Son Dakika Haberleri: Bakan Egemen Bağış Davos'tan Döndü...

Bakan Egemen Bağış Davos'tan Döndü...

8 yıl önce

*avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış.

Bakan Egemen Bağış Davos'tan Döndü..., System.String[]

Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'na katılan Avrupa Birliği(AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye ile ilgili çok farklı bir hava gözlemlediğini belirterek, 'Dünyanın dört bir yanında gelen entelektüeller, iş adamları, liderler Türkiye'nin özellikle son yıllarda hem ekonomik hem de uluslar arası ilişkilerde elde ettiği başarıları konuşuyorlardı" dedi.


Türk Hava Yolları'na ait bir uçakla eşi ile birlikte Zürih'ten İstanbul'a gelen AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu yıllık toplantısı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.


Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'nda Türkiye ile ilgili çok farklı bir havanın olduğunu gözlemlediğini belirten Bağış, 'Dünyanın dört bir yanında gelen entelektüeller, iş adamları, liderler Türkiye'nin özellikle son yıllarda hem ekonomik hem de uluslar arası ilişkilerde elde ettiği başarıları konuşuyorlardı. Her şeyden önemlisi ülkemizin içerisinde şeffaflaşma ve demokratikleşme yolunda atılan adımlar dünyanın ilgisini çekmiş. Bu kalkınmanın ve gelişmenin gerçek mimarı olan Sayın Başbakanımız hakkında çok teveccüh cümleleri duyduk. Davos, gerçekten Recep Tayyip Erdoğan formülünü anlamaya çalışan bir küresel entelektüel toplantı haline gelmiştir.


"AZERBAYCAN VARLIĞINI HİSSETTİRDİ"


Dünya Ekonomik Formu'yla ilgili diğer izlenimleri de aktaran Bağış, 'Ülkemiz gibi dikkat çeken diğer ülkeler arasında Çin ve Brezilya gibi ülkeler de vardı. Azerbaycan bu sene Dünya Ekonomik Formunda varlığını çok net bir şekilde hissettirdi. Sayın Cumhurbaşkanı Aliyev'in bizzat varlığı ve orada düzenledikleri birkaç farklı etkinlik Azerbaycan'ın da dünya kamuoyu tarafından tanınmasını sağladı" diye konuştu.


İstanbul'DAKİ TOPLANTIYA HAZIRLANIYORLAR


Haziran ayında İstanbul'da düzenlenecek Dünya Ekonomik Formu'yla ilgili olarak birkaç hazırlık toplantısına da katıldığını söyleyen Egemen Bağış konuşmasında şunları söyledi:


'Orada görüştüğümüz birçok kişi haziran ayının başında İstanbul'da toplanılacak olan Dünya Ekonomik Formunda büyük bir heyecan duyduklarını söylediler. İlk defa doğuyla batı kuzeyle güney İstanbul'da bir araya gelecekler. Dünya Ekonomik Formu ilk defa Davos dışında bu kadar geniş kapsamlı toplantı olarak İstanbul'da düzenliyor olacak. Sadece İstanbul'daki toplantıyla ilgili benim katıldığım 4 ayrı hazırlık toplantısı yapıldı. Bu toplantı çok önemseniyor"


"DİKLENMEDEN DİM DİK DURACAĞIZ"


Fransa'da kabul edilen sözde ermeni soy kırımını inkar yasa tasarısıyla ilgili konuşan AB Bakan Bağış, ? Herkes kendi inançlarını ifade edebilmelidir. Dünyanın her yerinde ifade özgürlüğü konusunda adımlar atılırken, demokrasinin beşiği olduğunu sanan Fransa gibi İsviçre gibi ülkelerde ifade özgürlüğünü kısıtlamaya çalışmak sadece kağıt üzerindeki bir takım kurallardan öteye gidemez. Bu konudaki hasiyetimizi vurgulamaya devam edeceğiz. Biz sayın Başbakanının verdiği talimatla diklenmeden dik duracağız. Temsil ettiğimiz Türk milletini ve Türkiye Cumhuriyeti'nin değerlerine her zaman dimdik ayakta tutma konusunda arzumuzu ortaya koyacağız" dedi.


"BU YASA FRANSA'DAKİ SEÇİM KAMPANYASI "


Bir basın mensubunun 'Toplantıda diğer ülkelerin temsilcileri ile bu yasa tasarısı ile ilgili görüşme şansınız oldu mu?" sorusu üzerine Bağış şunları söyledi:


'Fransa'da yaşanan süreci anlattığınız zaman herkes Türkiye'nin haklı olduğunu anlıyor. Herkes Türkiye'nin bu konudaki hasiyetini anlıyor. ve aslında işin Türkiye ya da Ermenistan'la yada tarihi konularla alakalı olmadığını tam aksine Fransa'da mayıs ayında gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik bir kampanya istismarı olduğunu herkes kabul ediyor. Bende diyorum ki mayısa kadar sabırlı olursak mayısta zaten bu kilidi Fransa halkı çözecektir. Ama bu arada da Fransız senatosunda akıl sahibi insanların imza toplamaya başlaması da bizi sevindiriyor. Ümit ediyorum ki en kısa zamanda 60 imzayı bulurlar. Fransız anayasa mahkemesi de yasayı iptal eder"

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 04:55 Kaynak: DHA"Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy verirsiniz?" anketinde Erdoğan ipi göğüsledi
Tartıştığı eski sevgilisini ve arkadaşını öldüren zanlının söylediği kan dondurucu ifadeler ortaya çıktı Yaşlı adam, kız çocuğuna istismarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alındı