Bakan Kılıç, Tff Başkan Adayı İçin: 'Kulüplerin İttifakı Devam Etmeli' - Son Dakika

Bakan Kılıç, Tff Başkan Adayı İçin: 'Kulüplerin İttifakı Devam Etmeli'

18.02.2012 13:34
Bakan Kılıç, Tff Başkan Adayı İçin: 'Kulüplerin İttifakı Devam Etmeli', System.String[]

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, UEFA 1'inci Asbaşkanı Şenes Erzik'in Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) başkanlığına aday olmayacağını açıklaması üzerine, yeni adayı kulüplerin belirleyeceğini söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, UEFA 1'inci Asbaşkanı Şenes Erzik'in Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) başkanlığına aday olmayacağını açıklaması üzerine, yeni adayı kulüplerin belirleyeceğini söyledi. Şenes Erzik isminin belirlenmesi sürecindeki kulüpler arası ittifakın yeni bir isim için de devam etmesini isteyen Kılıç, "Şenes Erzik'in üzerinde sağlanan ittifak yeni bir isim üzerinde tesis edilebilirse, bu işbirliğinden, bu uzlaşı arayışından Türk futbolu karlı çıkacaktır" dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Konya'da 100'üncü Yıl Spor Salonu'nda gerçekleşen 'Yıldız Halter Türkiye Şampiyonası' ödül törenine katıldı. Dereceye giren sporculara ödüllerini veren Bakan Kılıç, halter branşının Türkiye'nin göğsünü kabartan bir dal olduğunu söyledi.

'İTTİFAK DEVAM ETMELİ'

Gazetecilerin 'Şenes Erzik, aday olmayacağını açıkladı. Sizin atacağınız adım var mı? Önümüzdeki günlerde TFF'de bizi neler bekliyor?' sorusu üzerine Bakan Kılıç, Şenes Erzik isminin belirlenmesi sürecindeki kulüpler arası ittifakın yeni bir isim içinde devam etmesini istediğini söyledi. İttifakın devam ettiği sürece Türk futbolundaki tüm sorunların aşılabileceğini vurgulayan Bakan Kılıç, şunları söyledi:

"Kaldı ki, sadece Spor Toto Süper Lig'de temsil edilen 18 kulübün değil, Banka Asya Lig'i, ikinci ve üçüncü lig takımlarında da aynı şekilde iradelerine görüş ve önerilerine değer verilmektir. Dolayısıyla, bu zeminde hareket edildiği takdirde, TFF seçimine yönelik olarak aday belirleme sürecinde, kulüpler ortaklaşa bir aday çıkartacaklardır diye düşünüyorum. Eğer bu adayı ortaklaşa belirleyebilirlerse, burada kazanan Türk futbolu olacaktır. Eğer polimikler geride bırakılabilirse, Şenes Erzik üzerinde sağlanan ittifak yeni bir isim üzerinde tesis edilebilirse, bu işbirliğinden, bu uzlaşı arayışından Türk futbolu karlı çıkacaktır. Futboldaki kaotik görüntünün son bulmasını bu ittifak sağlayacaktır. Dolayısıyla biz hükümet olarak futbolun özerk yapısına, müdahale etmeyi, şu ana kadar düşünmedik. Bundan sonrada düşünmeyeceğiz."

"TFF BAŞKANI, HERHANGİ BİR KULÜBÜN ADAMI OLMAMALIDIR"

Bakan Kılıç, kulüplerin birlikte alacakları kararlar doğrultusunda Türk futbolundaki sorunların çözümüne bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da katkı sağlama arzularını sürdüreceklerini söyledi. Bakan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: "O nedenle, çağrımız bellidir ve nettir. TFF başkanı olacak kişi, herhangi bir kulübün adamı olmamalıdır. Herkesin adamı olmalıdır. Hukukun adamı olmalıdır. Evrensel kuralların adamı olmalıdır.Türk futboluna istikrar sağlamak ve sorunlara kalıcı çözümler üretmek iradesine ve dirayetine sahip olmalıdır. Bu yapıdaki bir isim üzerine kulüpler ittifak sağladığı takdirde, Türk futbolunun, önüde, yoluda açılacaktır."

"TFF BAŞKANI BULMAK BENİM GÖREVİM DEĞİL"

Bakan Kılıç, 'Ortak isim bulunmazsa süreç nasıl işler?' sorusuna üzerine de şunları söyledi:

"Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin başkan bulmak gibi görevi yok. Futbolun özerk yapısı, bu yönde bir görevi siyasetin üzerinde bırakmıyor. Dolayısıyla Futbol federasyonuna başkan bulmak görevi, benim ya da hükümetimizin görevi değil. Futbol federasyonuna başkan bulma görevi, kulüplerin ortaklaşa çabasının neticesi olarak ortaya çıkacaktır. Bu yönden bakıldığında, biz süreci kolaylaştırıcı adımları destek vermekle mükellefiz. Onun dışında başkan bulmak gibi görevmizi yok. Kulüp başkanları elbetteki, biraraya gelirler, otururlar konuşurlar, tartışırlar. Uzun toplantılar yaparlar. Nihayetinde bir isim üzerinde uzlaşarak, genel kurulu gerçekleştirirler."

MKY,HD(İA/AAA) - Konya

Bakan Kılıç, Tff Başkan Adayı İçin: 'Kulüplerin İttifakı Devam Etmeli'
Bakan Kılıç, Tff Başkan Adayı İçin: 'Kulüplerin İttifakı Devam Etmeli'
Bakan Kılıç, Tff Başkan Adayı İçin: 'Kulüplerin İttifakı Devam Etmeli'
Bakan Kılıç, Tff Başkan Adayı İçin: 'Kulüplerin İttifakı Devam Etmeli'
Bakan Kılıç, Tff Başkan Adayı İçin: 'Kulüplerin İttifakı Devam Etmeli'

- Kaynak: DHA

Son Dakika Spor Bakan Kılıç, Tff Başkan Adayı İçin: 'Kulüplerin İttifakı Devam Etmeli' - Son Dakika Spor

YORUMLAR

Son Dakika

Salgın nedeniyle Sakarya'daki tüm hastanelerde acil olmayan ameliyatlar durduruldu Fenerbahçe Başkanı Ali Koç: Yaz aylarında Volkan - Emre karması ile Alex karması maçı yapabiliriz AK Parti Kastamonu eski İl Başkanı Uluay'ın engelli kızı, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor "Türk ürünlerine boykot gündemimizde yok" diyen Fransız Bakan'dan AB'ye küstah çağrı: Türkiye'ye karşı önlem alın Türk İHA'larından nokta atışı! Dağlık Karabağ'ın sözde Savunma Bakanı Harutyunyan böyle vuruldu Azerbaycan milletvekili Paşayeva'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına destek: Fransız mallarının boykotuna başlıyoruz İETT otobüsünde mastürbasyon yapan sapığa "cinsel taciz" suçundan ev hapsi verildi