya piyasasında patlama yaşıyor. Ne kadar çok tanınan ve yılların markası olsa da biz Ruslar US Polo ile ilgili çok az şey biliyorduk. Şu anda ise herkes onu konuşuyor ve koleksiyonlarına hayran." dedi.


Birinci Kanal'ın en tanınan programlarından 'Büyük Fark' oyuncusu Vyatçeslav Mançurov da arkadaşlarının daveti üzerine mağazaya geldiğini ve gördüğü ürünlerin son modaya uygun olduğunu kaydetti. Özellikle kumaş kalitelerini beğendiğini ifade eden Mançurov, "Kumaş kalitesi benim için çok önemli. Ayrıca şunu söyleyebilirim: US Polo gardıropumun en büyük ve en renkli bölümünü oluşturacak. Özellikle erkek koleksiyonlar çok hoşuma gitti." ifadelerini kullandı.

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 12:15 Kaynak: CHAİmamoğlu: İBB, Mehmetçik Kûtulamâre dizisine 25 milyon TL aktarmış
Talihsiz koca, karısının söylediklerine dayanamayıp kalp krizi geçirdi Olçok, Tamince kararından sonra Adalet Bakanlığına teşekkür etti