Bafralı Çiftçiler, Bursa'da Teknik Gezi ve İncelemelerde Bulundu - Son Dakika

Bafralı Çiftçiler, Bursa'da Teknik Gezi ve İncelemelerde Bulundu

03.12.2015 14:41
Bafralı Çiftçiler, Bursa'da Teknik Gezi ve İncelemelerde Bulundu, System.String[]

Bafra Kaymakamı Halis Arslan, Sürmeli Mahallesi'nde bulunan ve tarımla uğraşan 14 kadın ve 4 erkek olmak üzere toplam 18 kişiyi teknik gezi ve incelemelerde bulunmaları için Bursa’ya gönderdi.

Bafra Kaymakamı Halis Arslan, Sürmeli Mahallesi'nde bulunan ve tarımla uğraşan 14 kadın ve 4 erkek olmak üzere toplam 18 kişiyi teknik gezi ve incelemelerde bulunmaları için Bursa’ya gönderdi.

Gezi sonrasında bir açıklama yapan ve gezi esnasında çiftçilerle beraber olan Ziraat Mühendisi Tuba Karaca yapmış olduğu sunumunda şunları kaydetti: “Bursa’nın turizm açısından önemli köyleri olan Sait abat ve Cumalı Kızık köylerinde inceleme gezisi yaptılar. Cumalıkız 2014 yılında UNESCO Dünya mirasları listesine girmiş olan bu köyde, Osmanlı'nın kuruluşundan bugüne taşımış oldukları örfleri adetleri yaşam biçimleri köy halkının misafirperverlikleri köyün tarihi ve doğal dokusu kadar önemlidir. Köyde narenciye ve ceviz kestane yetiştirilmektedir. Cumalı Kızık için yaşayan tarihi diyebiliriz, 700 yıllık Osmanlı mimarısını yaşayan ve güzel evlerinin bulunduğu köyün meydanındaki tezgahlarda ev yapımı turşular, reçeller, dağ çilekleri, tarhanalar, erişteler ve gözlemeler göze hitap ediyordu. Burada ayrıca her yıl ahududu festivali yapılmaktadır. Buradan Sait Abat köyüne geçildi. Sait Abat tarım köyünden ziyade turizm köyü olarak dikkat çekmektedir. Birinci Dünya Savaşı sırasında terk edilmiş olan bu köyü, dışarıdan gelen 93 Artvinli muhacirin gelmesiyle yeniden oluşan bir köydür.

Burada köy kadınlarının aktif olarak hayata katılması ve üretken duruma gelmesindeki zirve görülmektedir. Köyde ayrıca organik ahududu ve çilek tarlaları gezilerek yetiştiricilik ve pazarlama konusunda bilgiler alındı. Gezi sonucunda katılan çiftçiler inanarak ve birlikte çalışarak neler yapabilecekleri, kendi köylerinde de neler yapabilecekleri hakkında görüş sahibi oldular. Ziyaret edilen köylerden turizm alanında neler yapılabileceği tarım ile turizmin bir arada yürütülebilirliği hakkında izlenim sahibi olundu. Bu tür gezilerin çiftçiler açısından yerinde inceleyerek daha faydalı olduğu kanaatine varılmıştır. Bursa’ya gelmemizde tarım bakımından çiftçilerimizin bilinçlendirme açısından Bursa’daki teknik tarım gezimizi gerçekleştiren Bafra Kaymakamımız Halis Arslan’a teşekkür ediyoruz.”

Bafralı Çiftçiler, Bursa'da Teknik Gezi ve İncelemelerde Bulundu
Bafralı Çiftçiler, Bursa'da Teknik Gezi ve İncelemelerde Bulundu

- Kaynak: CİHAN

Son Dakika Yerel Bafralı Çiftçiler, Bursa'da Teknik Gezi ve İncelemelerde Bulundu - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Galatasaray'ın Aralık ayındaki olağanüstü genel kurulu, koronavirüs nedeniyle yapılamayacak Korona aşısı geliştirmişlerdi! Putin'in aşı olup olmadığına Kremlin'den ilginç yanıt: Şu an imkansız Sokak ortasında lüks cipte infaz: 2 kişi yaşamını yitirdi Tolgahan Sayışman ve Almeda Abazi çifti ikinci bebeklerinin müjdesini verdi Eşi, kayınvalidesi ve görümcesi koronadan vefat eden kadın, karnındaki bebeği de üzüntüden kaybetti Erdoğan'dan Arınç'a bir tepki daha: Türkiye'de hiçbir şey yapılmamış gibi konuşmalarını kabul edemeyiz HDP'li Hasan Özgüneş'in "Mustafa Kemal, Kürdistan'a geldi" sözleri Meclis'i karıştırdı Reuters: Erdoğan, döviz rezervleri eriyince Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ı görevden aldı