Bakan Babacan: Henüz Birinci Sınıf Demokrasiye Ulaşamadık - Son Dakika

Bakan Babacan: Henüz Birinci Sınıf Demokrasiye Ulaşamadık

19.01.2012 01:16
Bakan Babacan: Henüz Birinci Sınıf Demokrasiye Ulaşamadık, System.String[]

Başbakan Yardımcısı Babacan "Siyasi reformlar konusunda da henüz arzu ettiğimiz noktada değiliz. Türkiye'de demokrasimizin daha da sıhhatli işlemesine ihtiyacımız var. Henüz birinci sınıf demokrasiye ulaşamadık." dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İş Hayatı Dayanışma Derneği (İŞHAD) tarafından Dedeman Hotel'de düzenlenen "2012 Türkiye ve Dünya Ekonomisi" konulu toplantıya katıldı.

Babacan toplantıda yaptığı konuşmasında, dünyanın ve özellikle Avrupa ekonomisinin önemli dönemeçlerden geçtiğine dikkat çekerek, "İçinde bulunduğumuz coğrafyada ciddi tarihi bir dönüşüm yaşanıyor. Türkiye bir yandan bu küresel krizin, henüz etkisinin geçmediği, fazlar değiştirerek devam eden krizin etkilerinden kendini uzak tutarken, bir yandan da bölgedeki değişim rüzgarına olumlu katkıda bulunuyor" dedi.

"SINIRLARIN ANLAMINI YİTİRDİĞİ BİR BÖLGE HAYAL EDİYORUZ"

Babacan, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki gelişmelerin önemli olduğuna vurgu yaparak, "Gelişmelerin bölge için çok sağlıklı olduğunu düşünüyoruz. İyi işleyen demokratik sistemler kurulursa, reformlar yapılırsa, dışa açık iyi ekonomi politikaları uygulanırsa, bölgenin büyük potansiyeli bulunuyor. Türkiye'nin tam merkezinde olduğu bu bölgede değişim rüzgarı başarıyla sonuçlandığında Türkiye için önemli imkan alanı açılacak. Tüm bu bölgede hatta içinde Balkanlar'ı ve Kafkaslar'ı katarak sınırların anlamını yitirdiği bir bölge hayal ediyoruz" şeklinde konuştu.

"Türkiye'nin ticaret ve yatırım ufkunu genişletmesi gerek" diyen Babacan, "Yumurtaların hepsini aynı sepete koymayacağız. İhracat pazarlarını ve yatırım yaptığımız ülkeleri çeşitlendirmek lazım" dedi.

2012 HEDEFLERİ

Türkiye'nin ihracat ve finansman konusunda Avrupa'ya bağlı olmasına rağmen, bölgedeki sorunlardan ayrışmasında kriz öncesinde yaptıklarının ve kriz sırasında da uyguladıkları farklı politikaların rol oynadığını söyleyen Babacan sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye son 2 yılda 3,5 milyon iş yaratarak, istihdam oluşturan bir büyüme elde etti. Bu büyüme rakamları tamamen özel sektör aktivitesiyle elde edildi. Önümüzdeki dönemde cari açık ve enflasyo Türkiye'nin önemli gündem maddeleri olacak. Enflasyonda geçici sebeplerden kaynaklı bir yükselme ile 2011'i yüzde 10,45 ile bitirdik. Ancak bu yılın ikinci yarısından itibaren düşüşün hızlanacağını bekliyoruz. Olumsuz bazı sürpriz gelişmeler olmadığı takdirde 2012'nin yıl sonu hedefi uyumlu şekilde kapatılacak. Önümüzdeki dönemin diğer gündem maddelerini ise rekabet gücünün artırılması, yatırım ortamının iyileştirilmesi, enerjide dışa bağımlılığın azaltılması ve eğitim. Teşvik politikasında gerçekleştirilecek değişiklikle stratejik sektörlere verilen teşvikleri derinleştirilecek. Bu alanda çalışmalar birkaç haftaya bitirilecek."

"HENÜZ BİRİNCİ SINIF DEMOKRASİYE ULAŞAMADIK"

Türkiye'nin önümüzdeki dönemde uygulayacağı genel politika çerçevesine bakıldığında ekonominin önemli bir başlık olduğunu söyleyen Babacan, "Siyasi reformlar konusunda da henüz arzu ettiğimiz noktada değiliz. Türkiye'de demokrasimizin daha da sıhhatli işlemesine ihtiyacımız var. Henüz birinci sınıf demokrasiye ulaşamadık" dedi. Anayasa çalışmalarını çok önemsediklerini belirten Babacan, referandumda halkın, sadece "o maddeleri değiştirin" demediğini, anayasa konusunda daha iyisini istedikleri mesajını ilettiğini söyledi. Babacan, "Türkiye 'Yapacağımızı yaptık, bu kadarı yeter' dediği anda patinaj yapmaya ve geri geri kaymaya başlar. O hataya da düşmememiz lazım. Durmak bizim için düşmek anlamına gelecektir" diyerek, bunun ekonomi, siyaset, yargı gibi tüm alanlar için geçerli olduğunu belirtti. Toplantı sonunda İŞHAD tarafından Babacan'a teşikkür plaketi verildi.

Bakan Babacan: Henüz Birinci Sınıf Demokrasiye Ulaşamadık
Bakan Babacan: Henüz Birinci Sınıf Demokrasiye Ulaşamadık
Bakan Babacan: Henüz Birinci Sınıf Demokrasiye Ulaşamadık

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Bakan Babacan: Henüz Birinci Sınıf Demokrasiye Ulaşamadık - Son Dakika


Son Dakika

Koronavirüsü hafif geçirenler dikkat! Hastalığın bıraktığı hasar sanılandan daha büyük Korona tedavisinde çığır açacak araştırma! Herkesin evinde olan Aspirin virüsün düşmanıymış Hagi mi, Alex mi? Fenerbahçe efsanesi Emre Belözoğlu, klişe soruda herkesi ters köşeye yatırdı Polis memuru, komşusunu 5 kurşunla öldürdü Akılalmaz olay! Horoz dövüşü baskınına giden polis, horoz tarafından öldürüldü Kaza yapan sürücüden hız sorusuna pişkin yanıt: 500 kilometre hızla geliyordum Erdoğan'dan Bahçeli'nin başlattığı askıda ekmek kampanyasına ilginç yorum: Ya böyle bir şey var mı Türkiye'de Merkez Bankası Başkanı, "Dolardaki yükselişi öngörebiliyor muydunuz?" sorusuna böyle yanıt verdi