Son Dakika Haberleri: Ayhan Orhuntaş

Ayhan Orhuntaş

2 yıl önce

Ayhan Orhuntaş, sevenleriyle buluşuyor.

Ayhan Orhuntaş, System.String[]
Ayhan Orhuntaş, sevenleriyle buluşuyor.

1964 doğumludur. Köydeki ilkokuldan sonra, Kepirtepe ve Gökçeada İlköğretmen Lisesi'nde ortaöğrenimini tamamlamış Bursa İ.T.İ Akademisi'nde okumak için geldiği şehre yerleşmişti. Öğretmen okulunda aldığı müzik eğitimi ile gitar çalmaya başlamış, üniversite yıllarında profesyonel olarak orkestralarda çalışmaya başlamıştır.

Caz standartları ve popüler müzikler çalan gruplarda çalıştığı dönemlerde tanıştığı Rene Macaroğlu'ndan özel olarak armoni ve gitar dersleri almıştır.

Müzik hayatındaki en önemli etkilerin başında 80'li yıllarda Bursa'da gelişen rock müzik duayenleri 'Bandaj' grubu ile dostluğu sayılmalıdır. Bu grubun, hala ülkemizdeki iyi müziğin temeltaşlarını oluşturduğuna inanan sanatçı, o dönemde Bandaj etkisiyle kurulan onlarca rock grubundan biri olan "Işığın Yansıması" grubunu okuldaki hocası Murat Özyüksel ile birlikte kurmuş, bir dönem Üniversite Orkestrası olarak çeşitli konserler vermişlerdir. O günden bugüne grup varlığını sürdürmüş, 4 albüm ile ülkemizde belli bir dinleyici kitlesi edinmiştir. Klasik- Rock çizgisinden ayrılmadan, popüler kulvara kaymadan sürdürülen bu tutum grubu ayrıcalıklı kılmıştır. Bursa yıllarında, müzik, Sahne ve Gösteri Sanatçıları Derneği'nde "Kurucu Genel Başkan" sıfatıyla 5 yıl görev yapan sanatçı, müzik ve sahne sanatçılarının toplumsal hayat içinde sivil-kültürel oluşumları üzerinde çalışarak, bunu üniversitedeki yüksek lisans süreciyle birleştirmeye çalışmış, ancak 12 Eylül döneminin kişiliksizleştirdiği bilimsel ortamı ve gereksiz kariyer savaşlarını reddederek müzik yaşamını birinci plana almıştır.

Bursa'da kurduğu küçük stüdyo sürecinden sonra İstanbul'a yerleşmiş, bu süre zarfında birçok sanatçıyla çalışmıştır. 2006 yılında kurduğu 'Ütopya Stüdyo' ile prodüksiyonlara başlamış, ilk olarak Barış Akarsu'nun 'Düşmeden Bulutlarda Koşmam Gerek!' albümünü yapmıştır.

Müzik sektörünün çökmekte olduğu dönemlerde 'Bağımsız Müzik Yapımcılığı'na inanarak yapım şirketi kurarak, iyi müziğin kendine yol bulacağı inancıyla bütün olumsuzluklara rağmen bu çabasını sürdürmektedir. Yayımlanan prodüksiyonlarının yanında film, belgesel ve özgün besteleri ile üretimini sürdüren sanatçı, 'araf'ta kalmış eserleri başta olmak üzere, önümüzdeki dönemlerde birçok projesiyle devam etme niyetindedir!
Kaynak: Etkinlik.io
ABD Savunma Bakanı: Münbiç İçin Türkiye İle Eğitimler 3 Gün İçinde Başlayabilir Tarlada 'Altın Vuruş' Yapan Genç Hayatını Kaybetti

AK Parti'de 2 Numaralı İsim Numan Kurtulmuş Oldu