Ayva, rekoltesi ve fiyatıyla üreticinin yüzünü güldürüyor (2) - Son Dakika

Ayva, rekoltesi ve fiyatıyla üreticinin yüzünü güldürüyor (2)

23.10.2020 11:01

Mikroklima iklimi sayesinde birçok meyve ve sebzenin yetiştirildiği Sakarya'nın Pamukova ilçesinde hasadı yapılan ayva, rekolte ve fiyatıyla üreticiyi sevindiriyor.

Mikroklima iklimi sayesinde birçok meyve ve sebzenin yetiştirildiği Sakarya'nın Pamukova ilçesinde hasadı yapılan ayva, rekolte ve fiyatıyla üreticiyi sevindiriyor.

Türkiye'nin yanı sıra dünyanın birçok ülkesine gönderilen ve "sarı elmas" olarak tabir edilen ayva, daha olgunlaşmadan dalında alıcı buldu.

"İlçenin en değerli ürünü ayva"

Pamukova Belediye Başkanı İbrahim Güven Övün, AA muhabirine, ilçenin en değerli ürününün ayva olduğunu söyledi.

İlçede ayvanın yaygın olarak yetiştirildiğini belirten Övün, "35 bin ton da üzümümüz var. Ekili biçili yerlerin büyük bir çoğunluğu kaliteli meyve ve sebze veriyor. Bu ürünlerimiz Türkiye'nin her yerine ve yurt dışına gönderiliyor. Ayvanın yanı sıra eşsiz aromasıyla çileğimiz de var." diye konuştu.

Övün, İstanbul'un meyve ve sebze ihtiyacının büyük bir kısmının Pamukova'dan sağlandığını aktararak, iklimsel özelliği nedeniyle burada yetişen ürünlerin kaliteli olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin ayva ihtiyacının yüzde 70'inin Geyve ve Pamukova'dan karşılandığını dile getiren Övün, "Bu toprakları, İstanbul'un meyve ve sebze deposu olarak adlandırabiliriz." dedi.

Övün, ayva, çilek, domates, üzüm gibi ürünlerin işlenerek ekonomiye daha fazla katkı sağlamak için gıda organize sanayi bölgesine ihtiyaç duyulduğunu, bununla ilgili çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

"Üreticilerimiz ayvayı dalında tüccara sattı"

Pamukova Ziraat Odası Başkanı Yaşar Ulukaya da ilçede 12 bin 500 dekar alanda üretimi yapılan ayvadan bu yıl 40 bin ton rekolte beklendiğini söyledi.

İlçede yetişen ürünlerin kaliteli olduğunu vurgulayan Ulukaya, şöyle devam etti:

"Pamukova'da ürettiğimiz 'sarı elmas' diye adlandırdığımız ayva, iklim şartlarından dolayı lezzetli ve sulu olduğu için Türkiye'de ve Avrupa ülkelerinde tercih ediliyor. Bu sene rekolte olarak da fiyat olarak da beklentimizin üzerinde. Üreticilerimiz kilosu 2-3 lira aralığında ayvayı dalında tüccara sattı. Üreticimizin elinde şu anda yüzde 5 oranında bile ayva kalmadı. Şu anda ayvanın yüzde 95'i tüccarın elinde. Bu sene çiftçimizin yüzü gerçekten güldü."

Ayvayı iç piyasanın yanı sıra Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine gönderdikleri bilgisini veren Ulukaya, "En büyük pazarımız Rusya. Avrupa ülkelerinden Hollanda'ya büyük miktarda ürün gönderiyoruz. Bunun yanında İngiltere, Fransa, İspanya gibi Akdeniz ülkelerine de ürün gönderiyoruz. 2016'da Türk Patent ve Marka Kurumuna yaptığımız müracaatla ayvamız 'Pamukova ayvası' olarak tescillendi." şeklinde konuştu.

"İç ve dış piyasanın talebinden memnunuz"

Ayva üreticisi Şeref Parlar ise ürünün çiçek döneminden hasat dönemine kadar meşakkatli bir süreci olduğunu anlattı.

İhracata ve iç piyasaya yönelik kaliteli ürün elde etmeye çalıştıklarını dile getiren Parlar, "İç ve dış piyasanın talebinden memnunuz." ifadelerini kullandı.

Ayva tüccarı ve soğuk hava deposu işletmecisi İsa Gürel, yıllık 2 bin 500 ton civarı ayva topladığını bunları Avrupa'ya, Rusya'ya ve çeşitli ülkelere gönderdiğini belirterek, "Bu sene ilk ayvayı İsrail'e gönderdik. Hollanda, Amerika, Fransa, İngiltere gibi birçok ülkeye gönderiyoruz" dedi.

Ayva, rekoltesi ve fiyatıyla üreticinin yüzünü güldürüyor (2)
Ayva, rekoltesi ve fiyatıyla üreticinin yüzünü güldürüyor (2)
Ayva, rekoltesi ve fiyatıyla üreticinin yüzünü güldürüyor (2)
Ayva, rekoltesi ve fiyatıyla üreticinin yüzünü güldürüyor (2)

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Ayva, rekoltesi ve fiyatıyla üreticinin yüzünü güldürüyor (2) - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Galatasaray taraftar grubu ultrAslan, Fatih Terim konusunda geri adım attı 00:08 Galatasaray taraftar grubu ultrAslan, Fatih Terim konusunda geri adım attı Mehmet Ali Erbil'in kendisini aldattığı iddiaları sorulan Tuğba Coşkun deliye döndü 23:00 Mehmet Ali Erbil'in kendisini aldattığı iddiaları sorulan Tuğba Coşkun deliye döndü Canlı yayında gerginlik! Sezgin Baran Korkmaz hakaret etti, İsmail Saymaz hemen müdahale etti 22:20 Canlı yayında gerginlik! Sezgin Baran Korkmaz hakaret etti, İsmail Saymaz hemen müdahale etti
Emekli tuğamiral intihar etti! Aydın Eken, evinde ölü bulundu 17:42 Emekli tuğamiral intihar etti! Aydın Eken, evinde ölü bulundu Erdoğan'ın Azerbaycan'da askeri üs kurulması ihtimaline ilişkin sözlerine Rusya'dan yanıt: Gerekeni yaparız 16:54 Erdoğan'ın Azerbaycan'da askeri üs kurulması ihtimaline ilişkin sözlerine Rusya'dan yanıt: Gerekeni yaparız Cinsel içerikli video sitesine dava açtılar! 34 kadın görüntülerini rızaları dışında kullanılmış 15:30 Cinsel içerikli video sitesine dava açtılar! 34 kadın görüntülerini rızaları dışında kullanılmış
Gündeme bomba gibi düşen iddia: Ebru Gündeş'i arayan Kaan Yıldırım, Hadise'den ayrıldı 14:48 Gündeme bomba gibi düşen iddia: Ebru Gündeş'i arayan Kaan Yıldırım, Hadise'den ayrıldı Mezar kazarken kamera kayıttaydı! Ceset yiyen ayı, tekrar ortaya çıktı 14:01 Mezar kazarken kamera kayıttaydı! Ceset yiyen ayı, tekrar ortaya çıktı
Advertisement