Son Dakika Haberleri: Aynı Yanardağın Altında; Troçki Bir Devrimci, Lowry Bir Edebiyat Dehası

Aynı Yanardağın Altında; Troçki Bir Devrimci, Lowry Bir Edebiyat Dehası

2 yıl önce

Aynı yanardağın altında bir devrimciyi ve bir edebiyat dehasını buluşturan yazar Deville, yolu Meksika'dan geçmiş birçok ünlü karakterin karşılaşmaları, hayalleri, mücadeleleriyle Meksika'nın şehirlerini, devrimcilerini, sanatçılarını, katillerini bir araya getirerek müthiş bir tarihsel tablo çiziyor.

Aynı Yanardağın Altında; Troçki Bir Devrimci, Lowry Bir Edebiyat Dehası, System.String[]

1937'de, sürgündeki kaçaklar Troçki ve karısı, Meksika'nın küçük liman kenti Tampico'ya ayak bastıklarında, Cuernavaca da Yanardağın Altında romanıyla edebiyat dünyasını sarsacak Malcolm Lowry'yi ağırlamaktadır. Emiliano Zapata, Pancho Villa gibi isimlerin önderliğinde devrimini Rusya'dan on yıl önce gerçekleştiren Meksika'da, gizemli B. Traven'den Arthur Cravan'a, André Breton'dan Antonin Artaud'ya, Tina Modotti'den Octavio Paz'a birçok sanatçı ve aydının yolları kesişir. Meksika'daki ilk günlerinde Frida Kahlo ve Diego Rivera evinde kalan Troçki, IV. Enternasyonal için çalışmalara da burada başlayacaktır.

Merkezinde, birbirine çok yakın ve çok uzak iki dehanın yer aldığı roman, siyasi idealizmin ve edebiyat kültünün kol kola gezindiği bir devrin kalbine baş döndürücü bir yolculuk niteliğinde.

PATRICK DEVILLE, 1957'de Fransa'da dünyaya geldi. Nantes Üniversitesi'nde Karşılaştırmalı Edebiyat ve Felsefe öğrenimi gördü. 23 yaşında Fransa'nın Basra Körfezi kültür ataşesi oldu. İki yıl yürüttüğü bu görevin ardından yabancı ülkelerde öğretmenlik yapmaya başladı. 1980'li yıllarda Cezayir, Nijerya, Fas, Küba, Uruguay ve Orta Amerika'da yaşadı. 1987'de ilk romanı Cordon Bleu'yü yayımlatmak üzere Fransa'ya döndü. Art arda yazdığı romanları on iki dile çevrildi, aralarında Prix Femina'nın da bulunduğu pek çok edebiyat ödülüne layık görüldü. Seyahat tutkunu gezgin bir yazar olan Deville, aynı zamanda Meet isimli bir edebiyat dergisinin yöneticiliğini yapmaktadır.

Haber Yayın Tarihi: 25.07.2018 11:55 Kaynak: BültenlerSon Dakika

Yunanistan eski Dışişleri Bakanı Bakoyannis: Türkiye ile savaşa girersek yalnız kalırız
Soru önergesini yanıtlayan Enerji Bakanı: Doğal gaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz Son dakika: Bakan Soylu "Kamuoyu bunu ilk defa duyacak" diyerek açıkladı: Dağlara mektuplar ve broşürler atıyoruz