Uygur Türklerine yönelik tehdide Ali Babacan'dan tepki: Çin polisi misiniz? - Son Dakika

Uygur Türklerine yönelik tehdide Ali Babacan'dan tepki: Çin polisi misiniz?

01.12.2022 00:17

Çin'in Uygur Türklerine uyguladığı zulmü Çin İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto etmek isteyen Uygur Türklerine yönelik bir polis amirinin kullandığı, "Gözaltına alıp sınır dışı edeceğiz" ifadeleri tepki çekerken Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi lideri Ali Babacan, "Siz Uygur kardeşlerimize baskı uygulayan Çin polisi misiniz?" paylaşımında bulundu.

İstanbul'da bulunan Çin Konsolosluğu önünde bir araya gelen Uygur Türkleri, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde, Uygur Türkleri'ne karşı uygulanan zulümlere dikkat çekmek isterken polisin engeliyle karşılaştı. Çin'de yaşayan ailelerinden haber alamadıklarını söyleyen kitlenin konsolosluk önündeki basın açıklamasına polis izin vermedi.

"SINIR DIŞI EDECEĞİZ"

Kitlenin dağılmaması halinde zor kullanacağını söyleyen bir polis amiri, konsolosluk önünde toplanan Uygur Türklerini sınır dışı etmekle tehdit etti. Polis amirinin, ''Birazdan zorla süpüreceğiz sizi. Gözaltına alıp sınır dışı edeceğiz'' tehdidi görüntülerde yer aldı.

"HASSASİYET GÖSTERMEK ZORUNDAYIZ"

Tepki çeken görüntülerin ardından açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaşananların kendilerini üzdüğünü belirterek, tahkikat başlatıldığını belirtti. Bakan Soylu, "Böylesi hassas bir görevde bu şekilde ifadeler kullanmamalıyız. Türk Soylu kardeşlerimize, uzun dönemli ikametten vatandaşlığa kadar nüfus ve vatandaşlık birimlerimizde kurulan özel ofislerle hassasiyet gösteriyoruz, göstermek zorundayız. Bu vesileyle üzüntümüzü ve özrümüzü tekrar belirtiyor, konuyla ilgili tahkikatın başladığını ifade etmek istiyoruz" dedi.

"ÇİN POLİSİ MİSİNİZ?"

Yaşananların ardından DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'dan dikkat çeken açıklama geldi. Uygurlara yapılan polis müdahalesine sert tepki gösteren Ali Babacan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Uygurların zulme uğramasına sessiz kalanlar 'ezilenlerin gür sesi' olduğunu iddia etmesin. Hele zulmü protesto edenlere 'Sizi süpüreceğiz' diyen adaletten falan hiç bahsetmesin. Siz Uygur kardeşlerimize baskı uygulayan Çin polisi misiniz?" ifadelerini kullandı.

Kaynak: ANKA
YORUMLAR (3)
  • Mevlüt Sarioğlu: HER NE OLURSA OLSUN UYGUR TÜRKLERİ KARDEŞLERİMİZE BÖYLE KELİMELER KULLANAMAZSIN ARKADAŞ SENİN RAHATIN İYİ OLABİLİR ONUN İÇİN ONLARI ANLAYAMAZSIN Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Abdulkadir Kartav: Allaha hamdolsun başımızda güzel ve dürüst bir içişleri bakanımız var. Devletin içinde Yuvalanmış bozuk kafalı adamların bu ülkede güçlendiğini düşünsenize vay halimize yani. O yüzden Hükümetimizin kıymetini bilmek lazım çünkü Kötü adamlar Ekonomik krizin arkasina saklanarak fırsat bekliyorlar. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Sedat Dogan Karayalcın: Sınırdışı edeceklerimiş Türk kardeşlerimizin suçu çini protesto etmişlergidin hergün olay çıkaran Suriyelleri sınırdısı yapın Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500
İsveç'te Gulca katliamı protesto edildi İsveç'te Gulca katliamı protesto edildi Türk Uzmanlar: Çin Ekonomisi, Çkp Politikaları Sayesinde 2023'te Daha da Büyüyecek Türk Uzmanlar: Çin Ekonomisi, Çkp Politikaları Sayesinde 2023'te Daha da Büyüyecek

Son Dakika Güncel Uygur Türklerine yönelik tehdide Ali Babacan'dan tepki: Çin polisi misiniz? - Son Dakika

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Advertisement