Bakan Günay: Fransız Tatil Köyü İlana Çıkacak - Son Dakika

Bakan Günay: Fransız Tatil Köyü İlana Çıkacak

04.07.2012 18:01
Bakan Günay: Fransız Tatil Köyü İlana Çıkacak, System.String[]

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Fransız Tatil Köyü olarak ün kazanan ve yıllarca atıl vaziyette kalan Foça'daki turistik mekanı gezdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Fransız Tatil Köyü olarak ün kazanan ve yıllarca atıl vaziyette kalan Foça'daki turistik mekanı gezdi. Tesisin yeniden turizme hizmet için ilana çıkacaklarını, yerli ve yabancı yatırımcıya kiralama yöntemine gideceklerini söyleyen Günay, "İnşallah buranın değerini bilen bir yatırımcı çıkar da biz de Foça'nın Türkiye turizminde tekrar parlayan bir yıldız olması konusunda iyi bir adım atmış oluruz." dedi.

Bakan Günay, 1967 yılında İzmir'in Foça ilçesinde Club Med tarafından kurulan ve halk arasında 'çıplaklar kampı' olarak adlandırılan 'Fransız Tatil Köyü'nde incelemelerde bulundu. Günay, 60'lı yıllarda turizm Türkiye'de birkaç noktada telaffuz edilirken, Foça'nın dünyada turizm merkezi olarak bilinen bir yer olduğunu ifade etti. Bakan Günay, şöyle dedi:

"Özelleştirme sürecinde 2000'li yıllarda maalesef Club Med, özelleştirilemediği gibi metruk kaldı. Neredeyse Türkiye'nin sosyal yapısına ve ekonomisine bir katkı sağlayamadı. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde tatil köyünün bize devredilmesi ve tahsis edilmesi için birkaç girişim yapmıştım. Özelleştirme İdaresi bizim talebimizi bir sonuca vardırmadı. Maliye Bakanlığı, bu tatil köyünün Hazine üzerindeki kısmını biz Turizm Bakanlığı'na devretti. Biz bu yaz ilan sürecine tatil köyünü katmayı hedefledik. Arazi üzerinde, burada gördüğüm üzere aynı kapsamda değerlendirilmesi gereken bir orman arazisi var, ormandan tahsisini alarak, beraberce ikisinin tahsis paketini almamız gerekecek. Önceki yıllarda başlamış bir konsepti var. Bu konsepti bozmadan, yüksek yapılaşma yapmadan mevcut konsepti devam ettirmek kararındayız. Yapacağımız proje bu yönde devam edecektir. Ağaç dokusu muhafaza edilecek, hatta daha fazla ağaçlandırma yapılacak. Orman arazisini de katınca 280 bin metrekare bir alan ortaya çıkacak, kapasite de artacaktır. 800-1000 yatak kapasitesi ile hizmet verecektir. İçinde tenis kortları, yeni yeme içme mekanları ile eğlence mekanları ortaya çıkacaktır. İnşallah İzmir'in kuzeyinde yeşille barışık, doğayla barışık bir tatil köyünü ayağa kaldırmayı başarırız. İlana çıkacağız, inşallah buranın değerini bilen bir yatırımcı çıkar da biz de Foça'nın Türkiye turizminde tekrar parlayan bir yıldız olması konusunda iyi bir adım atmış oluruz."

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın inceleme gezisine; İzmir Valisi Cahit Kıraç, CHP'li Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler ve AK Parti Foça İlçe Başkanı Kadir Özgirgin eşlik etti.

Bakan Günay: Fransız Tatil Köyü İlana Çıkacak
Bakan Günay: Fransız Tatil Köyü İlana Çıkacak
Bakan Günay: Fransız Tatil Köyü İlana Çıkacak
Bakan Günay: Fransız Tatil Köyü İlana Çıkacak

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Bakan Günay: Fransız Tatil Köyü İlana Çıkacak - Son Dakika


Son Dakika

04:16 "Kalabalık yapmayalım" diyen doktoru tekme tokat dövdü! Korku dolu anlar kamerada İstanbul'da insan silüetinde bulut oluştu, herkes Nikola Tesla'ya benzetti 00:43 İstanbul'da insan silüetinde bulut oluştu, herkes Nikola Tesla'ya benzetti Burcu Özberk'in Aşk Mantık İntikam setinden paylaştığı göğüs dekolteli video olay oldu 00:15 Burcu Özberk'in Aşk Mantık İntikam setinden paylaştığı göğüs dekolteli video olay oldu
Ünlü oyuncu Aslı Bekiroğlu'nun imaj değişikliği sevenlerini ikiye böldü: Çok canım yandı ama ben sevdim 23:23 Ünlü oyuncu Aslı Bekiroğlu'nun imaj değişikliği sevenlerini ikiye böldü: Çok canım yandı ama ben sevdim Rıdvan Dilmen maaşıyla ilgili iddialara canlı yayında yanıt verdi: TRT'den 1 TL para almadım 22:03 Rıdvan Dilmen maaşıyla ilgili iddialara canlı yayında yanıt verdi: TRT'den 1 TL para almadım İBB tesislerinde 27 yıl sonra ilk kez alkol satışı yapılması tepki çekti 19:49 İBB tesislerinde 27 yıl sonra ilk kez alkol satışı yapılması tepki çekti
MetroPOLL'ün liderler anketine Mansur Yavaş damgası! 5.4 puanla zirvede yer aldı 17:59 MetroPOLL'ün liderler anketine Mansur Yavaş damgası! 5.4 puanla zirvede yer aldı Eski Survivor yarışmacısı Öykü Çelik annesiyle fotoğrafını paylaştı, herkes ablası zannetti 16:06 Eski Survivor yarışmacısı Öykü Çelik annesiyle fotoğrafını paylaştı, herkes ablası zannetti
Advertisement