Azerbaycanlı 16 yaşındaki Kenan Bayramlı, sesiyle etkiledi"Yurtdışında Azerbaycan müziğini duyurmak ve yaşatmak istiyorum" - Son Dakika

Azerbaycanlı 16 yaşındaki Kenan Bayramlı, sesiyle etkiledi"Yurtdışında Azerbaycan müziğini duyurmak ve yaşatmak istiyorum"

Son Güncelleme: 18.01.2023 17:58

- Azerbaycanlı 16 yaşındaki Kenan Bayramlı, sesiyle etkiledi "Yurtdışında Azerbaycan müziğini duyurmak ve yaşatmak istiyorum" Azerbaycanlı 16 yaşındaki Kenan Bayramlı, "İşgalden kurtarıldıktan sonra Şuşa'da Bayatı Şiraz muğamını seslendirirken geçirdiğim hisleri sözlerle ifade edemem.

- Azerbaycanlı 16 yaşındaki Kenan Bayramlı, sesiyle etkiledi

"Yurtdışında Azerbaycan müziğini duyurmak ve yaşatmak istiyorum"

BAKÜ - Azerbaycanlı 16 yaşındaki Kenan Bayramlı, "İşgalden kurtarıldıktan sonra Şuşa'da Bayatı Şiraz muğamını seslendirirken geçirdiğim hisleri sözlerle ifade edemem. O topraklara gitmek, o topraklara ayak basarak Bayatı Şiraz'ı seslendirmek çok güzel hislerdi. Sözlerle ifade edilemez" dedi.

Azerbaycanlı 16 yaşındaki Kenan Bayramlı, 27 Eylül- 10 Kasım 2020 tarihlerinde yaşanan 2. Karabağ Savaşı sırasında okuduğu bir eserle savaşın simgelerinden biri olmuş ve "Karabağ'ın Sesi" olarak tanınmıştı. Savaşın ardından 2021'de Şuşa'da düzenlenen Harıbülbül Müzik Festivali'nde sahneye çıkan Bayramlı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev başta olmak üzere birçok kişiyi derinden etkilemişti. Kenan Bayramlı bir kez daha o dönem seslendirdiği Bayatı Şiraz makamındaki muğamla dünyan gündemine oturdu. Ses sanatçıları "Dünyada onun gibi ses kimsede yok" yorumlarını yaptı.

"3 yaşımdayken ilk şarkımı söyledim"

Müziğe ilgisinin babası Azerbaycan Devlet Sanatçısı Tayyar Bayramov'u ve Azerbaycan'ın önde gelen ses sanatçılarını dinleyerek oluştuğunu belirten Kenan Bayramlı, "Çocukluğumdan beri babamı ve ses sanatçılarımızı dinleyerek kendi kendime okumaya başladım. 3 yaşımda ilk şarkımı söylemeye başladım. Babaannem ben 7-8 yaşındayken beni ses sanatçılarımızın yanına götürdü ve ilk derslerimi orada almaya başladım. Orada muğam ve şarkıları öğrenmeye başladım. Daha sonra babamın ve benim öğretmenim olan Mansum İbrahimov'un derslerini aldım ve yarışmalara katılarak birinci oldum" ifadelerini kullandı.

"Şuşa'da Bayatı Şiraz muğamını seslendirirken hissettiklerimi sözlerle ifade edemem"

Türkiye'de ve Azerbaycan'da ses sanatçılarının kendisine övgüyle bahsetmesinden gurur duyduğunu ifade eden Bayramlı, "Sosyal medyadan paylaşımlar oldu ve bana güzel sözler sarf ettiler. Genç biri olarak bu durum beni çok olumlu etkiledi. Bu sevgiyi, saygıyı görmek her insana nasip olmuyor. Onun için çok seviniyorum. İşgalden kurtarıldıktan sonra Şuşa'da Bayatı Şiraz muğamını seslendirirken hissetlerimi sözlerle ifade edemem. O topraklara gitmek, o topraklara ayak basarak Bayatı Şiraz'ı seslendirmek çok güzel hislerdi. Sözlerle ifade edilemez. Orada muğamı seslendirirken çok gurur duydum. Çünkü İlham Aliyev'in, Mihriban Aliyev'in karşısında kendini kanıtlamış birçok sanatçıyla sahneyi paylaşmak benim için çok güzel hislerdi" dedi.

"Yurtdışında Azerbaycan müziğini duyurmak ve yaşatmak istiyorum"

13 yaşındayken şarkıcı Sami Yusuf ve babasıyla birlikte aynı sahneyi paylaştığını söyleyen Bayramlı,"2019'da 13 yaşımdayken çok güzel bir konser oldu. Konserde Mihriban Aliyeva'da vardı ve bizi izliyordu. Türkiye'de en çok İbrahim Tatlıses ve Sibelcan'ı dinliyorum. Gelecekte Azerbaycan Milli Konservatuarı'nı okuduktan sonra yurtdışında Azerbaycan müziğini duyurmak ve yaşatmak istiyorum" ifadelerini kullandı.

"Arzularımdan biri Sibelcan'la aynı sahneyi paylaşmak"

Türkiye'de aynı sahneyi paylaşmak istediği sanatçının Sibelcan olduğunu söyleyen Bayramlı, "Sahneyi paylaşmak istediğim Sibelcan Hanımdır. İnşallah arzularımdan biri Türkiye'ye gelince onunla birlikte aynı sahneyi paylaşmak. Birlikte sahne almak için birçok teklif aldık. Sami Yusuf'la 2019'da sahne almıştım onun ardından düet okumayı teklif etti. Gelecekte Sami Yusuf'la yine aynı sahneyi paylaşmayı düşünüyorum" diye konuştu.

"Beni çok sevindiriyor"

Bayati Şiraz muğamının Azerbaycan halkı tarafından sevildiğini belirten Kenan'ın babası Azerbaycan Devlet Sanatçısı Tayyar Bayramov,"Türk kardeşlerimiz 1 haftadır Kenan'ı severek paylaşıyor. Bu da bir baba gibi beni çok sevdiriyor ve gururlandırıyor. Kenan'ın muğam okuyacağını düşünmüyordum. Beni bu sanata annem getirdiği gibi Kenan'ı da bu sanata o getirdi. Üstatların derslerini almasını sağladı ve Kenan yarışlara katılarak birinci oldu. Bayatı Şiraz başta olmak üzere bir çok muğamlarımızı ve şarkılarımızı seslendirdi" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Azerbaycanlı 16 yaşındaki Kenan Bayramlı, sesiyle etkiledi'Yurtdışında Azerbaycan müziğini duyurmak ve yaşatmak istiyorum' - Son Dakika


Advertisement