Bakan Ergün: Uluslararası Şirketler Merkezlerini İstanbul'a Taşımaya Başladı - Son Dakika

Bakan Ergün: Uluslararası Şirketler Merkezlerini İstanbul'a Taşımaya Başladı

18.01.2012 15:18
Bakan Ergün: Uluslararası Şirketler Merkezlerini İstanbul'a Taşımaya Başladı, System.String[]

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Uluslararası şirketlerin Türkiye'nin konumu ve insan kaynağına gıpta ile baktığını belirtti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Uluslararası şirketlerin Türkiye'nin konumu ve insan kaynağına gıpta ile baktığını belirtti. Ergün, "Gelinen aşamada pek çok şirket, ülkeye yatırım yapmayı temenni ediyor. Bu sebeple kimi şirketler başka şehirlerde bulunan merkezlerini İstanbul'a taşımaya başladı." dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ) tarafından tertip edilen Girişimcilik Konferansı ile İktisadi Araştırmalar Vakfı (İAV) Ünal Aysal Tez Değerlendirme Yarışması Ödül Töreni'ne katıldı. Burada öğretim üyelerine ve öğrencilere hitap eden Ergün, Türkiye'de tabii bilimler kadar sosyal bilimlere de eğilinmesini önerdi.

Bilgi toplumu ile insan kaynağının yani girişimcinin öneminin arttığını dile getiren Ergün, daha evvel büyük fabrikalarda yapılan üretimin, artık daha ufak ve yatay örgütlenmelere kaydığını anlattı. Artık daha ufak, esnek ve etkin firmalara ihtiyaç duyulduğuna işaret etti.

Türkiye'nin, genç nüfusunun önemli bir nimet olduğunu belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, "Bu nimet iyi değerlendirilmediği takdirde, büyük külfetler haline gelebilir. Onun için gençlerin her anlamda donanımlı olması, kendini yenilemesi gerekiyor." uyarılarında bulundu.

Nihat Ergün "Bireylerin genleri değişebilir fakat toplumların genleri benzerdir. Bakın, ABD'nin sosyal, ekonomik ve siyasi ortamı o toplumun Steve Jobs veya Bill Gates gibi adamlar çıkarmasına imkan tanımıştır. Bu yüzden biz de insanımıza benzer şartları mümkün kılmalı, gücümüzü açığa çıkarmalıyız. Önemli olan altyapıdır. Onun için kendi toplumumuzun gücünü açığa çıkaracak altyapıyı oluşturmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Bakan Ergün, girişimciliği hem ekonomik hem de sosyal ve kültürel bir sorun olarak telakki etmek gerektiğini vurguladı. Türkiye'nin yabancı şirketlerden büyük ilgi gördüğünün altını çizen Ergün, şunları kaydetti:

"Bakanlığımıza herhangi bir yabancı ülkeden veya yabancı bir şirketten ne zaman bir temsilci gelse şunu açıkça ifade ediyor ki; 'Türkiye'nin konumu, tarihi, kültürü, genç ve dinamik nüfusunun kendisine sunduğu büyük fırsatlar var.' Hakikaten Türkiye'ye ve değerlerine yatırım yapmayı temenni ediyorlar. O sebeple de kimi şirketler başka şehirlerde bulunan merkezlerini İstanbul'a taşımaya başladılar. Londra'dan İstanbul'a merkezini taşıyan bir şirket 'Niye buraya taşıdınız?' diye sorduğumuzda şu cevabı verebiliyor; 'Londra geçmişin merkeziydi İstanbul geleceğin merkezidir.' 'Geleceğimiz için şirketimizin merkezini İstanbul'a taşıdık.' diyen uluslararası firmalar ortaya çıkmaya başladı. Bu Türkiye'nin potansiyelini ortaya koyması adına son derece önemli."

GÜÇLÜ DÖVİZ REZERVİ TÜRKİYE'Yİ EKONOMİK OPERASYONLARDAN KORUYOR

Girişimcilik Konferansı'nda Türkiye ekonomisini değerlendiren Ergün, Merkez Bankası döviz rezervlerinin de 100 milyar dolara yaklaştığını aktardı. Ergün, sözlerine şöyle devam etti:

'Bugün ülkeler sadece siyasi ve askeri operasyonlarla karşı karşıya kalmıyor. Zaman zaman ekonomik operasyonlarla da karşı karşıya kalıyor. Döviz rezervlerimizin güçlü olması bu ekonomik operasyonları engelleyen en önemli unsurlardan bir tanesidir. Bu anlamda Merkez Bankası rezervleri bir cephanedir. 1-2 milyar dolarlık bir operasyon eskiden piyasayı allak bullak ederdi. Ama bugün birisi size operasyon yapmak isterse 10 milyar doları, 20 milyar doları, 50 milyar doları, 100 milyar doları kendisi kaybetmeyi göze almalı. Türkiye bu dönemde Merkez Bankası döviz rezervlerini de güçlendirerek önemli bir altyapı girişimciler için de bir güvence oluşturmuş oldu. Bunlar özel sektörümüz için teminat haline geldi."

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, artık özel sektörün kendi teminatlarıyla artık borç alabildiğine, bunun güvenden kaynaklandığını, girişimciler bu zemini gördükleri için daha çok yatırım yaptıklarına temas etti.

Nihat Ergün, 2003-2010 arasında krize rağmen yüzde 5 ortalama bir büyüdüğünden, bu büyümenin özel sektör yatırımlarıyla ortaya çıktığından söz etti. Ergün, 2002'de 43 milyar lira olan özel sektör yatırımlarının 2010'da 164 milyar lira seviyesine geldiğini, 2002'de sadece 31 bin iş yeri açılırken, 2010'da bu rakamın 52 bin olduğunu, 2011'in 9 ayında ise 42 bin yeni iş yeri açıldığını bildirdi.

Bakan Ergün: Uluslararası Şirketler Merkezlerini İstanbul'a Taşımaya Başladı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Bakan Ergün: Uluslararası Şirketler Merkezlerini İstanbul'a Taşımaya Başladı - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan salgının seyriyle ilgili korkutan sözler: Birinci dalga bitmedi, 3. ve 4. artış dönemleri gelecek Fatih Terim'den yönetime olay sözler: İçerdekilerin arkamdan planlarını bilmiyor değilim Ermenistan, Azerbaycan ordusuna karşı çocuk askerleri kullanıyor Şişli'de rezidansta 3 kişinin yaralandığı olayda gerçek farklı çıktı: Tabancasını temizlerken yaralanmışlar İstanbul'da lüks villada cinayet! Arkadaşının dikkati, gerçeği ortaya çıkardı 17 yaşındaki genç, dut ağacına bağladığı iple kendini astı Geçtiğimiz günlerde evinde yangın çıkan Eser Yenenler, şimdi de koronavirüse yakalandı Bakan Koca, koronavirüs en çok bulaştığı ortamı ilk kez açıkladı: Evde bulaş oranı daha yüksek