Bahçeli'den Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne ilişkin dengeleri değiştirecek 11 maddelik öneri - Son Dakika

Bahçeli'den Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne ilişkin dengeleri değiştirecek 11 maddelik öneri

14.01.2021 13:52

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin tam olarak yerleşmesi için bazı adımlar atılması gerektiğini söyledi. Bahçeli, gerekli gördüğü ilave adımları 11 maddede sıraladı.

Bir süredir devam eden erken seçim tartışmaları, siyaset gündeminin ana konusu oldu. Muhalefet kanadından gelen erken seçim çağrıları ve bu alanda yapılan çalışmalara karşılık, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli ise her fırsatta seçimlerin zamanında yapılacağının altını çizdi.

Devlet Bahçeli, son olarak "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine Geçiş ve Uygulama Süreci" başlığıyla özel bir açıklamada bulundu.

"ATILMASI GEREKEN İLAVE ADIMLAR BULUNUYOR"

Bahçeli, "Sistemin bütün kurum ve kurallarıyla yerleşmesi, sistemin tamamlayıcı unsurlarının gerçekleştirilmesi için atılması gerekli ilave adımlar da bulunmaktadır" dedi.

Devlet Bahçeli, sisteminin tamamlayıcı unsurları kapsamında değerlendirdikleri konuları şöyle sıraladı:

 1. Siyasi partiler kanunu değiştirilmeli, Türkiye'nin milli ve manevi değerlerini ortak payda olarak kabul eden bir siyaset anlayışı hakim kılınmalıdır.
 2. Siyasete katılım artırılmalı, parti içi demokrasi güçlendirilmelidir.
 3. Siyasi partilere devlet yardımı şartları yeniden düzenlenmelidir.
 4. Ülke seçim barajı makul düzeye indirilmeli ve siyasi partilerin ittifak kurması halinde de uygulanmalıdır.
 5. Mahalli idareler seçim sistemi Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uygun hale getirilmelidir.
 6. Parti değiştirmeye etik kurallar konulmalıdır.
 7. Milletvekili dokunulmazlığı, kamu vicdanının kabul edeceği makul esaslara bağlanarak belli durumlar dışında kaldırılmalıdır.
 8. Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşlarının Anayasa'nın 135'nci maddesinde düzenlenen 'kamu kurumu niteliği' dikkate alınarak; Anayasa ile belirlenen çerçevede faaliyet göstermeleri temin edilmelidir.
 9. Anayasa Mahkemesi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine uygun hale getirilmelidir.
 10. Meclis için yeni içtüzük çıkarılmalıdır.
 11. Ekonomiye yönelik reformlara devam edilmelidir.
Bahçeli'den Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne ilişkin dengeleri değiştirecek 11 maddelik öneri

Kaynak: İHA

Son Dakika Politika Bahçeli'den Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne ilişkin dengeleri değiştirecek 11 maddelik öneri - Son Dakika


Son Dakika

Estetik ameliyatı olmak için gittiği hastaneden tabutla çıktı Fener'de Mesut Özil sevinci yaşanırken yıldız futbolcu sessiz sedasız Türkiye'den ayrıldı Koronavirüs aşısında Avrupa'yı solladık! 5 günde 830 bin sağlık çalışanını aşıladık İzmir dönüşü korkunç kaza! Arabası takla atan Tolgahan Sayışman ölümden döndü Temsilci atamayan Twitter'ın Türkiye'den reklam alması durduruldu Havai fişek patlaması sonucu yaralanan G.Saraylı Elabdellaoui, mayıs ayına kadar hastanede kalacak Fenerbahçe, Ankaragücü maçı esnasında yayıncı kuruluşu protesto etti Ani bir kararla ayrılan Hadise ve Kaan Yıldırım sürpriz bir şekilde barıştı