Bahçeli : Zalimlerin Hukuku Böylelikle Tescil Edildi - Son Dakika

Bahçeli : Zalimlerin Hukuku Böylelikle Tescil Edildi

18.02.2012 16:47
Bahçeli : Zalimlerin Hukuku Böylelikle Tescil Edildi

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Devlet Bahçeli'nin MİT Kanununda yapılan değişiklik hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Devlet Bahçeli'nin MİT Kanununda yapılan değişiklik hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Bahçeli açıklamasında, "Yapılan yasal değişiklik AKP'nin hukuku katletmesinin adı ve tanımından başka bir anlama gelmemiştir. Üstünlerin, güçlülerin ve zalimlerin hukuku böylelikle tescil edilmiş; adrese teslim düzenlemeler, önü ve arkası ayarlanmış teklifler endişe verici şekilde hayat ve zemin bulmuştur" dedi.

6278 sayılı "Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"un AKP'nin dayatma ve zorlamalarıyla kabul edildiğini ve aynı gün Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak yürürlüğe girdiğini söyledi. Bahçeli şöyle devam etti; "Yapılan bu şaibeli düzenlemeyle birlikte; MİT mensuplarının veya belirli bir görevi yerine getirmek amacıyla kamu görevlileri arasından Başbakan tarafından görevlendirilenlerin; görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı soruşturulabilmeleri Başbakan'ın iznine tabi kılınmıştır. Buna ilave olarak, bahsi geçen izin; 5271 sayılı Kanunun 250'nci maddesinin birinci fıkrasına göre kurulan ağır ceza mahkemelerinin, görev alanına giren suçları işleyen özel görevliler için de geçerli olacaktır. Bu kapsamda yapılan yasal değişiklik AKP'nin hukuku katletmesinin adı ve tanımından başka bir anlama gelmemiştir. Üstünlerin, güçlülerin ve zalimlerin hukuku böylelikle tescil edilmiş; adrese teslim düzenlemeler, önü ve arkası ayarlanmış teklifler endişe verici şekilde hayat ve zemin bulmuştur."

"MİLLİ VİCDANLARI İNFİALE SOKACAK BİR KEPAZELİKTİR"

Bahçeli, "AK Parti tarafından, işleyen bir soruşturma sürecini akamete uğratmak amacına matuf olduğu bilinen yasa önerisinin, yangından mal kaçırırcasına ve kısa zaman içerisinde kanunlaşması hukuk devleti anlayışının aldığı en büyük ve ölümcül yaralardan birisi haline gelmiştir. Halen görevdeki MİT Müsteşarını koruma ve kollama dürtüsüyle harekete geçen AKP zihniyeti, hukukun üstünlüğüne kurşun sıkan bu tavır ve icraatı nedeniyle inandırıcılığını da tamamen kaybetmiştir. Bazı kamu görevlilerine özel görev verilmesi ve bundan kaynaklanan suçlardan muaf olabilmelerinin önünün açılması, sözde ileri demokrasinin ileri derecede otoriterleşen ve tiranlaşan yüzünü ifşa etmiştir. Temel özellikleri arasında şeffaflık, katılımcılık ve hesap verebilirlik bulunan demokratik-parlamenter sistemde, gizli kapaklı ilişki ağlarının, tezgah altı ve kayıt dışı faaliyetlerin güvenceye alınması, hukuku felç edecek ağır bir darbe ve milli vicdanları infiale sokacak bir kepazeliktir. Konusu ve sınırları kanunla tayin edilmemiş bir görevden; ancak ve ancak cuntaların kontrolünde bulunan, paramiliter unsurların hakim olduğu ve toplu kıyımları gözünü kırpmadan yerine getiren vahşi diktatörlerin yönetimlerinde görmek mümkün olacaktır" dedi.

"KİRLİ OPERASYONLARIN AZMETTİRİCİSİ OLARAK ANILACAKTIR"

Başbakan Erdoğan'ın kendi takdir ve keyfi doğrultusunda görevlendirdiği özel görevlileri kanatlarının altına aldığını söyleyen Bahçeli şöyle devam etti; "Bundan sonra işlenen suç ve cürümlere doğal olarak iştirak edecek ve kirli operasyonların azmettiricisi olarak anılacaktır. Dikkatleri çeken önemli hususlardan birisi de Cumhurbaşkanı'nın MİT Kanunundaki değişikliği onaylamadaki hızı ve acelesidir. Esasen kişiyi hedef alan bir düzenlemenin anında imzalanması; Çankaya'nın noter işlevine ve siyasi saiklerle hareket ettiğine yeni bir ispat olmuştur. Cumhurbaşkanı Gül, 2 Aralık 2011 tarihinde, 6250 sayılı "Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun"u, bir kez daha görüşülmesi için, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına geri gönderirken bugünle taban tabana zıt bir tutum göstermiştir.

Nitekim yürüyen bir soruşturma kapsamında bulunan kişilere yönelik özel bir düzenleme olduğu iddiasıyla, 6250 sayılı kanun TBMM'ne iade edilmiştir. Bugün ise Cumhurbaşkanlığı makamı, açıkça kişiyi baz alan ve direkt ilgilendiren bir yasal değişikliği hiçbir incelemeye tabi tutmadan, vicdan kantarına vurmadan ve adalet anlayışını inkar edercesine onaylamıştır. Üstelik 2937 sayılı Kanuna eklenen geçici bir maddeyle de; halen devam eden soruşturma ve kovuşturmalar hakkında da Başbakan'ın izninin şart koşulması her şeyi gözler önüne sermiş ve netleştirmiştir."

"TÜRK MİLLETİ, AKP ZİHNİYETİNDEN BIKMIŞTIR"

Cumhurbaşkanı'nın bizzat kişiye özel olarak düzenlenen yasanın tasdik ve uygun bulma makamı haline geldiğini belirten Bahçeli, "Türk milleti çifte standartlı ve çelişkide bocalarken yanlışı savunacak gerekçeleri üretmekten utanmayan AKP zihniyetinden bıkmış ve artık usanmıştır. Hukuku iğfal eden, yozlaştıran ve tarafgirliğin çıkmazına sokan AKP hükümeti, bilsin ki, girdiği karanlık yoldan dönmezse Türkiye büyük bir kördüğümün ortasına düşecektir. Adalete olan bağlılığın ve güveninin kaybolmasıyla, herkes kendi hukukunu oluşturma ve tesis etme çabası içine girebilecek ve yıkımın son aşaması da bu şekilde vasat bulacaktır. Bu itibarla tehlike çok büyüktür. Siyasal çoğunluğunu her şeyi üstünde gören AKP hükümeti, yanlıştan vazgeçmediği ve girdiği bulanık sudan çıkmadığı takdirde aziz milletimize derin hayal kırıklıkları ve sorunlar yaşatacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi, hukuku çiğneyen ve adaletin kalbine hançer vuran iktidar partisiyle her düzeyde mücadele etmeye ve yaptığı kötülükleri aziz milletimize duyurmaya devam edecek ve bundan da asla geri adım atmayacaktır" dedi.

(MV) - Ankara

Kaynak: DHA
MHP'li Tefenni Belediyesi, İlçedeki Zincir Market Şubesinin Önüne, Üzerinde Devlet Bahçeli'nin Sözlerine Yer Verilen Reklam Panosu Yerleştirdi MHP'li Tefenni Belediyesi, İlçedeki Zincir Market Şubesinin Önüne, Üzerinde Devlet Bahçeli'nin Sözlerine Yer Verilen Reklam Panosu Yerleştirdi Korkunç kazada yaşamını yitiren kişi Devlet Bahçeli'nin kuzeni çıktı Korkunç kazada yaşamını yitiren kişi Devlet Bahçeli'nin kuzeni çıktı MHP LİDERİ BAHÇELİ'NİN KUZENİ TRAFİK KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ MHP LİDERİ BAHÇELİ'NİN KUZENİ TRAFİK KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ

Son Dakika Güncel Bahçeli : Zalimlerin Hukuku Böylelikle Tescil Edildi - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement