Son Dakika Haberleri: Azerbaycan Şehitleri Anıldı

Azerbaycan Şehitleri Anıldı

9 yıl önce

Azerbaycan'da 20 Ocak 1990'da Çıkan Olaylarda Şehit Olanlar Kars'ta Düzenlenen Bir Programla Anıldı. Azerbaycan'ın Kars Konsolosluğu Tarafından 20 Ocak Olaylarının 21.

Azerbaycan Şehitleri Anıldı, System.String[]

Azerbaycan'da 20 Ocak 1990'da çıkan olaylarda şehit olanlar Kars'ta düzenlenen bir programla anıldı.


Azerbaycan'ın Kars Konsolosluğu tarafından 20 Ocak olaylarının 21. Yıldönümü münasebeti ile olaylarda hayatını kaybeden insanları anmak amacıyla düzenlenen program, Azerbaycan halkının umum milli lideri Haydar Aliyev'in anıtının ziyaret edilmesi, anıta çelenk ve karanfillerin konulması ile başladı.


Büyük Kale Otel'in Gazi Kars Toplantı Salonu'nda devam edilen programda; şehitler için saygı duruşunda bulunuldu ve 20 Ocak faciası ile ilgili konuşmalar yapıldı, sinevizyon gösterisi sunuldu.


Anma programına; Azerbaycan'ın Kars Başkonsolosu Ayhan Süleymanov, Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, Kars Milletvekili Zeki Karabayır, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kars İl Başkanı Oktay Aktaş, Azerbaycan Üniversitesinden Dr. Vagif C. Mammadow ve davetliler katıldı.


Başkonsolos Ayhan Süleymanov, yaptığı konuşmada, şunları söyledi: "Azerbaycan halkının tarihine kanlı Yanvar Faciası (kanlı Ocak Faciası) gibi dahil olmuş 20 Ocak 1990 tarihli olayların üzerinden yirmi bir yıl geçiyor. Yirmi bir yıl önce Azerbaycan halkının kaderinde kötü ve korkulu günler yaşanıyordu. Halk saldırıya uğramış, suçsuz insanlar kurşuna dizilmiş, tankların altında ezilmişti. Ama 20 Ocak, Azerbaycan halkının tarihinde, sadece ağıt ve acı ile hatırlanacak gün değil. 20 Ocak hem de halkımızın şan ve şeref günüdür. Gerek Azerbaycan'da ve gerekse Türkiye'de vatan için can veren şehitleri saygıyla anıyoruz."


Azerbaycan Üniversitesi'nden Dr. Vagif C. Mammadow da okuduğu kendine ait şiirlerle hem şehitleri andı hem de olayların canlı tanığı olduğunu ifade ederek yaşadığı korku verici anları dile getirdi.

Haber Yayın Tarihi: 18.01.2011 10:51 Kaynak: CHAGalatasaray'ı yakan 32 milyonluk kare!
Konut kredisinde faizler 1 yılın en düşük seviyesine geriledi Davutoğlu'ndan Erdoğan'a jet yanıt: Buradan meydan okuyorum