Son Dakika Haberleri: Baharda Gelen Kar Besicileri Zora Soktu

Baharda Gelen Kar Besicileri Zora Soktu

5 gün önce

Kar yağışı ve soğuk havayla birlikte uzun süren kış mevsimi doğudaki hayvan besicilerini zora soktu.

Baharda Gelen Kar Besicileri Zora Soktu, System.String[]
Kar yağışı ve soğuk havayla birlikte uzun süren kış mevsimi doğudaki hayvan besicilerini zora soktu.

Türkiye'nin en uzun kış mevsiminin sürdüğü yerlerden Kars'ın Sarıkamış ilçesinde büyük ve küçük hayvan besiciliği yaban vatandaşlar kış mevsimin uzun sürmesinden dolayı, ot, saman ve yem sıkıntısı yaşıyor.

Sarıkamış Ziraat Odası Başkanı Nesim Gök, AA muhabirine yaptığı açıklamada bu sene geçen yıllara göre kışın ağır ve uzun geçtiğini söyledi.

Nisan ayının sonlarına doğru hala kar yağdığını belirten Gök, "Geçen yıl bu zaman besicilerimiz hayvanlarını meralarda otlatıyordu. Bu sene hem çok kar yağdı hem de kış uzun sürdü. Böyle olması besicilerimizi zora soktu, çünkü hayvanlar hep içeride besleniyor. Artık besicilerin otu, samanı tükendi." dedi.

Tepe Mahallesi Muhtarı Öner Bulut da besicilerin zorlu kış şartlarında zorlandığını ifade ederek, "Sarıkamış'ta kışın bir ay daha uzaması besicileri zorluyor. Saman, ot pahalandı, yemin torbası şu anda 100 liradan satılıyor. İnşallah önümüzdeki haftada havalar ısınır, malımız meraya çıkar, besicilerimiz de rahatlar." diye konuştu.

Besici Halil Çamlı ise kar yağışının kendilerini zorladığını anımsatarak, "Kar sürekli yağdığı için koyun, keçi at, eşek dışarı çıkaramıyoruz. Her sabah kalkıyoruz kar yağıyor, biz de zorlanıyoruz. Ot saman bitmek üzere. Kar kalksa bizim için iyi olur." ifadesini kullandı.
Haber Yayın Tarihi : 17.04.2019 02:44 Kaynak: AACumhurbaşkanı Erdoğan'dan 23 Nisan Mesajı Beşiktaş'ta Lucescu Krizi Ünlü İş Adamı Nedim Delibaş'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Çağrı Ünlü İş Adamı Nedim Delibaş, Golden Palm Awards'a Dünyaca Ünlü İsimleri Getirmek İçin Destek İstedi