Bağlar Belediyesi'nden Çölyak Hastalarına Yardım - Son Dakika

Bağlar Belediyesi'nden Çölyak Hastalarına Yardım

06.01.2012 11:20
Bağlar Belediyesi'nden Çölyak Hastalarına Yardım, System.String[]

Diyarbakır Bağlar Belediyesi, 35 Çölyak hastasına glutensiz gıda desteğinde bulundu.

Diyarbakır Bağlar Belediyesi, 35 Çölyak hastasına glutensiz gıda desteğinde bulundu.

Bağlar Belediye Meclisi, Güneydoğu Çölyak Yaşam Derneği'nin başvurusu üzerine, Bağlar sınırları içerisinde oturan Çölyak hastalarına düzenli şekilde glutensiz gıda yardımı yapma kararı aldı.

Karar doğrultusunda 35 Çölyak hastasına kişi başı aylık 80 lira değerinde glutensiz gıda alındı. İlk 6 aylık glutensiz gıdalar toplu olarak dernek binasında hastalara dağıtıldı.

Gıdaların dağıtımında, Bağlar Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Aslan Acer, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Fatma Gümüş, Kardelen Kadın Evi Koordinatörü Mukaddes Alataş hazır bulundu.

Başkan Yardımcısı Acer, Çölyak hastalarının ömür boyu diyet yapmak zorunda kaldıklarını, bu hastalıkla büyük bir savaş verdiklerini belirtti.

Belediye Meclisi'nin Çölyak hastalarına destek konusunda önemli bir karar aldığını kaydeden Acer, "Çölyak hastalarına düzenli şekilde glutensiz gıda desteği yapmaya devam edeceğiz. Bu hastalıkla savaşım konusunda bir nebze de olsa katkımız olduysa ne mutlu bize. Bu çabanızı ve hastalıkla mücadelenizi desteklemek gerekiyor. Elbirliğiyle bu hastalıkla mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

Güneydoğu Çölyak Derneği Başkanı Veysi Çoban da, hastalığın metabolik rahatsızlık ve alerjik reaksiyon sonucu başta buğday, yulaf, arpa ve çavdarda bulunan glutein adlı proteinden kaynaklı bir hastalık olduğunu anlatarak, bir emilim bozukluğu olan hastalığın tedavisi zamanında yapılmadığı takdirde ciddi birçok hastalığa zemin oluşturabileceğini ve ölümcül sonuçlar doğuracağını vurguladı.

Çölyak hastalığının tek tedavi yönteminin ömür boyu gluten içeren gıdaların alınmaması olduğunu bildiren Çoban, bunun ömür boyu bir diyeti gerektirdiğini, ürünlerin çok pahalı olduğunu aktardı.

Yarım paket makarnanın 14 lira olduğunu, genetik bir hastalık olduğu için ailenin diğer bireylerinde de çıkabildiğini dile getiren Çoban, özellikle genç kadın ve çocukların risk grubunda yer aldığını söyledi.

Çölyak hastaları, ziyaret sırasında glutensiz undan yaptıkları baklavayı ikram ettiler.

Çoban, Çölyak hastaları adına belediye yetkililerine teşekkür plaketi verdi.

- DİYARBAKIR

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Bağlar Belediyesi'nden Çölyak Hastalarına Yardım - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 26 Ekim günü koronavirüs kaynaklı 75 can kaybı, 2198 yeni vaka tespit edildi Paşinyan yalanlarına yenisini ekledi: Türkiye Karabağ'a paralı asker yolladı Cem Yılmaz ile Serenay Sarıkaya ayrıldı mı? Sosyal medya hesapları yalanladı Erdoğan'ın Fransız mallarına boykot çağrısı dünya basınında geniş yankı buldu Kız meselesi yüzünden çıkan tartışmada tüfekle vurulan genç, hayatını kaybetti Son Dakika: Fatih Terim, Galatasaray'daki görevine devam edeceğini duyurdu Araç alacaklar dikkat! Faizi sıfırladılar, işte otomobil markalarının kampanyaları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın boykot çağrısı sonrası merak konusu oldu! İşte Türkiye'de satılan Fransız malları