Babacan(2): Enflasyondaki Yükseliş Geçici - Son Dakika

Babacan(2): Enflasyondaki Yükseliş Geçici

05.01.2012 15:05
Babacan(2): Enflasyondaki Yükseliş Geçici, System.String[]

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu ve bir süre sonra tekrar normale döneceğini vurguladı Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu ve bir süre sonra tekrar normale döneceğini vurguladı.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu ve bir süre sonra tekrar normale döneceğini vurguladı Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu ve bir süre sonra tekrar normale döneceğini vurguladı.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan MÜSİAD'ın "Başkanlar Toplantısı"na katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Babacan, enflasyondaki son aylardaki yükselişin Para Politikalarıyla fazla bir bağlantısı olmadığını dile getirerek, "Kurdaki gelişmeler enerji fiyatlarındaki artış bazı tekstil ve konfeksiyon ürünlerine getirilen ithalatta alınan yüzde 30'lik vergiler, sigaraya gelen vergi artışı bütün bunlar fiyat artışlarını beraberinde getirdi ve enflasyon bir miktar yükseldi. Bu talebin baskısıyla oluşmuş bir enflasyon değil. Daha çok arz kaynaklı arz tarafından bazı yönlendirilen fiyatlarla ilgili bir durum" ifadelerini kullandı. Beklentilere bakılacak olunursa şu anda enflasyonun yüzde 10.45'de bulunduğunu ama beklentilerin bu rakamın aşağı düşeceği yönünde olduğunu belirten Babacan, "Bu yılsonsu için hedefimiz yüzde 5 ve bu hedefin ulaşılabilir olduğunu düşünüyoruz" dedi. Babacan, enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu ve bir süre sonra tekrar normale döneceğini vurguladı.

-AVRUPA'DA İŞLER KÖTÜYE GİDERSE YÜZDE 4'LÜK BÜYÜME TAHMİNİNİ AŞAĞI YÖNLÜ REVİZE EDEBİLİRİZ-

Babacan, bu yıl büyüme hızının tüm dünyaya ve Avrupa'ya paralel biraz düşmesini beklediklerini dile getirerek, "Yüzde 4'lük büyüme tahminiz var. Bu yüzde 4'lük tahmin Avrupa'da işlerin daha kötüye gitmeyeceği varsayımıyla yapılan bir tahmin. Avrupa'da işler toparlanırsa beklenenden daha iyiye giderse yüzde 4'lük büyümemiz daha yukarı gidebilir. Avrupa'da beklentiler daha kötüye giderse yüzde 4'lük büyüme aşağı yönlü revize edilebilir" dedi.

Babacan, bazılarının büyüme rakamının yüzde 7.5-8'den, yüzde 4'e düşmenin daralma anlamına geleceğini, ekonominin daha kötüye gideceğini söylediğini anlatarak, büyümenin her sene bir önceki senenin üzerine katılan rakamı ifade ettiğinin altını çizdi. Babacan, 2012 yılı için yüzde 4'lük büyümenin, 2012 yılının, en az 2011 yılı kadar iyi olması, hatta 2011'in üzerine daha da bir şeyler eklenilen bir yıl olması anlamına geleceğini dile getirdi.

-KUR HAREKETİ SADECE TÜRKİYE'DE YAŞANMIYOR-

Döviz kuru konusuna değinen Babacan, Türk lirasındaki seyrin diğer para birimlerine göre daha istikrarlı olduğunu kaydetti. Geçtiğimiz Eylül, Ekim aylarında oynaklığın çok ciddi artığını söyleyen Babacan, "Gelişmekte olan ülkelerde oynaklık ciddi şekilde artmış. Ama TL oynaklığı daha az. Kur hareketi sadece Türkiye'de yaşanan bir mesele değil. Bütün gelişmekte olan ülkelerde bu yaşanıyor" dedi.

-MERKEZ BANKASI GEREKENİ YAPIYOR-

Babacan, Merkez Bankası'nın pek çok gelişmekte olan merkez bankalarına göre döviz kurundaki oynaklığı çok daha iyi bir şekilde yönettiğini vurguladı. Babacan, "Merkez Bankası gereken neyse onu yapıyor. Korkmadan gözünü kırpmadan, hedefleri neyse aklındaki neyse, düşüncesi neyse ona uygun politikayı o gün yapıp geçiyor" dedi.

Geçtiğimiz günlerde bazı basın kuruluşlarında Merkez Bankası Başkanının konuşmasından sonra doların arttığı yönünde haberlerin olduğunu söyleyen Babacan, Türkiye'nin kapalı bir ekonomi olmadığını, Merkez Bankası Başkanının konuşması sırasında dünyada pek çok olay olduğunu ve doların bu durumlardan etkilendiğini anlattı.

Babacan, "Merkez Bankası ciddi miktarda piyasaya döviz sattı. Aynı dönemde Türkiye'ye giren çıkan sermayeye bakıldığında Türkiye'den ciddi miktarda çıkan bir döviz yok. Merkez Bankası'nın sattığı döviz Türkiye'den çıkıp gitmiyor. Bu döviz yine Türkiye rezervinde" dedi.

-KREDİ HACMİNDEKİ ARTIŞ GEÇEN SENEYE GÖRE DAHA AZ OLACAK-

Bu sene kredi hacmindeki artışın geçen seneye göre daha az olacağını belirten Babacan, "2011 yılını yüzde 25 olarak hedeflemiştik. 2011 yılı yüzde 25 kredi hacmi büyümesiyle tamamlayacağız" dedi. Babacan, kredi hacminin yüzde 25 değil, yüzde 35 artması durumunda cari açığın en az 4-5 puan daha yüksek olacağına dikkat çekerek, "O zaman Türkiye sürdürülemez bir dış dengeye doğru giderdi o da bizi bugünlerde çok daha fazla zorlayabilirdi. 2010'un sonunda aldığımız o kararlar, cari açığın bu mertebelerde kalmasını sağladı" diye konuştu.

Babacan, cari açıkta, 3 aylık ortalamalara bakıldığında ve mevsimsel etkilerden arındırıldığında cari açıkta en kötünün geride kaldığını belirterek, bundan sonra tedrici olarak bir iyileşme görüleceğini, cari açığın finansmanında 4-5 aydır daha çok doğrudan sermayenin, daha çok uzun vadeli sermeye girişi görüldüğünü de ifade etti.

-İHRACATÇIYA DESTEK AÇISINDAN KURDAN ARTIK DAHA FAZLASINI BEKLEMEMEK LAZIM-

Babacan ihracat konusuna değinerek, 2011'de ihracatın cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını belirterek, "Rekordur, doğru ama ihracatta daha çok koşmamız gerektiği de bir gerçek. Artık "başardık, bu iş oldu' demekten çok uzağız. Onun için pazarlarımızın hızla geliştirilmesi Avrupa'ya olan bağımlılığımızın azaltılması gerekiyor. Şu anda AB'nin ihracatta yüzde 45'ler civarında ağırlığı var" dedi. Babacan, "2008 yılında ortalama olar kuru 1.29 132 milyar dolarlık ihracatımız var. 2011'de kur 1.67, ihracat 134 milyar dolar. Yani 2008'e göre dolar kurunda ciddi bir artış olmasına rağmen 134 milyar dolardayız. Dolayısıyla bugünkü ihracatımız bu kurun hak ettiği ihracat değil. Madem kur buralara çıktı, bu kurun hakkını özellikle ihracatçılarımızdan bekliyoruz. Çok çok daha yüksek ihracat rakamlarına önümüzdeki yıl ulaşmak istiyoruz. Geçen yılın ortalaması 1.67, bugünlerde nerede olduğunu biliyorsunuz. Gelecek yılın ortalama seviyelerini de dikkate aldığımızda 2012 yılının gerçekten ihracatta tam bir patlama yılı olması lazım. Eğer kur yardım edecekse, kurdan artık yardım bu kadar daha fazlasını beklememek lazım ihracatçıya destek açısından" diye konuştu.(ANKA/SON)

(EBR/ÖMR) - Ankara

Babacan(2): Enflasyondaki Yükseliş Geçici

- Kaynak: ANKA

Son Dakika Ekonomi Babacan(2): Enflasyondaki Yükseliş Geçici - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Aliyev, "Türkiye sizi savaşa zorluyor" diyen ABD'li muhabire istediğini vermedi: Bu kadar harika bir dostumuz olduğu için oldukça gururluyuz Yeni Malatyaspor, Gençlerbirliği'ni geriden gelerek 2-1 mağlup etti Camiye gitmek için yolun karşısına geçmeye çalışan yaşlı adam, canından oldu Ermenistan ordusu tükeniyor! Bu kez de 15 yaşın altındaki çocukları cepheye sürmeye başladılar Son Dakika! Cumhurbaşkanlığından Hollandalı siyasetçi Wilders'ın skandal paylaşımına tepki: Sistematik zorbalık bir ifade özgürlüğü meselesi değildir Daha büyük bir acı yok! Otomobilin arkasında duran oğlunu fark etmeyerek 25 metre sürükledi Genç adama mesajlı taciz: Yemeği getiren kuryeden gelen "Gey misin?" sorusuyla neye uğradığını şaşırdı Gözü gibi büyüttüğü iki evladından biri mezara diğeri hapse girdi! Melek'in annesinin ağıtları köyü inletti