Bafra Ovası Çiçek Yatırımcısını Bekliyor - Son Dakika

Bafra Ovası Çiçek Yatırımcısını Bekliyor

03.09.2017 11:14

Bafra Ovası çiçek yatırımcısını bekliyor Çiçek yetiştiriciliği için uygun şartları barındıran Bafra Ovası çiçek yatırımcısını bekliyorSAMSUN - Samsun'da 50 bin metrekare alanda çiçek üretimi yapan çiçek ürecileri özellikle Bafra Ovası'nın ekolojik anlamda çiçek yatırımcısı için çok iyi bir...

Bafra Ovası çiçek yatırımcısını bekliyor

Çiçek yetiştiriciliği için uygun şartları barındıran Bafra Ovası çiçek yatırımcısını bekliyor

SAMSUN - Samsun'da 50 bin metrekare alanda çiçek üretimi yapan çiçek ürecileri özellikle Bafra Ovası'nın ekolojik anlamda çiçek yatırımcısı için çok iyi bir bölge olduğunu belirttiler.

Bazı çiçeklerde ithal çiçeklerden daha kaliteli ürünler ürettiklerini belirten çiçekçiler Karadeniz Bölgesi'nin tamamının çiçek üretimi için uygun olduğunu söylediler. Bazı çiçek çeşitlerinde Karadeniz, İç Anadolu ve Antalya'nın çiçek ihtiyacını karşıladıklarını kaydeden üreticiler Samsun'un potansiyeli olan bir şehir olduğunu belirttiler. Bafra Ovası'nın dünyada ender sayılabilecek ekolojik denge barıdırdığını ifade eden üreticiler, bazı çiçek çeşitlerinde çok kaliteli ürünler yetiştirdiklerini belirttiler.

"5 tane sigortalı eleman çalıştırıyorum"

32 yıldır Bafra'da çiçekçilik ve çiçek üretimi yapan Bayram Ayfer, "Genel olarak Terme, 19 Mayıs, Bafra'da çiçek üretimi yapılıyor. 30 dönüm kapalı alan 20 dönümde açık alanda üretim yapılıyor. Buradaki çiçek üretimi yaz dönemlerinde bazı kalemlerde Karadeniz ve İç Anadolu'nun çiçek ihtiyacını karşılayabiliyor. Bazı dönemlerde Antalya'nın dahi karşılayabiliyor. Samsun bu manada potansiyeli olan bir şehir. Bu meşakkatli bir meslek önceden bunun eğitimini almak gerekiyor. Uzun soluklu bir iş. Samsun bölgesi çiçek üretiminde Türkiye'de keşfedilmemiş bakir bir bölge. Burada bu işin yatırımcısı yok. Emekçisi yok. Onun için gelişmiyor. Ama Türkiye'nin en avantajlı bölgelerinden bir tanesidir. Sıcak bölgeler aşırı sıcaklardan dolayı Haziran ayından itibaren devre dışı kalıyorlar. Bu kayıp Karadeniz'den Antalya, Isparta ve Adana'nın yaylalarından karşılanmaya çalışılsa da kesme çiçek üretiminin neredeyse yüzde 50'sini ithal eder duruma geldik. Karadeniz'de Rize'den Bolu'ya kadar çiçek üretimine uygun. Buralarda çiçek üretimi için uygun koşullar var. Hele de Bafra Ovası. Dünyada ender sayılabilecek bir ekolojik denge Bafra'da mevcut. Sadece yazlık üretiminde değil kışlık üretimde de bazı kalemlerde çok kaliteli ürünler çıkartabiliyoruz. Bafra yatırımcısını bekliyor. Bafra keşfedilmeyi bekliyor. Biz bu işi yıllar içerisinde Antalya, Mersin, İzmir, İstanbul'daki arkadaşlarımızla araştırarak, ihracatçılarımızla konuşarak geliştirdik. Bu işe girecek arkadaşlar önce bu işi sevmeli sonra da öz sermayeleriyle bu işe girmeliler. Bizim 6 bin metrekare kapalı alanımız var. Hem üretiyoruz hem pazarlıyoruz. Bu sayede 5 tane sigortalı eleman çalıştırıyorum. Daha güzel çiçekler üretip daha güzel noktalara gelmek istiyoruz. 19 Mayıs ilçesinde üretim yapan arkadaşlarımızın ürettiği güller yurtdışından Kenya'dan gelen güllerden daha kalitelidir. Ben de krizantem üretimi yaptım onlar da kalite bakımından ithal ürünlerin çok çok üzerinde" dedi.

Bafra Ovası Çiçek Yatırımcısını Bekliyor
Bafra Ovası Çiçek Yatırımcısını Bekliyor
Bafra Ovası Çiçek Yatırımcısını Bekliyor
Bafra Ovası Çiçek Yatırımcısını Bekliyor

- Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Bafra Ovası Çiçek Yatırımcısını Bekliyor - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Sahte içki operasyonunda gözaltına alınan 100 şüpheliden 40'ı tutuklandı Paraları Türk lirası karşısında değer kazanınca Bulgarlar Edirne'ye akın etti Elini kıyma makinesine kaptıran asker, 2 saatlik operasyonla kurtarıldı Durak dışında olduğu için kendisini almayan şoföre kızan kadın taksiyle takip ettiği otobüsü kırmızıya boyadı ABD başkanlığı için yarışan Biden, ücretsiz koronavirüs aşısı sözü verdi Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi Hadise ve Kaan Yıldırım, ailelerinin onay vermesiyle evlilik kararı aldı