Son Dakika Haberleri: Azerbaycan Milli Meclisi, 0 Bin Kişiyi Kapsayan Genel Af Yasasını Kabul Etti

Azerbaycan Milli Meclisi, 0 Bin Kişiyi Kapsayan Genel Af Yasasını Kabul Etti

4 yıl önce

Azerbaycan'da First Lady ve aynı zamanda milletvekili olan Mehriban Aliyeva'nın, mahkumlara genel af için meclise verdiği önerge kabul edildi.

Azerbaycan Milli Meclisi, 0 Bin Kişiyi Kapsayan Genel Af Yasasını Kabul Etti, System.String[]
Azerbaycan'da First Lady ve aynı zamanda milletvekili olan Mehriban Aliyeva'nın, mahkumlara genel af için meclise verdiği önerge kabul edildi. Aliyeva, 28 Mayıs Azerbaycan Cumhuriyeti Günü'nde 10 bin mahkumu kapsayacak şekilde genel af çıkartılması için meclise başvurmuştu.

Azerbaycan Milli Meclisi'nde bugün yapılan oturumda, Mehriban Aliyeva'nın, genel af teklifi müzakere edildi.

Trend haber ajansına göre, oylama öncesi konuşma yapan Mehriban Aliyeva, "28 Mayıs Cumhuriyet Günü" nedeni ile genel af ilan edilmesini teklif ediyorum. 2007 yılından itibaren Haydar Aliyev Fonu girişimi ile kabul edilen af kararları ile yaklaşık 30 bin tutuklu çeşitli cezalardan af edildi. 2007,2009 ve 2013 yıllarında binlerce insana özgürlük sağlandı." dedi.

Mehriban Aliyeva'nın konuşmasının ardından Milli Meclis'te yapılan oylamada yaklaşık 10 bin mahkumun faydalanacağı genel af teklifi kabul edildi. 10 bin kişiden 3 bin 500 kişinin hapisten tahliye edilmesi bekleniyor. Diğer mahkumların ise cezalarının hafifletilmesi öngörülüyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Azerbaycan Milli Meclis Başkan Yardımcısı Ziyafet Askerov, genel aftan 3 500 kişinin faydalanmasını beklediklerini söyledi. Askerov, bu güne kadar Mehriban Aliyeva'nın Milli Meclis'e genel af için 4 kez başvuruda bulunduğunu hatırlattı.
Haber Yayın Tarihi: 20.05.2016 02:30 Kaynak: CİHAN



16 yaşındaki Timur, tüm ailesini balta ile öldürdükten sonra intihar etti
Gözler Meclis'te! İşte emekliye ek zam müjdesinin detayları HDP'li belediye başkanlarının görevden alınmasına İmamoğlu'ndan tepki: Kabul edilemez