Son Dakika Haberleri: Ayrılıklar Şairi Özdemir Asaf'ın Ölümünün 28. Yılında Anılıyor!

Ayrılıklar Şairi Özdemir Asaf'ın Ölümünün 28. Yılında Anılıyor!

2 ay önce

28 Ocak 1981 yılında dünyadan göç eden edebiyat dünyamızın büyük şairi Özdemir Asaf, ölümünün yıl dönümünde unutulmadı. Peki, Özdemir Asaf'ın hayat hikayesi nedir?

Ayrılıklar Şairi Özdemir Asaf'ın Ölümünün 28. Yılında Anılıyor!, System.String[]

"Ayrılıklar da sevdaya dahil" sözü ile hafızalarımızda yer edinen Özdemir Asaf 28 yıl önce 28 Ocak'ta gözlerini dünyaya kapadı. İşte, geride şiirlerini ve öykülerini bırakan Özdemir Asaf'ın hayat hikayesi haberimizde...

ÖZDEMİR ASAF KİMDİR?

11 Haziran 1923'te Ankara'da doğdu. Asıl adı Halit Özdemir Arun'dur. İlk ve ortaöğreniminin bir bölümünü Galatasaray Lisesi'nde yaptı.1942 yılında Kabataş Erkek Lisesi'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi'nde, önce Hukuk Fakültesi'ne, sonra İktisat Fakültesi ve Gazetecilik Enstitüsü'ne devam ettiyse de 1947'de yüksek öğrenimini yarıda bıraktı. Bir süre sigorta prodüktörlüğü yaptı. 'Zaman' ve 'Tanin' gazetelerinde çevirmen olarak çalıştı. İlk yazısı 1939'da 'Servetifünun-Uyanış' dergisinde çıktı.1951'de Sanat Basımevi'ni kurarak matbaacılık yaşamına girdi. Kendi şiir kitaplarını bastı. 1955'te Yuvarlak Masa Yayınları'nı kurdu. İkilikler ve dörtlüklerden oluşan ilk şiirlerinde yoğun bir söyleyiş özelliği göze çarpar.

BİR ŞİİR EVRENİ KURDU

İnsan toplum ilişkilerine yönelik temaları konu edinerek düşündürücü bir şiir evreni kurmuştur. Duygu ve düşünce yoğunluğuyla birlikte, alay ve taşlama şiirine egemen olan ögelerdir. İnsan ilişkilerinin toplumsal ve bireysel yanlarını sen ben ikileminde vermiştir. Çok kullandığı sevgi, ayrılık, ölüm temaları, son dönem şiirlerinde giderek yerini kaçış ve umutsuzluğun tedirginliğine bırakmıştır. Şiirin bir görüşü yansıtması, bir iletisinin olması düşüncesinden yola çıkmıştır. Yuvarlağın Köşeleri kitabında şiirin ve yazarın işlevi konusundaki görüşlerini dile getirmiştir. Batı şiiri ve geleneksel Türk şiirinden yararlanarak verdiği bileşim sanatını zenginleştirip geliştirmiştir.28 Ocak 1981'de İstanbul'da öldü.


YORUMLAR


İş Kadını Leyla Alaton: Erdoğan'ı Son Derece Feminist Buluyorum İskenderpaşa Cemaati, Cumhur İttifakı'nı Destekleyecek Çin Borsasından Bir Günde 1,6 Milyar Dolar Çıktı