Azerbaycan'da 20 Ocak 1990 Katliamında Hayatını Kaybedenler İçin Kars'ta Anma Töreni Düzenlendi - Son Dakika

Azerbaycan'da 20 Ocak 1990 Katliamında Hayatını Kaybedenler İçin Kars'ta Anma Töreni Düzenlendi

19.01.2012 13:40
Azerbaycan'da 20 Ocak 1990 Katliamında Hayatını Kaybedenler İçin Kars'ta Anma Töreni Düzenlendi, System.String[]

Azerbaycan'da, 20 Ocak 1990 katliamında hayatını kaybedenler için Kars'ta anma töreni düzenlendi.

Azerbaycan'da, 20 Ocak 1990 katliamında hayatını kaybedenler için Kars'ta anma töreni düzenlendi.

Azerbaycan'ın Kars Başkonsolosu Ayhan Süleymanov, başkonsoloslukta düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmada, 1990 yılında Sovyet ordusunun Bakü şehrine girerek Azerbaycan halkına yaptığı katliamın unutulmadığını söyledi.

" Ermenistan'ın, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin tarihi toprağı olan Yukarı Karabağ'a göz diktiğini ve kendi arazisi gibi bildiğini, arazi iddiasında bulunduğunu" belirten Süleymanov, şunları kaydetti:

"O dönemde Azerbaycan halkı tarafından buna ciddi olarak karşı çıkılmış ve Ermenistan'ın Azerbaycan'a olan tecavüzüne itiraz etmek için halkımız sokaklarda mitingler düzenlemeye başlamıştır. Bu gidişat Sovyet yönetimi tarafından hoş karşılanmamış ve Azerbaycan halkına ders vermek için girişimde bulunulmuştur. Bunun için bir bahane de oluşturulmuştur. Böylece, Bakü'de yaşayan Ermenileri ve Rusları öldürüp kovdukları bahanesi ortaya konulmuştur. O zamanki Sovyet yönetimi Sovyetler ordusunu Bakü'ye göndererek, Ermenileri ve Rusları Azerbaycan halkının elinden kurtarmayı sebep olarak göstermiştir. Mihail Gorbaçov o zaman Sovyetler Birliğinin başkanı olarak bir karar çıkarmış, Ocak ayının 19'unda Sovyet ordusu Bakü şehrine girmeye başlamıştır. Gorbaçov'un kararı yürürlüğe girmeden önce 15 kişi katledilmiştir."

Bir gün içinde 137 kişinin katledildiğine, 700 kişinin yaralandığına ve yaklaşık 100 kişiden de şu ana kadar herhangi bir bilgi alınamadığına dikkati çeken Süleymanov, sözlerine şöyle sürdürdü:

"Bu hadisenin esas suçlusu Mihail Gorbaçov'dur. Ama maalesef Mihail Gorbaçov sonradan Nobel mükafatı bile alabildi. Yapılan bu olaylar Azerbaycan halkının özgürlüğe olan isteğini, arzusunu kıramadı. Bu olaydan 22 ay sonra Azerbaycan kendi bağımsızlığını ilan etti. Bağımsız bir Cumhuriyet olmayı başardı. Kanlı 20 Ocak olayları Azerbaycan halkının tarihine altın harflerle yazılmış bir duruma geçti. 137 kişiyi şehit verdi Azerbaycan halkı. Azerbaycan halkı bu şehitlerini hiçbir zaman unutmadı ve unutmayacaktır."

Süleymanov, bu olayları hatırladıkça üzülmekle beraber aynı zamanda gururlandıklarını ifade ederek, Azerbaycan halkının şehitlerinin kanı pahasına bağımsız bir devlet kurduğunu sözlerine ekledi.

Tören, 20 Ocak katliamını anlatan sinevizyon gösterimiyle son erdi.

- KARS

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Azerbaycan'da 20 Ocak 1990 Katliamında Hayatını Kaybedenler İçin Kars'ta Anma Töreni Düzenlendi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti 13 yaşındaki kıza aşk mektubu yazan 61 yaşındaki sapık tutuklandı Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti Giydiği çorap nedeniyle eleştirildikten sonra reklam teklifi bekleyen Seda Sayan'ın başına talih kuşu kondu Bilim insanlarından yeni araştırma! Koronavirüsün insanı nasıl hasta ettiği ortaya çıktı Korkutan görüntüler! Koronavirüsten ölenler hastane koridoruna dizildi Kızarmış tavuğun içinden çıkan parça, genç kızı hastanelik etti