Ayık, "Aslı Nemutlu'nun Adı Öldüğü Pistte Yaşatılacak" - Son Dakika

Ayık, "Aslı Nemutlu'nun Adı Öldüğü Pistte Yaşatılacak"

15.01.2012 16:37
Ayık,

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık, 17 yaşındaki kayakçı Aslı Nemutlu'nu hayatını kaybettiği kazayla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık, 17 yaşındaki kayakçı Aslı Nemutlu'nu hayatını kaybettiği kazayla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Ayık, kazada ihmal olduğu iddialarını yalanladı.

Aslı Nemutlu'nun isminin federasyon tarafından düzenlenecek yarışlarda yaşatılacağını ifade eden Ayık, "Kızımız Aslı'nın adını hayatını kaybettiği piste vermek istiyoruz. Yetkililerle görüşüp, bunu gerçekleştirmek istiyoruz." şeklinde konuştu.

Yaşanan olayın tamamen bir kaza olduğunu aktaran Ayık, kayak gibi sporlarda bu tür kazaların olmasının kaçınılmaz olduğunun altını çizdi. Ayık, Uluslararası Kayak Federasyonu'ndan aldığı verileri de basın mensuplarıyla paylaşarak dünyada yaşanan kaza oranları hakkında çarpıcı örmekler verdi.

Ayık, Aslı Nemutlu'nun adını yaşatmak istediklerini, bundan dolayı federasyon olarak düzenleyecekleri yarışlara Aslı Nemutlu'nun adını vereceklerini bildirdi. Ayrıca yetkililerle görüşmeler yapıldıktan sonra Nemutlu'nun ismini hayatını kaybettiği pistte yaşatmak istediklerini dile getirdi.

Kazanın meydana geliş şeklini bir arabanın tekerlerinin yerinden sökülmesine benzeten Ayık, böyle bir durumda arabanın takla atmamasının mümkün olmadığını belirtti. Aslı'nın da hızlı bir şekilde kayarken ayağından kayağının çıktığına değinen Ayık, "Aslı, düştükten sonra boynunun üstünde sürüklenmiş, daha sonra kar perdelerine çarparak durabilmiştir." şeklinde konuştu.

KAR PERDESİ VE GÜVENLİK AĞI BİRBİRİNDE FARKLI

Kar perdesi ve güvenlik ağının birbirinden farklı kavramlar olduğuna vurgu yapan Ayık, "Kar perdesi, ahşaptan yapılır ve dünyanın en iyi pistlerinde de bu malzeme kullanılmaktadır." diyerek, şöyle devam etti:

"Kar perdesi pistteki karın rüzgar tarafından götürülmesini engellemek amacıyla kullanılır. Ahşaptan yapılan kar perdelerinin minderlerle kaplanması işlevini görmemesine neden olacaktır. Pistte kullanılan kar perdelerinin ahşap olması bir ihmal değildir."

Ayık, güvenlik ağının ise plastik bir malzemeden yapıldığını ve yarış pistlerinde bulundurulması gerektiğini ifade etti. Kazanın olduğu pistte güvenlik amacıyla ağ bulundurulduğunun altını çizen Ayık, "Girilmesi yasak olan yerleri belirlemek ve tehlikeli bölgelere girişi önlemek amacıyla bu uygulama yapılıyor." ifadelerini kullandı.

FEDERASYON SADECE YARIŞLARDA GÜVENLİĞİ SAĞLIYOR

Diğer bir ihmal iddiası olan kayak merkezinde ambulans bulunmaması durumunu da değerlendiren Ayık, "Federasyon olarak yarışlardaki güvenliklerden sorumluyuz. Birçok kayak kulübü var. İsteyen kulüp istediği yerde antrenman yapar. Aslı'nın yarışacağı müsabakalar için gerekli kurumlarla görüşmeler yapıp bütün hazırlıklarımızı tamamlamıştık. Kayak merkezlerinde ambulans bulundurulup bulundurulmaması federasyonumuzla ilgili bir konu değildir. Başka bir kurumun sorumluluk alanına girip onlar adına konuşmak da istemiyorum." dedi.

PALANDÖKEN VE KONAKLI'DA HİÇ BİR EKSİĞİMİZ YOK

Dünyanın en iyi kayak pistlerinde güvenlik ağı olmadığını belirten Ayık, "Palandöken ve Konaklı Kayak Merkezi'nde hiçbir eksiğimiz yoktur. Yazılı ve işaret levhaları farklı dilerde hazırlanıp kayak merkezlerinin uygun yerlerine konulmuştur. Bu kayak merkezlerine cumhuriyet tarihinin bir seferde yapılan en büyük yatırımı yapılmıştır. Dünya standartlarındadır." diye konuştu.

Aslı Nemutlu'nun Erzurum Konaklı Kayak Merkezi'nde idman yaparken hayatını kaybettiği üzücü kazanın her yönüyle soruşturulduğunu söyleyen Ayık, bu konuda ihmali olan kişi ve kurumlar hakkında gerekli işlemlerin yapılacağını belirtti.

Ayık, Aslı Nemutlu'nun Adı Öldüğü Pistte Yaşatılacak
Ayık, Aslı Nemutlu'nun Adı Öldüğü Pistte Yaşatılacak

Kaynak: CHA

Son Dakika Spor Ayık, 'Aslı Nemutlu'nun Adı Öldüğü Pistte Yaşatılacak' - Son Dakika Spor


YORUMLAR
500

Son Dakika

Miçotakis, Türkevi açılışına katılan Başpiskopos ile görüşmesini iptal etti 00:44 Miçotakis, Türkevi açılışına katılan Başpiskopos ile görüşmesini iptal etti MHP'den ihraç edilen Atila Kaya, zehir zemberek sözlerle partiyi bombaladı! Melih Gökçek yorumu çok konuşulur 23:00 MHP'den ihraç edilen Atila Kaya, zehir zemberek sözlerle partiyi bombaladı! Melih Gökçek yorumu çok konuşulur Aleyna Tilki, yurt dışına çıkarak veda paylaşımında bulundu 22:28 Aleyna Tilki, yurt dışına çıkarak veda paylaşımında bulundu
Orman işçisinin kaçırdığı 15 yaşındaki kız, barakada bulundu 22:00 Orman işçisinin kaçırdığı 15 yaşındaki kız, barakada bulundu Şemsiyelerinizi bugünden hazırlayın! Meteoroloji'den 4 bölgedeki 41 il için sağanak uyarısı 20:14 Şemsiyelerinizi bugünden hazırlayın! Meteoroloji'den 4 bölgedeki 41 il için sağanak uyarısı Koyun sürüsüne saldıran ayıları kangal köpekleri uzaklaştırdı 18:59 Koyun sürüsüne saldıran ayıları kangal köpekleri uzaklaştırdı
Son Dakika! Fahiş fiyatlarla ilgili Erdoğan'dan açıklama: Zincir marketlere gerekli operasyonlar yapılacak 18:14 Son Dakika! Fahiş fiyatlarla ilgili Erdoğan'dan açıklama: Zincir marketlere gerekli operasyonlar yapılacak Pakistan uyruklu, evli ve 4 çocuklu adama kaçtı! 18 yaşındaki kadın: Haftanın 3 günü eşiyle, 4 günü de benimle olacak 16:21 Pakistan uyruklu, evli ve 4 çocuklu adama kaçtı! 18 yaşındaki kadın: Haftanın 3 günü eşiyle, 4 günü de benimle olacak
Advertisement