Ayvazovski'nin İstanbul'u" Sergisi, Ankara'da Tanıtıldı - Son Dakika

Ayvazovski'nin İstanbul'u" Sergisi, Ankara'da Tanıtıldı

ANKARA (AA) – Dünyaca ünlü Rus ressam Ivan Ayvazovski'nin tablolarından oluşan "Ayvazovski'nin İstanbul'u" dijital sergisinin başkentte tanıtımı yapıldı.

Ayvazovski'nin İstanbul'u

ANKARA (AA) – Dünyaca ünlü Rus ressam Ivan Ayvazovski'nin tablolarından oluşan "Ayvazovski'nin İstanbul'u" dijital sergisinin başkentte tanıtımı yapıldı.


CerModern'de gerçekleşen tanıtım öncesinde AA muhabirine açıklama yapan Serginin Genel Yönetmeni Bülent Özükan, yaklaşık üç yıllık hazırlık çalışmasının ürünü olan Ayvazovski projesine Türkiye ve dünyadan birçok sanat ve bilim çevresinin destek verdiğini belirtti.


Ayvazovski'nin 200'den fazla İstanbul tablosu olduğunu anımsatan Özükan, proje kapsamında dünyanın değişik müzelerinden ressamın orjinal eserlerinin dijital kopyalarının sergi ve yayın hakkının aldıklarını söyledi.


Ayvazovski tutkunları için ilk defa dünyada biraraya gelmesi mümkün olmayan eserleri dijital ortamda sergi haline getirdiklerini dile getiren Özükan, sergide 400 civarında eserin dijital halinin bulunduğunu kaydetti.


Özükan, 6 binden fazla eseri olan Ayvazovski'nin İstanbul'a 8 defa geldiğini ve üç Osmanlı Sultanı tarafından sarayda ağırlanarak Osmanlı liyakat beratlarıyla onurlandırıldığını anımsattı.


Serginin 360 derece ve 15 üzerinde projeksiyon makinesiyle gerçekleştirildiğini belirten Özükan, 2017 yılının ünlü ressamın doğumunun 200. yılı olduğunu ifade etti.


Dijital serginin ressamın doğum yeri olan Kırım, ABD'nin New York eyaleti, Ermenistan'ın başkenti Erivan, İstanbul ve son olarak Rusya'nın St. Petersburg kentinde sanatseverlerle buluşacağını dile getiren Özükan, Başbakanlık Kamu Diplomasi Koardinatörlüğü'nün de uluslararası diplomaside sanatında kullanılması ihtiyacından hareket ederek sergiye katkı sağladığını anlattı.


Serginin "Ayvazovski Rapsodi" isimli müziğini besteleyen ünlü besteci Anjelika Akbar ise Sovyetler Birliği'nde dünyaya geldiğini ve çocukluğundan bu yana Ayvazovski hayranı olduğunu söyledi.


Dijital sergi 8 Ekim'de ünlü ressamın doğduğu Kırım'daki Feodosya Müzesi'nde, New York'ta 15 Ekim'de, Erivan'da 24 Ekim'de, gelecek yıl ise St. Petersburg ve İstanbul Deniz Müzesi'nde sanatseverlerle buluşacak.


Son Dakika

Murat Boz, O Ses Türkiye'den ayrıldı mı? Paylaşımı dikkat çekti Canlı yayında göğüsleri görünen jüri üyesi itiraf etti: Bilerek yaptım Karnı burnunda olan ünlü şarkıcı, mayo giyip denize koştu "10 milyon liram olsa müziği bırakırım" diyen İrem Derici'ye para yağdı Şarkıcı Sinan Özen'in yenidoğan bebeği 6. kez ameliyat oldu Acun Ilıcalı, anneliğini çok beğendiği Şeyma Subaşı'nı öve öve bitiremedi Oyuncu Saruhan Hünel, Kuruluş Osman dizisinden ayrıldı İletişim ödülünde Cemal Can ile konuşan Danla Bilic, kendisine laf atan Yasin'e sert çıktı: Hesabınla vedalaş Oyuncu Bahar Şahin'den gülümseten çocukluk itirafı: Galatasaraylı olduğum için Arda Turan'a aşıktım Canlı yayında yöneltilen "Kürtçe" sorusu Acun'u küplere bindirdi: Vatan hainleri, vicdansızlar Karantina döneminde yeteneğini keşfeden Esra Erol, resim yapmaya başladı Mısırlı sunucu Lobna Asal, canlı yayında dakikalarca sevdiği maymunun saldırısına uğradı Fenomen Jason Derula, matkapla mısır yeme videosu çekerken ön dişlerini kırdı Caner Erkin'den Şükran Ovalı itirafı: İkna etmek için kapısında yattım Survivor'un 89. bölüm fragmanı yayınlandı! Cemal Can ile Danla Bilic şifreli olarak konuştu