Azerbaycan Sineması Altın Portakal'da - Son Dakika

Azerbaycan Sineması Altın Portakal'da

19.09.2011 09:06
Azerbaycan Sineması Altın Portakal'da

Antalya Kültür Sanat Vakfı işbirliğiyle düzenlenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin "Avrasya Sinemaları" bölümünün bu yılki konuk ülkesi Azerbaycan.

2008'de yüzüncü yılını geride bırakan Azerbaycan Sineması'nın güncel örneklerinden oluşan bir seçki 48. Festival kapsamında sinemaseverlerle buluşturulacak.

Sovyet döneminde doruk noktasına ulaşan köklü bir geçmişe sahip Azerbaycan sinemasının yönetmen ve oyuncuları, Rusya başta olmak üzere çok sayıda ülkede tanınıyor. Azerbaycan Film Stüdyosu tarafından üretilen 300'ü aşkın sinema filmi dünyanın saygın film festivallerine konuk oldu.

Altın Portakal - TÜRKSOY işbirliği ile düzenlenmekte olan "Avrasya Sinemaları" programı kapsamında Azerbaycan birbirinden ilginç beş filmle temsil edilecek.

Ibragimbekov'a onur ödülü

Altın Portakal'da gösterime girecek Azerbaycan filmlerinin oyuncu ve yönetmenleri de izleyiciyle buluşturulacak. Antalya'ya davet edilen isimler arasında ünlü yönetmen Rustam Ibragimbekov da bulunuyor.

Drama yazarı, senaryocu, film yönetmeni Rustam Ibragimbekov, 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin onur konuğu olarak Antalya'ya geliyor.

Ibragimbekov, 48. Festivalin Yaşam Boyu Onur Ödülleri Töreni'nde özel ödülle onurlandırılacak.

1994 yılında En İyi Yabancı Film Oscarı'na değer görülen, yönetmenliğini Nikita Mihalkov'un yaptığı "Burnt by the Sun - Güneş Yanığı" filminin senaryosuna Ibragimbekov, filmin yönetmeni Nikita Mihalkov ile birlikte imza atmıştı.

Ibragimbekov'un senaryosunu yazdığı filmler, "En İyi Yabancı Film" dalında Oscar Ödülü başta olmak üzere, Venedik Fİlm Festivali - Altın Aslan, Cannes Film Festivali - Büyük Ödül ve Felix Ödülleri gibi, çok sayıda prestijli ödülün de sahibi oldu.

Portakal'ın Azerbaycan seçkisi

Usta bir yönetmen olduğu kadar usta bir yazar da olan Rustam Ibragimbeyov'un senaryosunu kaleme aldığı, Oleg Safaraliyev'in yönettiği "Elvida Cenub Şeheri - Elveda Güney Şehri";

Ilgar Najat'ın yönettiği, yoksul bir çocukla ninesinin yaşamını ele alan "Buta – Buta";

Samir Kerimoğlu'nun yönettiği, dindar bir gençle kumarbaz, çapkın, dolandırıcı birinin öyküsünü anlatan "Niyyet –Niyet";

Yaver Rzaev'in yönettiği, ünlü yazar Jack London'ın öykülerini anımsatan konusuyla ilgi çeken "İlahi Mexluq - Kutsal Hayvan";

Ilgar Safat'ın yönettiği, Türk oyuncu Melisa Papel'in de yer aldığı, Azerbaycan'ı geçtiğimiz yıl 83. Akademi Ödülleri'nde En İyi Yabancı Film Oscar aday adayı olarak temsil eden "Sahe –Karakol",

"Azerbaycan Sineması" başlığı altında Altın Portakal'da gösterimi yapılacak filmler.

Filmler ve konuları

Elvida Cenub Şeheri - Elveda Güney Şehri

Yönetmen: Oleg Safaraliyev

Yapım yılı: 2006

Süre: 90 dakika

Usta yazar Rüstem İbrahimbeyov'un senaryosunu kaleme aldığı "Elveda Güney Şehri", 1969 Azerbaycan yapımı "Bir Güney Şehrinde" adlı filmin devamı niteliğinde. Öykü dağılmak üzere olan Sovyetler Birliği'nin en güneydeki şehirlerinden biri olan Bakü'de, 1988 yılında geçiyor. Alik, farklı özelliklerde birçok insanın bir arada yaşadığı bir apartmanda mutlu bir hayat sürmektedir. Yaşlı caz müsizyenleri, şarkıcı kızlar, belediye zabıtası ve daha birçok ilginç karakter… Ülke çok zor günlerden geçmektedir ve bu büyük evde yaşayan herkesin hayalleri ve idealleri farklı yönlere savrulmak üzeredir.

Buta (Buta)

Yönetmen: Ilgar Najat

Yapım yılı:2011

Süre: 98 dakika

Öksüz ve yetim bir çocuk olan Buta'ya ninesi sahip çıkmıştır. Usta bir halı dokuyucusu olan yaşlı ninesinin yanında yetişen Buta, köydeki yaşıtlarından çok farklıdır. Diğer çocuklar bütün gün gezip oynarlarken o, ninesinden öğrendiği binlerce yıllık motiflerin anlamını bulmaya çalışmaktadır. Bir gün köye genç bir adam çıkagelir. Temizlik malzemeleriyle dolu kamyonundaki ürünleri yörenin kadınlarına tanıtmak isteyen genç adamın kaderi bu köyde değişecektir. Yaşanacak olaylar aslında kuşaklar boyu yaşananların bir tekrarıdır.

Niyyet (Niyet)

Yönetmen: Samir Kerimoğlu

Yapım yılı: 2010

Süre: 85 dakika

Arif, dindar bir genç adamdır. Günden güne ilerleyen hastalığını hiçe sayarak hayattaki tek hayalini gerçekleştirmek için uğraşmaktadır. Amacı dünya gözüyle hacca gitmek ve kutsal toprakları görmektir. Kumarbaz, çapkın ve üçkağıtçı bir karakter olan Cihangir'in ise hayatta hiç bir amacı yoktur. Bu iki adamın yolları bir kaza sonucu kesişir.

İlahi Mexluq (Kutsal Hayvan)

Yönetmen: Yaver Rzaev

Yapım yılı: 2011

Süre: 82 dakika

Usta yazar Jack London'ın öykülerini anımsatan bu filmde yeniyetme bir gencin, zorlu kış şartlarında koyun sürüsüyle birlikte verdiği hayatta kalma mücadelesi anlatılıyor. İsmail, annesi, kardeşleri ve otoriter babasıyla birlikte yaylada yaşamaktadır. Yaz ve bahar aylarında çok rahat bir hayat süren ailenin çilesi kışın gelmesiyle birlikte başlar. Bir kış mevsiminde aniden bastıran fırtına öncesinde yaylayı terk eden aile, koyunlara göz kulak olması için İsmail'i yalnız başına geride bırakır. Bu yalnızlık İsmail için bir hesaplaşma sürecinin başlangıcıdır.

Sahe (Karakol)

Yönetmen: Ilgar Safat

Yapım yılı: 2010

Süre: 118 dakika

Türk oyuncu Melisa Papel'in de yer aldığı film, Azerbaycan'ı geçtiğimiz yıl 83. Akademi Ödülleri'nde En İyi Yabancı Film Oscar aday adayı olarak temsil etti. Bakü'de ünlü bir fotoğrafçı olan Garib (Zaza Bezashvili) nişanlısı Sabina (Melisa Papel) ile evliliğini Afrika'dan gelen önemli bir iş teklifi yüzünden yine ertelemek zorunda kalır. Nişanlısıyla birlikte durumlarını tartışmak üzere çıktıkları yolculuk sırasında trafik kazası geçirirler. İki polis tarafından yaralı halde bulunan nişanlılar hastane yerine en yakın polis merkezine götürülürler. Burada Garib için korkunç ve zorlu bir sorgu süreci başlayacaktır.

YORUMLAR
500
Son dakika haber | Marmaris'teki yangın için Katar 3 helikopter, Azerbaycan da 1 yangın söndürme uçağı gönderdi Son dakika haber | Marmaris'teki yangın için Katar 3 helikopter, Azerbaycan da 1 yangın söndürme uçağı gönderdi Marmaris'te devam eden orman yangınına Katar ile Azerbaycan'dan uçak ve helikopter desteği Marmaris'te devam eden orman yangınına Katar ile Azerbaycan'dan uçak ve helikopter desteği Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Azerbaycan'da Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Azerbaycan'da
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Azerbaycan Sineması Altın Portakal'da - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement