Son Dakika Haberleri: Bakan Çavuşoğlu, İdlib Mutabakatının Detaylarını Anlattı: İlave Asker Takviyesi Yapacağız

Bakan Çavuşoğlu, İdlib Mutabakatının Detaylarını Anlattı: İlave Asker Takviyesi Yapacağız

28 gün önce

Rusya ile varılan İdlib mutabakatıyla ilgili açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Rusya ve Türkiye bu bölgede müşterek devriye gezecek. Bunun için ilave asker takviyesi de yapmamız lazım" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ile görüşmesi sonrası ortak basın toplantısı yaptı.Toplantıda Çavuşoğlu Rusya ile varılan İdlib mutabakatıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

"İDLİB'İN SINIRLARI KORUNACAK"

Çavuşoğlu, "Mutabakat zaptına göre şu anda bulunan İdlib'in sınırları korunacak. Buralar ağır silahlardan arındırılacak. 15 Ekim itibarıyla ağır silahlar silahtan arındırılmış bölgeden çekilecek. Saldırı olmaması ve rejimin İdlib'e girmemesi için Rusya tedbir alacak" dedi.

Çavuşoğlu'nun açıklamasından satırbaşları;

"Astana anlaşmasıyla 4 tane gerilimi azaltıcı bölge tespit edilmişti. Maalesef diğer bölgeler gitti. Bir tek İdlib kaldı. Göçmenlerin ya da yerinden edilmiş insanların bu bölgeyi terk etmelerini engellemek için bir çözüm bulmamız lazımdı.

"BÖLGE AĞIR SİLAHLARDAN ARINDIRILACAK"

İkili düzeyde hem İran hem Rusya'yla, hem de üçlü düzeyde çok çaba sarf ettik. Dün bir çözüm bulduk. İdlib'in statüsünde bir değişiklik olmayacak. Tüm insanlar yerinde kalacak. Rejimin buraya girmemesi için gerekli tedbirleri Rusya alacak. İdlib'de 15-20 kilometre derinliğinde bölgeler, ağır silahlardan arındırılmış bölge olacak. Burada muhalefet kalacak, terörist gruplar çıkartılacak.

"İLAVE ASKER TAKVİYESİ YAPMAMIZ LAZIM"

Tank gibi, roketatar gibi silahlar çıkartılacak. Rusya ve Türkiye bu bölgede müşterek devriye gezecek. Bunun için ilave asker takviyesi de yapmamız lazım. 12 gözlem noktamız da kalacak. Bu bölge radikallerden temizlenecek, halk ve ılımlı muhalefet yerinde kalacak. Bunun için bir zapt imzaladık. Burada herhangi bir tereddüt yoktur. Bunun için birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

"TİCARET İÇİN OTOYOLLAR TRAFİĞE AÇILACAK"

15 Ekim'de ağır silahlar çekilecek. Bu yıl sonuna kadar ticaret için önemli olan M4 ve M5 otoyolları trafiğe açılacak. Bu tüm Suriye halkı için önemlidir. Bu siyasi çözüm için çok önemlidir. Anayasa komisyonunu rejim ve muhalefet birlikte oluşturuyor."
Tacizle Suçlanan Arda Turan: Berkay ve Eşine Türkiye Cumhuriyeti'nde Görülmemiş Büyüklükte Dava Açacağım Ahmet Hakan "Kaynağımı Sormayın" Deyip Duyurdu: ABD, Hakan Atilla'yı Gönderecek

Ölmeden Önce Verdiği İsim, Katili Ortaya Çıkardı