Bakan Çağlayan, Japonya Dışişleri Bakanı Gemba ile Bir Araya Geldi - Son Dakika

Bakan Çağlayan, Japonya Dışişleri Bakanı Gemba ile Bir Araya Geldi

06.01.2012 12:06
Bakan Çağlayan, Japonya Dışişleri Bakanı Gemba ile Bir Araya Geldi, System.String[]

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin dünyanın çok önemli bir sermaye yatırım merkezi haline geldiğini anlatarak, "Japonya dünyada büyük yatırımcı.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin dünyanın çok önemli bir sermaye yatırım merkezi haline geldiğini anlatarak, "Japonya dünyada büyük yatırımcı. Maalesef Japon firmaları Türkiye'ye karşı biraz cimri davranıyor" dedi.

Japonya Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ı ziyaret etti. Uğur Ercan Toplantı Salonu'ndaki görüşme öncesi kısa bir basın açıklaması yapan bakanlar, iki ülke ilişkilerinin güçleneceği vurgusunu yaptı. Toplantıda konuşan Bakan Çağlayan, Dışişleri Bakanı Gemba'nın yaptığı ziyaretin siyasi ve ekonomik ilişkilerin güçlenmesine katkı sağlayacağını söyledi. Çağlayan, Türkiye ile Japonya arasındaki dostluğun 1890'lı yıllara dayandığını ifade ederek, "1890 yılında başlayan ilişkiler

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun ardından 1923 yılında ticari işlerle başladı. Türkiye 1923 yılında Japonya'dan 1 milyon porselen, cam, eşya, pamuklu eşya ithal etti. Ayrıca Japonya ile 4.5 milyara yakın ticaret hacmimiz var. İki ülke arasında karşılıklı ziyaretler ticareti artıracaktır" dedi.

Çağlayan, Japonya'nın dünyada büyük yatırımcı olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Maalesef Japon firmaları Türkiye'ye karşı biraz cimri davranıyor. Türkiye dünyanın çok önemli sermaye yatırım merkezi haline gelmiştir. Japon-Türk müteahhitlik firmaları dünyanın çok yerinde yatırım yapıyor. Geçen yıl Tokyo'ya yaptığım ziyarette ekonomik ilişkilerde çerçeve zaptı anlaşması önermiştim. Nisan ayında yapılan ziyarette bu zaptı birlikte imzalayacağız. Dışişleri Bakanı Gemba'nın ülkemize yaptığı ziyareti çok önemsiyoruz. Bu ziyaret ikili ticari ekonomik ilişkilerimize bir ivme katacaktır.

Japon firmalarının Türkiye'ye yaptığı ziyaret bizim için çok önemlidir. Mesela Honda Cıvıc markası bir ürününü Gebze'de kuracak. Buradan ise Avrupa'ya ithal etmesi bizim için önemlidir. Toyoto Carolla'nın 2013 yılında ilk neslini Türkiye'de yapması bizim için önemlidir."

Japonya Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba ise, konuşmasında Türkiye ile Japonya arasında hiçbir problemin olmadığına dikkat çekerek, yapılan ziyaretin iki ülkenin ilişkilerini daha da güçlendireceğini belirtti. Ziyaretinin iki ana konusu olduğunu söyleyen Gemba, "Birinci olarak iki ülkenin dış politika alanında ilişkileri daha da geliştirmek. İkinci amacım ise Türkiye ile ekonomik anlamda ilişkileri güçlendirmek" dedi. - ANKARA

Bakan Çağlayan, Japonya Dışişleri Bakanı Gemba ile Bir Araya Geldi

- Kaynak: İHA

Son Dakika Politika Bakan Çağlayan, Japonya Dışişleri Bakanı Gemba ile Bir Araya Geldi - Son Dakika


Son Dakika

Portekizli eski futbolcu Raul Meireles: Fenerbahçe'deyken tutkumu kaybettim Oltasına takılan 27,5 kilo ağırlığındaki sazanı suya bırakıp gönülleri fethetti Vatandaşa ucuza satmak yerine depoda bekletilen bir ton balık çürüdü Alkollüyken zincirleme trafik kazasına karışan Ahmet Kural'a hapis istemiyle dava açıldı Milyonları ilgilendiren borç yapılandırmasında son başvuru tarihi 31 Aralık Merkez Bankası'nın resmi rezervleri yüzde 4,9 azaldı Muhtar olduğuna kimseyi inandıramayan genç, kimliğini göstermek zorunda kalıyor Arkadaşından aldığı hatalı basım 100 TL'yi 70 bin TL'ye satıyor