BAKA ve KOSGEB'den Girişimcilikte Engelleri Aşma Desteği - Son Dakika
Güncel

BAKA ve KOSGEB'den Girişimcilikte Engelleri Aşma Desteği

BAKA ve KOSGEB\'den Girişimcilikte Engelleri Aşma Desteği

KOSGEB işbirliğinde eğitim çalışmalarını sürdüren Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, örnek olabilecek çok özel bir eğitime imza attı.

07.01.2014 11:22
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Yeni girişimcilerin yetiştirilmesi, iş sahalarının açılması ve istihdamın artırılması amacıyla KOSGEB işbirliğinde eğitim çalışmalarını sürdüren Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), örnek olabilecek çok özel bir eğitime imza attı. Burdur'un Bucak İlçesi'nde 25 engelli veya engelli ailesine uygulamalı girişimcilik eğitimi verildi. Eğitimi başarıyla bitiren girişimci adayları, engelli ve engelli aileleri için destek oranı yüzde 70'den 80'e çıkarılan KOSGEB'in işletme kuruluş desteği, kuruluş dönemi makine, teçhizat ve ofis donanım ile işletme giderleri olmak üzere 30 bin liralık karşılıksız desteklerinden yararlanabilecekler.

BAKA ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) protokolü sonrası 2011'de başlayan Antalya, Burdur ve Isparta'da sürdürülen 'Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri'ne özel bir yenisi eklendi. BAKA, Batı Akdeniz'de ilk kez Burdur'un Bucak İlçesi'nde engelliler ve engelli ailelerine yönelik uygulamalı girişimcilik eğitimi gerçekleştirdi. Eğitime, engelli veya engelli ailesinden oluşan kafeterya, dikiş atölyesi, tuhafiye gibi işyeri açmayı planlayan 25 girişimci adayı katıldı.

Kursu başarıyla bitirenler için eğitim aldıkları Mehmet Cadıl Anadolu Öğretmen Lisesi'nde düzenlenen törene Bucak Kaymakamı Mehmet Akçay, BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin, Bucak Belediye Başkanı Ramazan Ayaz, KOSGEB Burdur Hizmet Müdür Vekili Lütfullah Bakır, BAKA Burdur YDO Koordinatörü Mehmet Candan ile Bucak Engelliler Derneği Başkanı Mehmet Öztop ile başarılı kursiyerler katıldı.

'ÖRNEK OLACAK PROJE'

Projenin yürütülmesinde emeği geçen Türkiye'nin en iyi kalkınma ajansı BAKA ile KOSGEB'e ve engelliler derneğine teşekkür eden Kaymakam Mehmet Akçay, "Türkiye'ye örnek olacak bir proje. Kaymakamlık olarak bize düşen varsa her zaman göreve hazırız. İşlerini kuran engelli ve engelli yakınımız olursa bizi çok sevindirecektir" dedi.

Engelli ve engelli yakınlarına yönelik girişimcilik eğitimi projesinin örnek olabileceğini vurgulayan BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin de, "Bu eğitim programı, engelli ve engelli yakınlarının kendi işini kurması, kendi kazanması ve işçi çalıştıracak istihdam sağlayan işyeri sahibi olmasının önünü açacak bir eğitim programıydı. Bu şekilde KOSGEB desteklerinden yararlanmayı sağlayacak kurs çok az. Sizler arasında 4-5 ve daha fazla işyeri açılacağına inanıyoruz. Biz bunu Türkiye'nin her yerinde uygulansın diye bakanlığımıza model olarak sunmak istiyoruz. Uygulansın ki insanlarımız devletin teşviği ve desteğiyle kendi işyerini açabilsin. Kimseye muhtaç olmadan kendi işini kursunlar, bu hususu çok önemsiyoruz. Katkısı olan KOSGEB Hizmet Merkez Müdürlüğü'ne teşekkür ediyorum. İnşallah bir süre sonra da işyeri açılışlarına geliriz" diye konuştu.

KOSGEB Burdur Hizmet Müdürlüğü'nün 2 yıldır sürdürdüğü faaliyetlerinde 100'e yakın yeni girişimciye destek olduğunu belirten Müdür Vekili Lütfullah Bakır ise, 200'ye yakın firmaya da Ar-Ge çalışmalarında genel destek sağladığını söyledi. MAKÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Hüseyin Dalğar'dan uygulamalı girişimcilik eğitimi alan kursiyerlere başarı belgelerini Kaymakam Mehmet Akçay, Genel Sekreter Tuncay Engin, Belediye Başkanı Ramazan Ayaz, dernek başkanı Mehmet Öztop ile BAKA ve KOSGEB uzmanları verdi.

TOPLUM İÇİNDE VARIZ DİYEBİLMEK

BAKA ile KOSGEB'e engelliler ve engelli ailelerine yönelik eğitim çalışması için teşekkür eden Bucak Engelliler Derneği Başkanı Mehmet Öztop da, "Kursiyerlerin istihdam ve işyeri edinmesi amacıyla toplum içinde biz de varız diyebilmeleri için böyle biz kursu düzenlemeyi öngördük. Sağolsunlar, başta BAKA ve KOSGEB olmak üzere kurumlarımızın katkılarıyla girişimcilik kursu açıldı. Biz engelli ve engelli ailelerinin işyeri açmada önündeki engelleri de kursla aşacağımıza inanıyoruz" dedi.

Sertifika töreni sonrası Kaymakam Mehmet Akçay, Genel Sekreter Tuncay Engin ve Belediye Başkanı Ramazan Ayaz, BAKA ve KOSGEB uzmanları, girişimcilik eğitimini başarıyla tamamlayan engelli yakını olan Hüseyin Gençöz'ün açtığı işyerini ziyaret etti. Hüseyin Gençöz, misafirlerine özel dibek kahvesi ile 'Osmanlı Şerbeti' ikram eden ve işyerini geliştirmek için önerilerini aldı.

Doğal Karlama Osmanlı Türk Kahve Evi'ni açan Gençöz, Bucak'ta bir ilke imza attıklarını, ürünlerinin hepsi dibek olmak üzere kaküleli, damla sakızlı, vanilyalı, çikolatı gibi kahve çeşitleri bulunduğunu söyledi. Bucak'a özgü salep ile soğuk sıcak içecek grubu ile kahvaltı verdiklerini söyleyen Hüseyin Gençöz, BAKA'nın eğitiminin ardından KOSGEB desteğiyle işyerini açtığını şu an için 4 kişilik istihdam sağladığını söyledi.

2011'de başlayan BAKA'nın KOSGEB işbirliğinde istihdamın korunması, artırılması geliştirilmesi ve işsizliğin azaltılmasına yardımcı olmak amacıyla gerçekleştirdiği uygulamalı girişimcilik eğitimleri, Antalya, Isparta ve Burdur merkezleri ile ilçelerinde bugüne kadar 38 kez gerçekleştirildi. Isparta'daki 8 eğitimi tamamlayan 217 kursiyerden 20'si, Burdur'daki 15 eğitimi bitiren 377 kursiyerden 38'i, Antalya'da ise 15 girişimcilik eğitimini bitiren 426 kursiyerden 12'si işyerini açtı.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel BAKA ve KOSGEB'den Girişimcilikte Engelleri Aşma Desteği - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kolon kesenlerin avukatlığını yapan Ersan Şen'e mahkemede soğuk duş: Burası televizyon programı değil
  10:44 Kolon kesenlerin avukatlığını yapan Ersan Şen'e mahkemede soğuk duş: Burası televizyon programı değil

  Kahramanmaraş'ta 35 kişiye mezar olan Ezgi Apartmanı'na ilişkin davanın ilk duruşması dün Kahramanmaraş 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Duruşmada müşteki avukatları, kolonları kestikleri öne sürülen sanıkların avukatlığını yapan Ersan Şen'e "Bunlar soru değil yorum. Burası televizyon programı değil Ersan Şen. Duruşma salonundasınız, moderatör eşliğinde yapılan bir tartışma programında değilsiniz" diyerek tepki gösterdi.

 • Asgari ücrete ara zam mı geliyor?
  10:31 Asgari ücrete ara zam mı geliyor?

  2024 yılında asgari ücretin 17 bin 2 TL olarak belirlenmesinin ardından, çalışanlar zamlı maaşlarını almadan pek çok üründe fiyat artışı yaşandı. Yıl içinde ek zam yapılmayacağı kararlaştırılırken, yerel seçim sürecinde asgari ücretlilere yeni bir zam yapılması ihtimali kulis bilgisi olarak dolaşıyor. Ayrıntılar geliyor...

 • Düğünde seçim kavgası! İki muhtar adayı takı töreninde karşılaştı, ortalık fena karıştı
  10:30 Düğünde seçim kavgası! İki muhtar adayı takı töreninde karşılaştı, ortalık fena karıştı

  Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde bir düğün salonunda karşılaşan akraba iki muhtar adayı arasında yaşanan tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. Adaylık nedeniyle aralarında husumet oluşan aile bireylerinin takı töreni sırasında yaşadıkları yumruklu kavgada bazı davetliler baygınlık geçirirken, arbede polisin müdahalesiyle sonlandırıldı.

 • Devlet dairesinde boş kağıt skandalı! Vatandaşın yüzünü görmek istemeyen memurların aldığı önleme bakın
  10:23 Devlet dairesinde boş kağıt skandalı! Vatandaşın yüzünü görmek istemeyen memurların aldığı önleme bakın

  İnegöl Nüfus Müdürlüğü'nün iki gişesinde, memurlar ile vatandaşlar arasındaki cama boş kağıtların yapıştırıldığı ortaya çıktı. Memurların vatandaşların "yüzünü görmemek" için böyle bir uygulama yaptığı iddia edildi.

 • Yoğun bakımda olduğunu söyleyen Turabi Dominik'te mi? Hakkındaki söylentilere fena patladı
  09:59 Yoğun bakımda olduğunu söyleyen Turabi Dominik'te mi? Hakkındaki söylentilere fena patladı

  Sağlık sorunları nedeniyle Survivor All Star'a veda eden ve yarışmadan sonra yoğun bakımda tedavi görmeye başlayan Turabi Çamkıran, Dominik'te olduğu yönündeki söylentilere isyan etti. Bir Latin ülkesinde tedavi gördüğünü söyleyen Turabi, "Sağlığımla savaşıyorum. Aynı zamanda müzik sektörüne girdim şarkım geliyor" dedi.

 • Kerem Aktürkoğlu, Karagümrük maçı sonrası trafikte tartışma yaşadı: Sen Milli Takım oyuncususun
  09:44 Kerem Aktürkoğlu, Karagümrük maçı sonrası trafikte tartışma yaşadı: Sen Milli Takım oyuncususun

  Galatasaray'ın Fatih Karagümrük'e 2-0 yenilip Ziraat Türkiye Kupası'ndan elenmesinin ardından dikkat çeken bir olay yaşandı. Sarı-kırmızılı ekibin milli oyuncusu Kerem Aktürkoğlu'nun evine doğru giderken trafikte bir tartışma yaşadığı ve tartıştığı kişinin "Sen Milli Takım oyuncususun" diye bağırdığı görüntüler internete düştü. Sarı-kırmızılı ekipten alınan bilgiye göre tartışmanın maçla bir ilgisinin bulunmadığı öğrenildi.

 • Özgür Özel ilk kez anlattı: Hatay için Mert Fırat'la da görüştük
  09:19 Özgür Özel ilk kez anlattı: Hatay için Mert Fırat'la da görüştük

  31 Mart seçimleri öncesi Hatay'da yaşanan adaylık tartışmaları hakkında konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel'den dikkat çeken bir açıklama geldi. Oyuncu Mert Fırat'a "Seni ankete koyalım mı?" diye sorduklarını aktaran Özel, "Çok tatlıdır Mert, Hataylı. Mert dedi ki 'Abi 30 günde 28 gün turnem var, ne anketi?' Resmi bir teklif götürmedik ama parti meclis üyemiz veya MYK'dan olur alıp da bize söyleseydi ankete koyacaktık" dedi.

 • Hayata Dönüş Operasyonu Davasında eski bakan Tantan ifade verdi
  09:04 Hayata Dönüş Operasyonu Davasında eski bakan Tantan ifade verdi

  Bayrampaşa Cezaevi'nde 21 yıl önce 'Hayata Dönüş Operasyonu'nda 12 kişinin ölümü ve 29 kişinin de yaralanmasına ilişkin dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan tanık olarak ifade verdi. Operasyon öncesi, cezaevlerinin kontrolünün örgüt liderlerine geçtiği ve örgüt mensuplarının cezaevlerinde tutulduğu iddialarını doğruladı.

 • Survivor All Star'da elenen isim Begüm oldu
  08:25 Survivor All Star'da elenen isim Begüm oldu

  Survivor All Star'ın dün akşam yayınlanan bölümünde Begüm, Pınar, Gizem, Aleyna ve Aysu arasında eleme heyecanı yaşandı. Düelloların sonunda yarışmaya veda eden Begüm, gözyaşlarına hakim olamadı.


Advertisement