Bağımsızlığın Simgesi: Müstakillik Meydanı - Son Dakika

Bağımsızlığın Simgesi: Müstakillik Meydanı

25.05.2014 14:09
Bağımsızlığın Simgesi: Müstakillik Meydanı, System.String[]

Özbekistan'ın bağımsızlığını simgeleyen başkent Taşkent'te Müstakillik Meydanı'ndaki "Ağlayan Ana" ve "Mutlu Anne" anıtları, yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği mekanların başında geliyor.

MÜRSEL ÇETİN - Özbekistan'ın bağımsızlığını simgeleyen başkent Taşkent'te Müstakillik Meydanı'ndaki "Ağlayan Ana" ve "Mutlu Anne" anıtları, yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği mekanların başında geliyor.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Müstakillik Meydanı, 1 Eylül 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden ülkenin özgürlüğünü simgeliyor.

Meclis ve kamu binalarının bulunduğu meydanda, bir anne ve kucağında da yavrusuyla "Mutlu Anne" heykeli bulunuyor. Heykelin üstünde dünyayı simgeleyen küre üzerinde Özbekistan'ın haritası yer alıyor.

Meydanda ayrıca savaşlarda yaşamını yitirenler için "Ağlayan Ana Anıtı" inşa edilmiş. Oğlunu bekleyen ve şehit olduğunu öğrenen bir annenin heykeli de var. Sürekli ateş yanıyor bu heykelin önünde ve şehit oğluna ağlayan annenin dilinden "Sen, daim kalbimdesin ciğerim" yazısı yer alıyor.

Ayrıca 2. Dünya Savaşı'nda ölenlerin anısına Şehitler Hatıra Parkı yapılmış. Şehit olan Özbek askerlerinin isimleri tek tek memleketlerine göre metal yapraklar üzerine kazınmış. Bu parka aileler geliyor, yakınlarının isimlerini buluyorlar. Bu alanın hemen yanında da aynı tema üzerinden düzenlenmiş bir de müze bulunuyor.

Her yıl 1 Eylül'de kutlamaların yapıldığı meydanda, Özbek halkı arasında bolluk, bereket, mutluluk, bağımsızlık gibi çeşit çeşit güzellikleri içinde barındıran ve bunları sağlayan kuş olduğuna inanılan Hüma kuşu simgelerini de görmek mümkün.

Peyzaj çalışması çerçevesinde itinayla düzenlenen fıskiyeler, yapay gölet ve kanallar ile yürüyüş yolları ise gezenlere farklı bir güzellik seyretme imkanı tanıyor. - Eskişehir

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Bağımsızlığın Simgesi: Müstakillik Meydanı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 29 Ekim günü koronavirüs nedeniyle 72 kişi vefat etti, 2319 yeni vaka tespit edildi Ünlü tenisçi Zverev'den şiddet gören Sharipova korku dolu anları anlattı: Yastıkla boğmaya çalıştı Cinsel istismara uğrayan 14 yaşındaki çocuk doğum yaptı Son Dakika: İYİ Parti milletvekili Ümit Özdağ, FETÖ sözleri nedeniyle disipline sevk edildi Irmak Ünal koronaya yakalandığını açıkladı, herkes videodaki derin dekolteye takıldı Son Dakika! Putin: Karabağ görüşmelerinde Türkiye dahil birçok ülke yer almalı Kanada'nın silah ambargosu sonrası SİHA'lar için harekete mi geçildi? Bayraktar'dan dikkat çeken paylaşım Bu acıya yürek dayanmaz! Evde çıkan yangında kardeşler mahsur kaldı, 8 aylık bebek kurtarılamadı