Salgında atılan adımların etkisi kaç liraya ulaştı? Albayrak tek tek açıkladı - Son Dakika

Salgında atılan adımların etkisi kaç liraya ulaştı? Albayrak tek tek açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi'nin maddi tutarının 252 milyar liraya ulaştığını, bu kapsamda atılan adımların ekonomik büyüklüğünün çarpan etkisiyle 600 milyar lirayı aştığını belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası dönemde de güçlü Türkiye'nin güçlü ekonomisini 2023 hedeflerine ulaştırmak için durmaksızın çalışacaklarını bildirdi.

Albayrak, Twitter hesabından Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi'nde ulaşılan maddi tutara ilişkin değerlendirmede bulundu. Hazırlanan destek paketiyle esnafa, KOBİ'lere ve tüm vatandaşlara kalkan olduklarını aktaran Albayrak, "Salgın sonrası dönemde de güçlü Türkiye'nin güçlü ekonomisini 2023 hedeflerine ulaştırmak için durmaksızın çalışacağız." ifadesini kullandı.

VERİLEN DESTEKLERDE SON DURUM

Albayrak'ın paylaşımında paketin ulaştığı büyüklüğe ilişkin infografik de yer aldı. Buna göre;

- Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi'nin maddi tutarı 252 milyar liraya ulaşırken, bu kapsamda atılan adımların ekonomik büyüklüğü çarpan etkisiyle 600 milyar lirayı aştı.

- Toplam destek tutarının milli gelire oranı yüzde 11 olurken, maddi destek tutarının milli gelire oranı ise yüzde 5 olarak belirlendi.

- Atılan adımlarla 5,5 milyona yakın aileye 1000 liralık nakdi yardım gerçekleştirildi. Yaklaşık 66 milyar lira tutarında prim ve muhtasar gibi ödemeler ötelendi.

- 4 milyona yakın çalışan için firmalara kısa çalışma ödeneği desteği sağlandı. Geliri 5 bin liranın altında olan 6 milyondan fazla vatandaşa 37 milyar lira bireysel ihtiyaç desteği verildi.

- 1,1 milyon esnafa 25 milyar liraya yakın esnaf destek finansmanı ödendi.

- 180 bin 933 işletmeye 145,6 milyar lira işe devam finansmanı sağlandı.

Bakan Albayrak: Koronavirüs salgınında atılan adımların ekonomik etkisi 600 milyar lirayı aştı
Bakan Albayrak: Koronavirüs salgınında atılan adımların ekonomik etkisi 600 milyar lirayı aştı
Salgında atılan adımların etkisi kaç liraya ulaştı? Albayrak tek tek açıkladı

Son Dakika

Ordulu vatandaş, 200 bin dolara satmadığı gizemli taşı Erdoğan'a teslim etmek istiyor Tarihi İpek Yolu üzerinde kurduğu su değirmeninde tahin üretip kilosunu 35 liradan satıyor THY, koronavirüs nedeniyle ilk çeyrekte 2 milyar 23 milyon TL zarar etti ABD'li perakende şirketi Tuesday Morning, koronavirüs nedeniyle iflas erteleme başvurusu yaptı Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren trafik sigortasında zam oranı yarı yarı azaldı Bakan Albayrak'ın dün müjdesini verdiği destek paketinin detayları belli oldu Nissan, Barselona'daki fabrikasını kapatıyor Çay hasadında benzinli çay toplama makinesi yasaklandı Çankaya, Şenkaya ve Bingöl belediyelerine 98 zabıta memuru alınacak Merkez Bankası'nın rezervleri 86,3 milyar dolara geriledi Yükselişe geçen altının gram fiyatı 377,5 liradan işlem görüyor Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, fırsatçılık ve stokçuluğun önüne geçmek için göreve başlıyor Koronavirüs nedeniyle ara verilen Bodrum-Datça feribot seferleri yeniden başladı Güne yükselişle başlayan dolar 6,81'den işlem görüyor Brent petrolün varili 34,12 dolardan işlem görüyor