Azerbaycan'da '20 Ocak Bakü Şehitleri' Anılacak - Son Dakika

Azerbaycan'da '20 Ocak Bakü Şehitleri' Anılacak

19.01.2012 14:31
Azerbaycan'da '20 Ocak Bakü Şehitleri' Anılacak, System.String[]

Sovyet askerleri tarafından 20 Ocak 1990 yılında katledilen 137 Azeri vatandaşı, yarın düzenlenecek etkinliklerle anılacak.

Sovyet askerleri tarafından 20 Ocak 1990 yılında katledilen 137 Azeri vatandaşı, yarın düzenlenecek etkinliklerle anılacak. Başkent Bakü'de düzenlenecek anma programına, halkın yanı sıra üst düzey devlet erkanı da eşlik edecek. Anma programı kapsamında şehitlik ziyaret edilerek, ölenlerin kabrine karanfiller bırakılacak.

Azerbaycan'da bağımsızlık harekatının önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilen 20 Ocak olaylarının 22. yıldönümünü Azerbaycan'ın dış temsilciliklerinde de çeşitli programlarla anılacak.

1990 yılında 19 Ocak'ı 20 Ocak'a bağlayan gecede, dönemin Sovyetler Birliği Başkanı Mihail Gorbaçov'un emriyle Sovyet ordusunun tankları, Bakü sokaklarında bağımsızlık yürüyüşü yapan kalabalığın üzerine ateş açmıştı. Tankların müdahalesi sonucu aralarında kadın ve çocukların da olduğu 137 kişi hayatını kaybetti. Bakü'de700 den fazla insan ise yaralandı. Ülkede olağan üstü hal ilan edildi. Yüzlerce insan ise tutuklandı. Şehitlerin defin merasimine ise yüz binlerce kişi katıldı. Sovyetler ordusu, halkın aratan büyük tepkisi üzerine Bakü'yü hemen terk etmek zorunda kaldı.

Azerbaycan'da '20 Ocak Bakü Şehitleri' Anılacak
Azerbaycan'da '20 Ocak Bakü Şehitleri' Anılacak
Azerbaycan'da '20 Ocak Bakü Şehitleri' Anılacak

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Azerbaycan'da '20 Ocak Bakü Şehitleri' Anılacak - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Koronavirüse yakalanan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek 1,5 ay sonra yemek yiyebildi Son Dakika! Grip aşısı olabileceklerin listesi e-Nabız'a yüklendi Adnan Oktar'ın Ankara'daki evlerinden 10 milyon dolarlık fosil çıktı Tapuda yapılan hatayı fırsata çevirdi, kendine ait olmayan araziyi sattı 130 bin TL'lik altınlarını bulmak için Müge Anlı'ya başvurdular! Hayırsever vatandaş imdatlarına yetişti Vatan görevleri için Türkiye'den Karabağ'a gittiler, biri şehit, diğeri gazi oldu Üniversitedeki taciz skandalında öğrenciler yaşadıklarını anlattı: Omzumdan kalçama kadar elledi Gelin ve damadı düğünde dolandırdı! Sahte çeyreği bıraktı, gerçeğini aldı