Bakan Günay, 'roma Döneminde Ankyra' Kitabının Tanıtımına Katıldı - Son Dakika

Bakan Günay, 'roma Döneminde Ankyra' Kitabının Tanıtımına Katıldı

12.01.2012 01:51
Bakan Günay, 'roma Döneminde Ankyra' Kitabının Tanıtımına Katıldı, System.String[]

Anadolu Kültür Akademisi'nin (AKA) katkıları ile çıkan 'Roma Döneminde Ankyra' kitabı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın katılımıyla tanıtıldı.

Anadolu Kültür Akademisi'nin (AKA) katkıları ile çıkan 'Roma Döneminde Ankyra' kitabı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın katılımıyla tanıtıldı. Bakan Günay, eski Anadolu ile ilgili eserlerin ortaya çıkmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kitabın yazarlarına teşekkür etti. Bakan Günay, AKA ve Yapı Kredi Yayınları'nın katkılarıyla çıkan Türkçe 'Roma Döneminde Ankyra' ve İngilizce 'Roman Ancyra' kitabının tanıtımında yer aldı. Ankara Ulus Çengelhan'daki Rahmi M. Koç Müzesi'nde gerçekleşen toplantıda bir konuşma yapan Günay, kitabın çıkmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Eski Anadolu eserlerinin ortayla çıkartılmasından duyduğu memnuniyeti belirten Günay, bu eserlere sahip olan nadir insanlardan olduğunu kaydederek, bunun bahtiyarlığını ve mutluluğunu yaşadığını söyledi.

"HAMAMÖNÜ VE ULUCANLAR CEZAEVİ 30 BİN METRE KARELİK KÜLTÜR MERKEZİ OLACAK" Özellikle Ankara'da ortaya çıkartılan tarihe dikkat çeken Günay, "Agust tapınağı yıkılma tehlikesi geçiriyordu. Şimdi restorasyon çalışmaları ile. Agust tapınağının yazıtının bir örneği Roma'da var, bir örneği de bizde. Gerçekten son derece önemli eserler bunlar. Roma tiyatrosunu da yine ayağa kaldırıyoruz, Büyükşehir'in çalışmalarıyla. Benim hayalim bu yaz bitirmek ama en geç gelecek yıl sonu bir kültür etkinliği sergileyeceğiz. Hamamönü'nde de biliyorsunuz çok önemli çalışmalar oldu. Hamamönü birinci etap tamamlandı, ikinci etaba geçildi. Altındağ'da tarihi Ankara Selçuklu şehiri ortaya çıkıyor. Yine Ulucanlar Cezaevi'nin birinci etap çalışmaları tamamlandı. Müze, sergi salonları ve konferans salonları olarak. Şimdi ikinci etap çalışmalarını yapıyoruz. Böylelikle Hamamönü ve Ulucanlar Cezaevi 30 bin metrekare alanlık bir kültür merkezi olacak."

"Ankara'YA 'TÜRKİYE UYGARLIKLAR MÜZESİ' HAYALİM GERÇEK OLACAK" Ankara Büyükşehir Belediyesi ile uyumlu bir şekilde çalışıklarını ve Ankara'da bir Türkiye Uygarlıklar Müzesi yapılması noktasında hayalinin olduğunu aktaran Günay, "Bunun yeri konusunda belediye ile müzakerelerimiz vardı. Olumlu bir noktaya geldik. AKM sahası diyebildiğimiz hipodrom alanında bir büyük müze, Türkiye'nin 92. yılında bitmese bile toprak üzerinde görülebilecek. Protokolü hazırladık, önümüzdeki günlerde Büyükşehir ile imzalayacağız. Daha sonra bu projeyi büyükşehir yapacak" diye konuştu. AKA Başkanı Turgut Tokuş, Günay'a, tanıtımı yapılan kitabın kapağını betimleyen bir plaket takdim etti. Bakan Günay da eserin yazarları Prof. Dr. Musa Kadıoğlu, Prof. Dr. Kutalmış Görkay ve Prof. Dr. Stephen Mıtchell'e teşekkür ederek plaket verdi. Toplantı, kokteylin ardından sona erdi.

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Bakan Günay, 'roma Döneminde Ankyra' Kitabının Tanıtımına Katıldı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Emekli Yunan Amiral Andoniadis, Atina'nın tezlerini çürüttü: Oruç Reis herhangi bir ihlalde bulunmadı Son Dakika: Başakşehir, deplasmanda Leipzig'e 2-0 yenildi Ermenistan'dan bir PKK taktiği daha! Sınır bölgesine Rus bayrakları diktiler Bilim insanları, kafatasında yeni bir organ bulduklarını açıkladı Khabib Nurmagomedov, Mayweather dövüşmesi için teklif edilen 790 milyon lirayı reddetti İstanbul'da trafik denetimlerinde "uyuşturucu kiti" kullanılmaya başlandı Ozan Tufan'ın Pelkas'la ilgili gafı sonrası F.Bahçe'nin yaptığı paylaşım büyük ses getirdi Çoklu organ yetmezliğinden dolayı ölüm döşeğindeki Hakan Taşıyan'ın son hali sevenlerini kahretti