Bakan Kurtulmuş 2018 Troia Yılı Lansmanı'na Katıldı - Son Dakika

Bakan Kurtulmuş 2018 Troia Yılı Lansmanı'na Katıldı

3 yıl önce

- Bakan Kurtulmuş 2018 Troia Yılı Lansmanı'na katıldıÇANAKKALE - Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Çanakkale'de İÇDAŞ Kongre Merkezi'nde gerçekeleşen 2018 Yılı Troia Yılı Lansman Toplantısı'na katıldı.

Bakan Kurtulmuş 2018 Troia Yılı Lansmanı'na Katıldı, System.String[]

- Bakan Kurtulmuş 2018 Troia Yılı Lansmanı'na katıldı


ÇANAKKALE - Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Çanakkale'de İÇDAŞ Kongre Merkezi'nde gerçekeleşen 2018 Yılı Troia Yılı Lansman Toplantısı'na katıldı.

Çanakkale'de İÇDAŞ Kongre gerçekleşen 2018 Yılı Troia Yılı Lansman Toplantısı gerçekleşti. Toplantı öncesinde Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, merkez önünde kendisiini bekleyen gazetecilere karanfil vererek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı. Ardından Bakan Kurtulmuş protokol üyeleriyle birlikte, Troialılar kılığına giren sanatçılar fotoğraf çektirdi.

2018 Yılı Troia Yılı Lansman Toplantısı'na, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ve eşi Sevgi Kurtulmuş, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve eşi Ayşe Tavlı, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Çanakkale Onsekiz Mart üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, daire amirleri ve vatandaşlar kaıldı.

Toplantı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Ardından 2018 Troia Yılı tanıtım videosu katılımcılara izletildi. Daha sonra protokol konuşmaları yapıldı. Lansmanda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, " 2018 yılının Troya Yıllı olarak ilan ettik. Valimizin koordinatörlğünde bizim bakanlığımızında bütün imkanlarınıda seferber ederek, bu yılı inşallah çok güzel bir şekirde değerlendireceğiz. Bildiğiniz gibi 1988 yılında Troya BM UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girdi. Bu sene 20'nci yılı. 20'nci yılı vesile kılarak dünyaya tanıtılmasını gerçekleştireceğiz. Sadece Çanakkalelilerin ve bizim vatandaşlarımızın farkında olması değil, Troya Yılı üzerinden bütün dünyada bütün insanlık troya yılı üzerinden Troya'nın Çanakkale'nin Türkiyenin farkında olmasını sağlayacağız. Türkiye'nin bir yan markası olarak, alt markası olarak dünyaya tanıtcaz. Memleketimizdeki başka bir güzelliğimizi bütün dünyaya tanıtacağız. O yıl içerisinde bütün dünya bizim o yöremiz üzerinde Türkiyeyi daha iyi tanımış olacak. Ayrıca biliyorsunuz dünya kültür mirası listesinde 17 yerimiz vardı. Bunlar her yıl artarak devam edecek, şuan da sırada bekleyen göbekli tepe var. Bunu da listeye alacağız. Bu yıl ıslık dilinin ve hıdırellezin Dünya Somut Olmayan Miras Listesine alınmasını temin ettik. Ayrıca İstanbul, Hatay ve Kütahya'nın 'yaratıcı şehirler' kapsamında, BM Listesine gitmesini temsil ettik. Türkiye'yi uluslararası alanda daha fazla görünür hale getirmek için canla başla gayret sarf ediyoruz. Türkiye, 2017'de UNESCO Yürütme Kurulu Üyesi oldu. Bu, Türkiye için büyük bir başarıdır. Hem de rakibimiz Almanyaydı. Onlara 38 oy fark atarak, üyeliği kazanmış olduk. Bu da Türkiye'nin tanıtımı bakımından büyük bir başarı oldu" dedi.

Bakan Kurtulmuş konuşmasının ardından protokol üyeleriyle birlikte sahneye getirilen Truva Atı pastasıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bakan Kurtulmuş 2018 Troia Yılı Lansmanı'na Katıldı

Haber Yayın Tarihi: 10.01.2018 03:06 Kaynak: İHASon Dakika

Katar, Libya'nın doğusunda petrol üretiminin durdurulmasını şiddetle kınadı
Malatya'da dehşet! Evinden kaçırıldı, işkenceye uğrayıp öldü diye bırakıldı Silahlı saldırıda hayatını kaybeden kanaat önderinin cenazesine 10 bin kişi katıldı

Son Dakika Haberleri