Bab'ın Çocuklarının Okul Özlemi - Son Dakika

Bab'ın Çocuklarının Okul Özlemi

28.03.2017 11:06
Bab'ın Çocuklarının Okul Özlemi, System.String[]

GAZİANTEP/ KEREM KOCALAR - Halep'in Bab şehrinin terör örgütü DEAŞ'ın kontrolünde bulunduğu 3 yılda eğitim ve öğretimden yoksun kalan çocuklar, okullara yeniden kavuşmanın hayalini kuruyor.

GAZİANTEP/ KEREM KOCALAR - Halep'in Bab şehrinin terör örgütü DEAŞ'ın kontrolünde bulunduğu 3 yılda eğitim ve öğretimden yoksun kalan çocuklar, okullara yeniden kavuşmanın hayalini kuruyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) desteklediği Özgür Suriye Ordusunca (ÖSO) terör örgütü DEAŞ'tan temizlenen Bab'da hayatın normalleşmesi için çalışmalar sürüyor. Altyapı ve üstyapının büyük oranda hasar gördüğü ilçede, vatandaşlar gün boyunca ev ve iş yerlerinin bakım ve onarım çalışmalarını yürütüyor.

Bölgenin terör örgütlerinin tehdidinden çıkarılmasının ardından özgürlüğün tadını çıkaran çocuklar, yaşıtları gibi okullara gidip öğrenim hayatına devam etmenin hayalini kuruyor. Bazı çocuklar, inşaat işlerinde ailelerine yardım ederken kırsaldaki kimi çocuklar ise ailelerinin teröristlerden kurtarabildiği birkaç koyuna çobanlık yapıyor.

Aylar süren tutsaklığın ardından Bab'ı çevreleyen meralarda koyunlarını rahatça otlatan onlarca küçük çoban, ilçenin eksiklerinin bir an önce tamamlanmasıyla okullarının yolunu tutmak istiyor.

Okul sıraları yerine meraya

Çobanlık yapan çocuklardan 10 yaşındaki Ali Cuma, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günün büyük bölümünü hayvan otlatarak geçirdiğini söyledi.

Okula en son üç yıl önce gittiğini, arkadaşlarını ve öğretmenini özlediğini ifade eden Cuma, "Ben okula 2 yıl gittim, sonra savaş çıktı okul kapandı. İnşallah okulumuz yeniden açılır." dedi.

Terör örgütü DEAŞ'ın baskıları nedeniyle aylarca evden dışarı çıkamayan 14 yaşındaki Musa Ali de "Okumayı çok istiyorum ama okul yok. İnşallah o günler de gelecek." diye konuştu.

Bab Meclis Başkanı Cemal Osman ise yaklaşık 15 gün önce göreve geldiklerini anımsatarak, ilçede günlük yaşamın hızla normalleştiğini söyledi.

Bab'ı geleceğe hazırlamak için eğitimin önemine işaret eden Osman, " Türkiye'deki dostlarımızın yardımlarıyla okullarımızı açmak için çalışmalara başladık. İnşallah 4 okulu kısa zamanda, 10-15 güne kadar açmayı hedefliyoruz. Bu toprağın çocukları iyi eğitim alıp daha güzel yarınlar inşa edecek." şeklinde konuştu.

Bab'ın Çocuklarının Okul Özlemi
Bab'ın Çocuklarının Okul Özlemi

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Bab'ın Çocuklarının Okul Özlemi - Son Dakika


Son Dakika

Gülben Ergen'den çok konuşulacak Seren Serengil itirafı: Zor günler değildi, çok güzeldi Eşiyle sokakta yürürken silahlı saldırıya uğrayan ayakkabıcı hayatını kaybetti Türkiye koronavirüs aşısında üçüncü adıma geçiyor Mustafa Cengiz'in başlattığı kampanya soruldu, Terim'in yüzü şekilden şekile girdi Bir çocuk babası adam, evinde soğuktan donarak öldü Çıplak halde cansız bedeni bulunan fenomenin boğularak öldürüldüğü ortaya çıktı 5 gün sonra ölü bulunan doktor, boynunun kırılması sonucu yaşamını yitirmiş Baba, kızını istismar eden genci eve çağırıp öldüresiye dövdü