27 yıl sonra bir ilk! Aliyev, işgalden kurtarılan Füzuli ziyaretinde tezahüratlarla karşılandı - Son Dakika

27 yıl sonra bir ilk! Aliyev, işgalden kurtarılan Füzuli ziyaretinde tezahüratlarla karşılandı

16.11.2020 14:40

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermeni işgalinden kurtarılan Füzuli rayonuna bağlı Horadiz kasabasını 27 yıl sonra ilk kez ziyaret etti. Vatandaşların Aliyev'e olan yoğun ilgisi ve tezahüratları kameralara yansıdı.

Azerbaycan Dağlık Karabağ'daki Ermenistan tarafından işgal edilen topraklarını 45 günlük mücadele sonunda geri aldı. Yapılan anlaşma ile Ermenistan bölgeden çekilmeyi kabul etti.

YOĞUN İLGİYLE KARŞILAŞTI

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bugün 27 yıl sonra Ermeni işgalinden kurtarılan Füzuli rayonuna bağlı Horadiz kasabasına gitti. Aliyev'i burada yüzlerce vatandaşı karşıladı. Kalabalığın heyecanı ve yoğun ilgisi kameralarca da kaydedildi.

DAĞLIK KARABAĞ'DAN ÇEKİLECEKLER

İşte Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında imzalanan Karabağ Anlaşması'nın maddeleri şu şekilde:

1- Kelbecer 15 Kasım, Ağdam Rayonu 20 Kasım, Laçın 1 Aralık'a kadar Azerbaycan'a geri verilecek.

2- Tarafların ateşkese uymasını denetlemek amacıyla bir mekanizma oluşturulacak.

3- Dağlık Karabağ'da temas hattında ve Laçin koridorunda Rus barış gücü bulunacak.

4- Ermenistan ordusu, geri çekilmesini Rus askerlerinin denetiminde yapacak.

5- Rus barış güçleri Dağlık Karabağ'da 5 yıl süreyle kalacak. Taraflar 6 ay öncesinde itiraz etmezlerse süre otomatik olarak 5 yıl uzayacak.

6- 3 yıl içinde Ermenistan ile Hankendi arasındaki rota oluşturulacak. Rus askerleri bu rotanın korunması için yeniden konuşlandırılacak.

7- Yerinden edilmişler, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin kontrolünde Dağlık Karabağ ve etrafındaki bölgelere dönecek.

8- Azerbaycan'ın batı illeri ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasındaki ulaşım koridoru açılacak.

9- Taraflar arasında esir ve cenaze değişimi yapılacak.

27 yıl sonra bir ilk! Aliyev, işgalden kurtarılan Füzuli ziyaretinde tezahüratlarla karşılandı

Kaynak: DHA

Son Dakika Dünya 27 yıl sonra bir ilk! Aliyev, işgalden kurtarılan Füzuli ziyaretinde tezahüratlarla karşılandı - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Macron, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilişkileri geliştirmek istediğine yönelik bir mektup gönderdi Parkta soğuktan titrerken bulunan genç adam hiçbir yardımı kabul etmedi Eski Galatasaraylı Didier Drogba'nın eşini aldattığı görüntüler ortaya çıktı Selçuk Özdağ'dan evinin önündeki saldırı sonrası ilk açıklama: Beş kişiydiler, ikisi sopalarla vururken biri silah tutuyordu Çanakkale üzerinde bir uçağın çizdiği belirsiz rota sosyal medyada merak konusu oldu Ziraat Türkiye Kupası'nda çeyrek final kura çekimi gerçekleşti Can Yaman'ın giydiği kabanın fiyatı dudak uçuklattı Tabancayla kalbine ateş edip ağır yaralanan gencin sosyal medyadan paylaştığı not ortaya çıktı