"Azerbaycan seferberlik ilan etti, yedek askerlerin hepsi orduya çağrılıyor" haberleri yalanlandı - Son Dakika

"Azerbaycan seferberlik ilan etti, yedek askerlerin hepsi orduya çağrılıyor" haberleri yalanlandı

21.09.2020 16:56

Azerbaycan sınır hattında bir askerin şehit olması nedeniyle orduya seferberlik çağrısı yaptı. Yapılan açıklamada yedek kuvvetlerdeki birimlerin göreve çağrıldığı belirtildi. Ancak bu iddia Teyit.org tarafından yalanlandı.

Azerbaycan Cumhuriyeti Seferberlik ve Askere Alma Hizmetleri Birimi'nin bildirisine göre Azerbaycan, yedek kuvvetlerdeki birimleri göreve çağırdığı yönünde çıkan haberler teyit.org tarafından yalanlandı.

Seferberlik ve Askere Alma Hizmetleri'nin yaptığı çağrıda şu ifadeler yer aldı: "Azerbaycan Cumhuriyeti'nin, askeri görev ve askeri hizmet ile ilgili kanununa göre askeri görevliler, yedekte oldukları dönemde, askeri eğitim, muayene ve özel toplantılara çağrılabilirler. Azerbaycan Cumhuriyeti Seferberlik ve Askere Alma Hizmetleri Birimi tarafından, yedekte olan askeri görevlilerin, çeşitli uzmanlık alanlarındaki eğitimlere katılmak üzere çağrılmasına karar verilmiştir."

ERMENİSTAN SINIR İHLALLERİNİ ARTIRDI AÇIKLAMASI

Azerbaycan Savunma Bakanlığı ayrıca Ermenistan'ın sınır ihlallerini arttırdığını ve sınır hattındaki durumun giderek kötüleştiği yönünde bir açıklamada bulundu. Ermenistan 12 Temmuz 2020'de Azerbaycan'ın Tovuz bölgesine yönelik gerçekleştirdiği saldırı ile ateşkesi bozarak iki ülke arasındaki gerginliği yeniden alevlendirmişti. Tovuz bölgesi Türkiye'nin enerji güvenliği için de kritik bir konumda bulunuyor. Türkiye bu dönemde Azerbaycan'a her türlü desteği vereceğini belirterek çok sayıda birliğini de tatbikat ve eğitim için Azerbaycan'a gönderdi.

Azerbaycan seferberlik ilan etti, yedek askerlerin hepsi orduya çağrılıyor

ERMENİSTAN'IN SALDIRISI SONRASI 1 ASKER ŞEHİT OLMUŞTU

Ermenistan-Azerbaycan sınırında bu sabah Ermenistan askerlerinin açtığı ateş sonucu Azerbaycan ordusundan bir asker şehit olmuştu.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, sınır hattında Azerbaycan askerinin şehit olması nedeniyle Ermenistan yönetimini sorumlu tuttu, Başsavcılık ise soruşturma başlattı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Erivan yönetiminin Dağlık Karabağ sorununun barışçıl yollardan çözülmesine ilişkin açıklamalarda bulunduğu fakat bu kanlı eylemin Ermenistan hükümetinin barışı değil, saldırganlığı sürdürme niyetinin açık bir göstergesi olduğu kaydedildi.

SEFERBERLİK HABERLERİ YALANLANDI

Sosyal medyada ve haber sitelerinde Azerbaycan'da seferberlik ilan edildiğine dair bazı paylaşımlar yapıldı. İddia için Azerbaycan Seferberlik ve Askere Alımla ilgili Devlet Hizmeti'nin (SHXÇDX) 21 Eylül 2020 tarihinde yaptığı açıklama kaynak gösterildi.

Ancak iddia doğru değil. Azerbaycan bağımsızlığını ilan ettiğinden beri seferberlik ilan edilmedi. Kaynak gösterilen açıklama ise yedek askeri görevlilerin askeri toplantılara çağırılmasıyla ilgili.

SEFERBERLİK İLANI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNDE

Azerbaycan'da 21 Eylül 2020 tarihinde Savunma Bakanlığı Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki tansiyonun yükseldiğine dair bir duyuru yaptı. 21 Eylül Tovuz yönündeki çatışmada bir Azerbaycan askerinin hayatını kaybettiği de açıklandı. Azerbaycan'da seferberlik ilan edildiğine dair iddialarsa yanlış anlaşılmadan ibaret.

Azerbaycan Seferberlik ve Askere Alımla ilgili Devlet Hizmeti (SHXÇDX) 21 Eylül 2020 tarihinde, askeri görevlilerin çeşitli uzmanlıklarla ilgili eğitim toplantılarına çağırıldığına dair bir duyuru paylaştı. Bu duyuru askeri görev ve askeri hizmet hakkında Azerbaycan Cumhuriyeti yasalarına göre yedek askeri görevlilerinin eğitim, denetim ve toplantılara çağırılmasıyla ilgili.

Azerbaycan'daki yasal düzenlemelerin yer aldığı elektronik veri tabanına bakıldığında, 23 Aralık 2011 tarihli yasanın 45. maddesi uyarınca, 21 Eylül 2020 tarihli duyurunun sıra dışı olmadığı görülebilir.

45. maddenin ilk fıkrasında, "Askeri görevliler yedekte olduğu dönemde askeri eğitim, askeri denetim ve özel toplantılara çağırılır" yazıyor. Azerbaycan anayasasının 109. maddesi, seferberlik ilanı yetkisinin cumhurbaşkanına ait olduğunu söylüyor.

CUMHURBAŞKANI SEFERBERLİK İLAN ETMEDİ

Azerbaycan seferberliğe hazırlık ve seferberlik yasasına göre de, ülkede seferberlik ilan edildiyse, bu karar en kısa zamanda kitle iletişim araçları aracılığıyla duyuruluyor. Karar cumhurbaşkanının yetkisinde olduğu için, bakmamız gereken ilk yerlerden biri de Azerbaycan Cumhurbaşkanının resmi internet sayfası. Burada 24 Eylül 2020 tarihi itibariyle herhangi bir seferberlik kararına rastlanmıyor.

Seferberlik yasasının ilgili kısmındaki bilgilere göre de, seferberlik ilanı halinde hizmete çağırılacak olanların bilgilendirilmesi gerek. Ancak SHXÇDX resmi internet sayfasında da böyle bir duyuruya rastlamıyoruz.

 Azerbaycan seferberlik ilan etti, yedek askerlerin hepsi orduya çağrılıyor haberleri yalanlandı

Son Dakika Dünya 'Azerbaycan seferberlik ilan etti, yedek askerlerin hepsi orduya çağrılıyor' haberleri yalanlandı - Son Dakika Dünya

YORUMLAR (10)
  • bundan bize ne olması: bundan bize ne türkiyeye bağlı bir belkde değil.Rus güdümünde olan apayrı bir ülke azerbaycan ha illa katılmak ve savaşmak isteyen varsa defolsun gidin savaşın yanında. Cevap Yaz 2 15 Yayından Kaldır
  • Fatih li: BİR TARAFTA ŞIMARIK YUNAN SIRTINI AVRUPAYA DİGER TARAFTA ERMENİ BOZUNTUSU SIRTINI RUSYAYA DAYAYARAK DAYILANIYORLAR. ANLAŞILAN GECMİŞTEN DERS ALMAMIŞLAR. ECELİ GELEN KOPEK CAMİ DUVARINA İŞERMŞ. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

KKTC seçimleri üzerinden polemik yaşayan Adil Gür ve Kemal Öztürk canlı yayında fena kapıştı "Hazır asker" imajıyla gündeme bomba gibi düşen Yıldız Tilbe, yeni tarzıyla yine çok konuşulacak Vakalardaki vahim artış sonrası Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı: İlave tedbirler gündemde değil Real Madrid, evinde Shakhtar Donetsk'e 3-2 mağlup oldu Masumlar Apartmanı'nın "Han"ı Birkan Sokullu'nun eski eşinin ünlü oyuncu olduğu ortaya çıktı Bakan Koca, Cem Yılmaz'ın sağlık çalışanlarıyla ilgili çağrısına olumlu yanıt verdi Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam! İşte önümüzdeki yıl alacağı ücret