Bahçesindeki Tarihi Çeşmeyi Müzeye Bağışladı - Son Dakika

Bahçesindeki Tarihi Çeşmeyi Müzeye Bağışladı

01.05.2019 15:45

Amasya'nın Merzifon ilçesinde yaşayan Murat Özel, evinin bahçesinde bulunan Osmanlı döneminden kalma tarihi çeşmeyi müzeye bağışladı.

Amasya'nın Merzifon ilçesinde yaşayan Murat Özel, evinin bahçesinde bulunan Osmanlı döneminden kalma tarihi çeşmeyi müzeye bağışladı.

Buğdaylı Mahallesi'nde yaşayan Özel, bahçesinde bulunan eski çeşmenin tarihi eser olabileceği düşüncesiyle Amasya Müze Müdürlüğüne başvurdu.

Müze yetkililerince yapılan incelemede, Osmanlı Devleti döneminde bölgede yaşayan Ermenilerce 1899 yılında yapılan çeşmenin tarihi eser niteliği bulunduğu belirlendi.

Özel, yaklaşık bir metre yüksekliğinde, her iki ucunda kurdele tutmuş kanatlı melekler ve Ermenice yazıların bulunduğu çeşmeyi Amasya Müzesine bağışlama kararı aldı.

Özel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi eserlerin gelecek nesillere ışık tutacağına inandığını söyledi.

Çeşmenin ilk yapıldığında caminin bahçesinde olduğunu belirten Özel, "O cami, daha önce Ermenilere ait bir kiliseymiş. Eski tarihlerde cami imamının isteği üzerine çeşme, muhtar olan dedem tarafından at arabasıyla bahçemize getirilmiş. Mahallenin tüm çocukları bu çeşmeden su içerdi." dedi.

Ülkesine ve insanlığa yararlı olmak için eseri bağışlama kararı aldığına işaret eden Özel, şunları kaydetti:

"Burası dedemin bahçesi. Dedem vefat ettikten sonra bana kaldı. Yaptığım ilk iş, müzeye haber vermek oldu. Böyle bir tarihi eserin heba olmasını istemedim. Elinde böyle bir tarihi eser bulunanlara örnek olmak istedim. Müze yetkilileri, yaptıkları inceleme sonucunda çeşmenin tarihi eser olduğunu, müzeye kazandırılması gerektiğini belirtti. Ben de hiçbir şey talep etmeden müzeye bağışlama kararı aldım."

Bahçesindeki Tarihi Çeşmeyi Müzeye Bağışladı
Bahçesindeki Tarihi Çeşmeyi Müzeye Bağışladı
Bahçesindeki Tarihi Çeşmeyi Müzeye Bağışladı
Bahçesindeki Tarihi Çeşmeyi Müzeye Bağışladı

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Bahçesindeki Tarihi Çeşmeyi Müzeye Bağışladı - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Eyvah eyvah başımıza bir de bu çıktı! Baldırsokan artık İstanbul'da 23:44 Eyvah eyvah başımıza bir de bu çıktı! Baldırsokan artık İstanbul'da 20 yaşındaki genç, annesine ve arkadaşlarına mesaj yazıp kayalıklardan atladı 23:07 20 yaşındaki genç, annesine ve arkadaşlarına mesaj yazıp kayalıklardan atladı Hatay'da hareketli gece! Uygulama noktasında durmayan araçtan açılan ateş, 3 polisi yaraladı 22:54 Hatay'da hareketli gece! Uygulama noktasında durmayan araçtan açılan ateş, 3 polisi yaraladı
Aşıların 5 gözlü yaratıklara sebep olacağını söyleyen Fatih Erbakan: Son çare TURKOVAC tercih edilebilir 22:11 Aşıların 5 gözlü yaratıklara sebep olacağını söyleyen Fatih Erbakan: Son çare TURKOVAC tercih edilebilir Van'da 20 dakika boyunca aralıksız süren yağış, esnafa zor anlar yaşattı 22:00 Van'da 20 dakika boyunca aralıksız süren yağış, esnafa zor anlar yaşattı Son ankette çarpıcı detay! HDP seçmeninin yüzde 68.9'u 21:19 Son ankette çarpıcı detay! HDP seçmeninin yüzde 68.9'u "Demirtaş'ın işaretiyle hareket ederim" cevabı verdi
Aynur Aydın'ın sütyenli pozuna dakikalar içerisinde binlerce beğeni geldi 20:08 Aynur Aydın'ın sütyenli pozuna dakikalar içerisinde binlerce beğeni geldi Ülke bu olayla çalkalanıyor! Sevgilisiyle cinsel ilişkiye girmek için yaşını büyük söyleyen 12 yaşındaki kız hamile kaldı 19:25 Ülke bu olayla çalkalanıyor! Sevgilisiyle cinsel ilişkiye girmek için yaşını büyük söyleyen 12 yaşındaki kız hamile kaldı
Advertisement